یافته‌های جدید دانشمندان درباره امکان توقف فرایند پیری در انسان

تحقیقات دانشمندان بر روی »برکه‌ماهی آفریقایی» می‌تواند از پیرشدن انسان‌ها جلوگیری کند

دانشمندان می‌گویند با دست‌کاری سازوکار یک پروتئین در بدن انسان می‌توان فرایند پیر شدن را تغییر داد - GUILLAUME SOUVANT / AFP

تحقیقی در مورد برکه‌ماهی فیروزه‌ای آفریقا، رمز و راز پدیده‌ای زیست‌شناختی را مشخص کرده است که  باعث درنگ در حیات رویان‌ها می‌شود و یافته‌های این تحقیق می‌تواند به جلوگیری از پیری انسان کمک کند.

گونه‌هایی مثل برکه‌ماهی می‌توانند خود را در حالت «پویایی معلق» معروف به «میان‌آسایی» قرار دهند به طوری که فرایند پیری عملاً متوقف می‌شود تا این موجودات زنده بتوانند در محیط‌های خطرناک دوام بیاورند.

طبق این تحقیق که در مجله دانشگاهی ساینس منتشر شده است رویان‌ها کارهایی مثل رشد یاخته و بالیدن اندام‌ها را ماه‌ها و حتی سال‌ها متوقف می‌کنند «بی آن‌ که به بهای فرایند بعدی بلوغ، باروری و زندگی تمام شود.»

با شناخت «سازوکارهای» میان‌آسایی می‌توان به درمان بیماری‌هایی مربوط به کهولت سن و حتی حفظ اندام‌های بدن کمک کرد.

آن برونت، ژن‌شناس دانشگاه استنفورد که یکی از نویسندگان این گزارش تحقیقاتی است، می‌گوید: «طبیعت راه‌هایی برای متوقف کردن ساعت حیات پیدا کرده است.»

طبق این تحقیق ژن‌های درگیر در تکثیر یاخته‌ها و رشد اندام‌های برکه‌ماهی فیروزه‌ای آفریقا طی میان‌آسایی رویانی غیرفعال می‌شوند.

در ضمن فعالیت ژن‌هایی که پایشگری دستگاه بدن را انجام می‌دهند تشدید می‌شود و ژن‌های مرتبط با حفظ ماهیچه‌ها و سوخت‌و‌ساز نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

طبق این بررسی پروتئینی به نام سی‌بی‌ایکس‌۷ که گویا تولید آن طی میان‌آسایی افزایش می‌یابد، نقشی محوری در تنظیم کردن تغییرحالت‌های ژن‌ها ایفا می‌کند.

به گفته محققان، این پروتئین را احتمالاً می‌توان در بدن انسان دستکاری کرد و فرایند پیر شدن را تغییر داد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برونت که استاد ارشد دانشگاه است، به ایندیپندنت گفت: «به نظر ما با بررسی فرایند میان‌آسایی رویانی می‌توان به خوبی دریافت که چگونه باید یاخته‌ها و بافت‌ها را به مدت طولانی حفظ کرد.»

«چون یاخته‌ها و بافت‌ها با افزایش سن دچار تباهی می‌شوند، می‌توان گفت که شاید چنین شناختی بتواند به یافتن راهبردهایی برای حفظ بهتر بافت‌ها و اندام‌ها کمک کند.»

کریستف انگلرت، ژن‌مولکول‌شناس موسسه کهولت لایپزیک در آلمان، می‌گوید: «این تحقیق جدید سبب می‌شود این دید که الگوواره میان‌آسایی حالتی غیرفعال و ملالت‌بار است تغییر کند و آن را حالت فعال عدم‌رشد رویانی تلقی کنیم.»

کرم‌های لوله‌ای هم وقتی با تغییرات محیطی چالشی یا بی‌غذایی روبرو شوند، می‌توانند رشد و سن‌افزایی خود را متوقف کنند. اما بی‌مهرگانی مثل کرم لوله‌ای فاقد بسیاری از ساختارها مثل دستگاه ایمنی تطبیقی هستند که باعث پیر شدن سایر جانوران می‌شوند.

بیش از ۱۳۰ گونه پستان‌دار دارای حالت‌هایی از میان‌آسایی هستند.

© The Independent

بیشتر از زندگی