غنی: افغان‌ها خواهان نظام قانونی‌اند، اما طرفدار جنگ نیستند

با نزدیک شدن نیروهای طالبان به کابل در ۱۵ اوت ۲۰۲۱، اشرف غنی از افغانستان گریخت و طالبان به قدرت رسیدند

اشرف غنی در حال سخنرانی در پارلمان افغانستان - WAKIL KOHSAR / AFP

اشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان، روز شنبه ۲۶خرداد (۱۵ ژوئن) در پیامی به مناسب عید قربان گفت که افغان‌ها خواهان جنگ و خون‌ریزی نیستند.  

در پیام او آمده است: «همه می‌دانند که افغان‌ها به طور واضح و آشکار مشروعیت نظام و حکومت قابل قبول برای همه می‌خواهند، اما ترجیح می‌دهند این کار از راه صلح‌آمیز صورت گیرد، طرفدار جنگ و خون‌ریزی نیستند.» 

او هشدار داده است که متوسل شدن به زور ویرانی و تباهی افغانستان را در پی خواهد داشت و در نیم قرن گذشته بارها این تجربه تکرار شده است.  

اشرف غنی هرچند در این پیام از طالبان نام نبرده است، اما طالبان به انحصار قدرت اقدام کرده‌اند و هیچ چشم‌اندازی مبنی بر تشکیل حکومت انتخابی و فراگیر از سوی طالبان وجود ندارد.  

اشرف غنی در پیام خود تاکید کرد که خودکامگی باعث مشروعیت‌بخشی نمی‌شود.  

او گفت: «شمشیر، تفنگ، انفجار و انتحار به مشروعیت نمی‌‌انجامد و حکم این دستور (مشروعیت) در دست مردم است و مشروعیت بدون حکم و مشارکت آنها حاصل نمی‌شود.» 

در پیام اشرف غنی با یادآوری ضرب‌المثل «آزموده را آزمودن خطاست» آمده است که تحکیم مشروعیت هرگز نباید به معنی روی کار آمدن مجدد افراد آزموده‌شده و «منفور» قبلی تلقی شود.  

او در این پیام گفت: «آینده کشور را باید اکثریت قاطع مردم افغانستان، که عبارت از جوانان، زنان و افراد بی‌بضاعت‌اند، تعیین و مسیر آینده کشور را مشخص سازند.» 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در حالی اشرف غنی بر جلوگیری از جنگ با طالبان تاکید می‌کند که شماری از سیاسیون و رهبران قومی افغانستان به این باور رسیده‌اند که در مقابل طالبان جنگ تنها  گزینه کارآمد است و باید حمله‌ها به این گروه افزایش پیدا کند.  

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود (قهرمان ملی افغانستان)، و همچنین جبهه آزادی به رهبری ژنرال یاسین ضیاء، رییس ستاد ارتش در حکومت پیشین افغانستان، جنگ چریکی علیه طالبان را رهبری می‌کنند. این دو جبهه بر افزایش حمله‌ها بر طالبان تاکید دارند.  

با نزدیک شدن نیروهای طالبان به کابل در ۱۵ اوت ۲۰۲۱، اشرف غنی از افغانستان گریخت و طالبان به قدرت رسیدند. اشرف غنی در امارات متحده عربی زندگی می‌کند و بسیاری از شهروندان او را مسئول وضعیت کنونی و سلطه کامل طالبان بر کشور می‌دانند. برخی از ناظران معتقدند که اگر اشرف غنی در ارگ می‌ماند و در گفت‌وگوهای صلح با طالبان نرمش نشان می‌داد وضعیت افغانستان این‌گونه نمی‌شد. 

بیشتر از جهان