واشینگتن‌پست: به‌زودی ظرفیت غنی‌سازی در فوردو سه برابر می‌شود

به گزارش واشینگتن‌پست، توسعه ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در فوردو می‌تواند به ایران امکان تهیه مواد لازم برای چند بمب هسته‌ای را بدهد

تاسیسات هسته‌ای فوردو-ایسنا

واشینگتن‌پست به نقل از اسناد محرمانه و تحلیل‌هایی که کارشناسان تسلیحاتی مشاهده کرده‌اند، از توسعه قابل توجه تاسیسات غنی‌سازی زیرزمینی فوردو خبر داد.

به گزارش این روزنامه آمریکایی، به زودی ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در این تاسیسات به شدت محافظت شده سه برابر می‌شود و گزینه‌های جدیدی برای مونتاژ سلاح هسته‌ای در اختیار تهران قرار می‌دهد.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پس از صدور قطعنامه شورای حکام که خواستار همکاری ایران و رفع ابهامات است، نصب سانتریفیوژهای بیشتر در فوردو را تایید کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که جمهوری اسلامی طرح‌هایی برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی در تاسیسات نطنز نیز در دست دارد.

به گزارش واشینگتن‌پست، توسعه ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در فوردو می‌تواند به ایران امکان تهیه مواد لازم برای چند بمب هسته‌ای را بدهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هرچند فوردو نسبت به دیگر تاسیسات هسته‌ای ایران کوچکتر است اما از آنجایی که در اعماق زمین بنا شده و تقریبا ایمنی کاملی در برابر حمله هوایی دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش واشینگتن‌پست، ایران هم‌اکنون ۱۳۶ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا در اختیار دارد که در صورتی غنی‌سازی بیشتر می‌تواند ظرف چند هفته یا چند روز، موارد لازم برای تولید بمب هسته‌ای را فراهم کند.

دیوید آلبرایت، کارشناس سلاح هسته‌ای در موسسه علوم و امنیت بین‌المللی می‌گوید، نصب ۱۴۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته در فوردو، ظرفیت غنی‌سازی را ۳۶۰ درصد افزایش می‌دهد و یک ماه پس از فعال شدن این سانتریفیوژهای نسل ششم، ایران ۱۴۵ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در سطح تسلیحاتی در اختیار خواهد داشت.

به گفته او، در محافظه‌کارانه‌ترین برآوردها، این حجم اورانیوم غنی‌شده برای تولید پنج سلاح هسته‌ای کافی است.

آلبرایت می‌گوید، دو ماه پس از عملیاتی شدن سانتریفیوژها ایران ۲۲۶ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا خواهد داشت.

به گفته این کارشناس هسته‌ای، به این ترتیب ایران می‌تواند به سرعت در فوردو به آستانه گریز هسته‌ای برسد.

با این حال واشینگتن‌پست به نقل از یک مقام آمریکایی می‌نویسد که آمریکا هنوز باور ندارد که ایران در حال حاضر برای تولید سلاح هسته‌ای قابل آزمایش فعالیت کلیدی انجام می‌دهد.

رابرت لیتواک، که کتاب‌های متعددی درباره برنامه هسته‌ای ایران نوشته و معاون مرکز بین‌المللی ویلسون وودرو است، برنامه‌های هسته‌ای ایران را اهرمی بازدارنده و همچنین ابزاری برای معامله و امتیازگیری عنوان می‌کند.

او می‌گوید، دست‌کم در حال حاضر باید برنامه هسته‌ای ایران را از لنز کاربرد آن در بقای رژیم دید.