احتمال ممنوع کردن فروش خودرو‌های بنزینی و دیزلی تا سال ۲۰۳۲

وسایل نقلیه دوگانه هیبریدی نیز مشمول این طرح می‌شوند

امکان دارد طرح ممنوعیت فروش اتوموبیل‌های بنزینی زودتر از موعد مقرر اجرا شود - Ina Fassbender / dpa / AFP

هفته گذشته بوریس جانسون، در مسیر به صفر رساندن تولید کربن، زمان از دور خارج کردن خودروهای بنزینی و دیزلی را تا سال ۲۰۳۵ میلادی جلو انداخت.

گرانت شاپس، وزیر حمل و نقل، گفته‌ است که طرح دولت برای ممنوعیت فروش اتومبیل‌ها و وانت‌های بنزینی و دیزلی در بریتانیا احتمالا تا سال ۲۰۳۲ میلادی عملی می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هفته گذشته بوریس جانسون اعلام کرد که طرح ممنوعیت به مدت ۵ سال جلو انداخته می‌شود، یعنی این طرح به جای سال ۲۰۴۰ در سال ۲۰۳۵ عملی می‌شود. همچنین او اضافه کرد که به منظور به صفر رساندن میزان تولید کربن تا سال ۲۰۵۰ میلادی، وسایل نقلیه دوگانه هیبریدی نیز مشمول این طرح می‌شوند.

به نظرآقای شاپس، شاید بتوان اجرای این طرح را به مدت ۳ سال بیشتر هم تسریع کرد. وی در مصاحبه با «بی‌بی‌سی رادیو فایو لایو» گفت که این طرح ممنوعیت در سال ۲۰۳۵ «یا حتی سال ۲۰۳۲ میلادی» عملی خواهد شد.

وی اشاره کرد که تاریخ نهایی آن، پس از مشاوره تعیین خواهد شد.

انجمن تولیدکنندگان و تجار خودرو بریتانیا عملی شدن این طرح را تا سال ۲۰۳۵ «بسیار نگران کننده» خواند و هشدار داد که اتومبیل‌های برقی در حال حاضر تنها بخش کوچکی از فروش را تشکیل می‌دهند.

هفته گذشته نخست وزیر بریتانیا با اعلام از دور خارج کردن سریع اتومبیل‌های بنزینی و دیزلی آلوده کننده، گفت: «دولت بریتانیا با اقدام فوری درجهت کاهش انتشار کربن قصد دارد ممنوعیت فروش اتومبیل و وانت‌های بنزینی و دیزلی جدید را تا سال ۲۰۳۵ جلو بیندازد». وی در ادامه افزود: «در صورت امکان گذار سریعتر، این طرح زودتر از موعد فوق هم اجرا خواهد شد. این طرح پس از مشاوره عملی خواهد شد و برای اولین بار شامل خودروهای هیبریدی نیز می‌شود.»

بیشتر از جهان