ویروس کرونا؛ چگونه در خانه مایع ضدعفونی کننده درست کنیم؟

کرونا را جدی بگیرید؛ دست‌هایتان را مرتب بشویید

یکی از موثرترین روش‌ها برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها شستن درست دست‌ها است -Koen Van WEEL / AFP

طبق گفته سازمان‌های بهداشت و سلامت، از جمله سازمان بهداشت جهانی و مرکز پیشگیری‌ از بیماری‌ها، یکی از موثرترین روش‌ها برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها شستن درست دست‌ها است، اما در صورت دسترسی نداشتن به آب و صابون، مایع ضدعفونی‌کننده دست که حاوی دست‌کم ۶۰ درصد الکل باشد نیز موثر است. 

موج خرید بطری‌های مایع ضدعفونی‌کننده و اقدام مردم به خرید و انبار کردن این کالا در خانه‌ها و تقاضای بالا باعث شده تا برخی فروشگاه‌ها فروش آن را سهمیه‌بندی کنند و فروشگاه‌های دیگر قیمت را بالا ببرند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خوشبختانه اگر موفق به تهیه ضدعفونی‌کننده دست در بازار نشده‌اید، کارشناسان می‌گویند می‌توانید آن را در خانه درست کنید اما برای تضمین موثر بودنش باید یک نکته مهم را رعایت کنید.

دکتر دیوی آگوس به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: «مایع‌های خانگی ضدعفونی‌کننده دست تنها وقتی به اندازه انواع موجود در بازار موثرند که الکل مورد استفاده‌تان حاوی درصد مشخصی از الکل باشد.» 

به گفته دکتر استفن مورس، پرفسور اپیدمیولوژی در دانشگاه کلمبیا، نوع خانگی ضدعفونی‌کننده دست تنها وقتی به اندازه آب و صابون موثر است که، به روش صحیح درست شود. 

او گفت:‌ «می‌دانیم که موثر است. فقط حتما الکل کافی در آن بریزید.»

چطور در خانه مایع ضدعفونی‌کننده درست کنیم؟

برای تهیه این مایع به گفته سی‌بی‌اس، به الکل ایزوپروفیل، یا الکل اتانول، ژل آلوئه‌ورا، کاسه، قاشق، قیف، و یک بطری یا محفظه مخصوص صابون مایع نیاز دارید. 

ابتدا دو سوم پیمانه الکل، و یک سوم پیمانه ژل آلوئه‌ورا را در کاسه ریخته و مخلوط کنید. آلوئه‌ورا مالیدن محصول نهایی به دست را آسان‌تر می‌کند. 

وقتی مخلوط یکنواخت شد، با قیف یا بدون آن، مایع را درون بطری بریزید. 

اگر می‌خواهید بوی الکل را خنثی کنید می‌توانید پنج تا ۱۰ قطره روغن اسطوخودوس نیز به آن اضافه کنید. 

همچنین به نقل از دستورالعمل «گود هاوس‌کیپینگ» اگر الکل اتانول در خانه ندارید، می‌توانید از ودکا - تمام برند‌های تجاری، ژل‌ آلوئه‌ورا، و یک بطری کوچک استفاده کنید. 

یک‌سوم تا یک‌چهارم بطری را با ودکا پر کنید، و بقیه‌اش را با ژل آلوئه‌ورا، و بطری را خوب تکان دهید. این دستورالعمل همچنین می‌گوید ۱۰ الی ۱۵ قطره عرق درخت چای و اسطوخودوس که خاصیت ضد باکتری نیز دارد برای گرفتن بوی الکل به ترکیب بیفزایید. 

چه روش‌های دیگری برای محدود کردن انتشار میکروب‌ها وجود دارد؟

علاوه بر شستن مرتب دست‌ها یا استفاده از مایع ضدعفونی‌کننده، مرکز پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا پیشنهاد کرده که مردم از لمس صورت، دهان و بینی خود پرهیز کرده و در تماس با افراد بیمار قرار نگیرند.


 

© The Independent

بیشتر از زندگی