اعلام سفر پوتین به ویتنام انتقاد ایالات متحده را برانگیخت

سفر دولتی رئیس‌جمهوری روسیه به ویتنام در حالی انجام می‌شود که دادگاه کیفری بین‌المللی برای پوتین به اتهام ارتکاب جنایات جنگی حکم بازداشت صادر کرده است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه‌ــ AFP

بر اساس گزارش‌های منتشرشده به نقل از چند منبع آگاه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، قرار است این هفته به هانوی، پایتخت ویتنام، سفر کند؛ سفری که اگرچه بر وفاداری ویتنام تحت حاکمیت کمونیسم به روسیه تاکید دارد، سرزنش ایالات متحده را به دنبال داشته است.

به گزارش رویترز، این سفر پس از آن انجام می‌شود که ویتنام از حضور در نشست صلح اوکراین که طی دو روز گذشته در سوییس برگزار شد، اجتناب کرد. این در حالی است که معاون وزیر خارجه این کشور اوایل هفته گذشته به نشست بریکس در روسیه رفته بود.

به گفته منابع آگاه، پوتین که کمی بیش از یک ماه پیش برای پنجمین بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرده، قرار است در سفر دو روزه به هانوی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، با تو لام، رئیس‌جمهوری جدید ویتنام، و دیگر مقام‌های این کشور دیدار کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

واشینگتن که سال ۲۰۲۳ سطح روابطش را با هانوی ارتقا داد و شریک تجاری اصلی ویتنام است، به سفر پوتین واکنش تندی نشان داده است. سخنگوی سفارت آمریکا در هانوی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر این سفر بر روابط این کشور با ایالات متحده گفت: «هیچ کشوری نباید به پوتین بستری بدهد که جنگ تجاوزکارانه‌اش را ترویج و جنایاتش را عادی کند».

او با اشاره به حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ افزود: «اگر پوتین بتواند آزادانه سفر کند، می‌تواند اقدام روسیه در نقض آشکار قوانین بین‌المللی را عادی‌سازی کند.»

دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) مستقر در لاهه در مارس ۲۰۲۳ برای رئیس‌جمهوری روسیه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین حکم بازداشت صادر کرد اما ویتنام، روسیه و ایالات متحده اعضای دیوان بین‌المللی کیفری نیستند.

اتحادیه اروپا، یکی دیگر از شرکای اقتصادی کلیدی ویتنام، درباره سفر پوتین اظهارنظری نکرده، اما ماه گذشته از تصمیم هانوی برای به تعویق انداختن دیدار با نماینده اتحادیه اروپا درباره تحریم‌های روسیه ابراز نارضایتی کرده بود؛ تاخیری که برخی کارشناسان آن را به آمادگی برای استقبال از پوتین مرتبط دانستند.

تحلیلگران احتمال می‌دهند که هدف هانوی از پذیرش سفر پوتین به این کشور نشان دادن این موضوع است که ویتنام سیاست خارجی متعادلی را دنبال می‌کند که به نفع هیچ یک از قدرت‌های بزرگ یعنی آمریکا و چین نیست.

دو مقام آگاه به رویترز گفتند که انتظار می‌رود در اولین سفر دولتی پوتین به ویتنام پس از سال ۲۰۱۷ که در مجموع پنجمین سفر او به این کشور محسوب می‌شود، توافق‌نامه‌هایی در زمینه تجارت، سرمایه‌گذاری، فناوری و آموزش امضا شود. در همین حال، گفته می‌شود که مذاکرات پوتین با رهبران ویتنام احتمالا بر موضوع‌هایی حساس‌تر متمرکز خواهد بود که ممکن است تسلیحات هم بخشی از آن باشد، زیرا روسیه از لحاظ تاریخی تامین‌کننده اصلی تسلیحات ویتنام بوده است.

همچنین با توجه به آنکه شرکت‌های روسی در میدان‌های گاز و نفت ویتنام فعال‌اند، مسائل مربوط به انرژی نیز ممکن است یکی دیگر از سرفصل‌های گفت‌وگو در این دیدار باشد. از سوی دیگر، با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌های روسیه، نحوه پرداخت و تبادل بانکی نیز احتمالا بررسی خواهد شد.

سفر رئیس‌جمهوری روسیه به ویتنام در حالی انجام می‌شود که شرکت‌کنندگان در کنفرانس سوییس، در غیاب مسکو و پکن، بر حمایت گسترده از اوکراین تاکید کردند و مقام‌هایی از جمله کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در نشست سوییس برای تقویت حمایت بین‌المللی از پایان جنگ اوکراین تلاش کردند.

در آن گردهمایی بسیاری از رهبران غربی تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم و درخواست‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، را برای الحاق بخش‌هایی از خاک اوکراین به عنوان شرط صلح، رد کردند.

بیشتر از جهان