چه کسانی می‌توانند روی فرش قرمز کن بروند؟

قدم زدن روی این فرش مقابل صدها عکاس و خبرنگار شرایط خاصی دارد اما آن‌قدرها هم دور از دسترس و غیرممکن نیست

کارا دلوین بازیگر و اولیویه روستینگ طراح مد فرانسوی و مدیر خلاقیت خانه مد بالمین در جشنواره کن ۲۰۲۲ / AFP

در میان ستاره‌های مشهور دنیای سینما، موسیقی، سرگرمی و سینماگران روی فرش قرمز کن گاهی چهره‌هایی گمنام یا کمتر مشهور را هم می‌بینیم؛ آنچه این سوال پیش می‌آورد که این افراد چگونه توانسته‌اند روی مهم‌ترین فرش قرمز سینمایی سال قدم بگذارند؟

فرش قرمز جشنواره فیلم کن یکی از نمادین‌ترین صحنه‌های نمایش مد در سینما است و خانه‌‌مدها و طراحان از سفیران مد و مدل‌ها دعوت می‌کنند تا لباس‌های فاخر یا سبک‌های سفارشی آن‌ها روی فرش قرمز بروند. این رویداد هنری سال‌ها است که با دنیای جواهر و لباس پیوند دارد و طراحان و خانه‌مد‌های مطرح یا جویای نام از فرش قرمز آن برای نمایش برجسته‌ترین آثارشان بهره می‌برند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

قدم زدن روی این فرش مقابل صدها عکاس و خبرنگار شرایط خاصی دارد اما آن‌قدرها هم دور از دسترس و غیرممکن نیست. برای دانستن  شرایط کسب اجازه عبور از این مسیر باید ابتدا به فضای برگزاری جشنواره نگاهی بیندازیم.

فرش قرمز جشنواره کن در نزدیکی ورودی مرکزی کاخ جشنواره قرار دارد. مراسم افتتاحیه و اهدای جوایز، همچنین تمام نمایش‌های اصلی و اولین نمایش‌های عمومی فیلم‌ها هم در سالن نمایش بزرگ لومیر با فرش قرمز معروفش برگزار می‌شود.

برای ورود به برنامه فرش قرمز، تنها به بلیت جشنواره فیلم کن نیاز دارید تا بتوانید همراه با ستاره‌های سینما بخشی از رویدادهای مجلل و معروف فرش قرمز باشید. حتی اگر تنها قصد تماشا دارید، می‌توانید با خرید بلیت که ماه‌ها قبل برای فروش عرضه‌ می‌شود از نزدیک درخشش ستاره‌ها روی فرش قرمز را شاهد باشید، اما اگر قصدتان دیده شدن است و دوست دارید از شما عکسی گرفته شود یا خبرنگاری سراغتان بیاید و مهم‌تر اینکه لباس، آرایش و جواهراتتان آن‌قدر جلب نظر کند که دوربین‌ها را به خود بکشانید، این موضوع دیگری است.

عکس و فیلم

در دو طرف فرش قرمز عکاسان و فیلمبرداران از سراسر جهان حضور دارند؛ البته فقط عکاسان و فیلمبرداران معتبر که از قبل برای دریافت اجازه مخصوص نام‌نویسی کرده‌اند. آن‌ها که برای عکس گرفتن یا فیلمبرداری از افراد روی فرش قرمز فرصت کمی دارند، با اولویت‌بندی هدف‌هایشان، لنز دوربینشان را تنظیم می‌کنند.

در گفت‌وگو با چند عکاس فرش قرمز، آن‌ها عنوان کردند تجربه کاری و میزان شناخت از ستاره‌ها که ممکن است گاه آرایش و لباسی خاص شناختن آن‌ها را در نگاه اول سخت کند و اینکه چه تصویری چه اندازه خواهان دارد، تعیین می‌کند در شرایطی که وقت تنگ است، چه کسی را برای تصویربرداری در میان جمعیت انتخاب کنید.

ستاره‌ فیلم‌هایی که در حال اکران یا رقابت‌اند و بازیگران مشهوری که به‌عنوان مهمان ویژه یا برای اهدای جوایز دعوت‌ شده‌اند و با رویداد هنری همان روز ارتباط مستقیم دارند، چهره‌هایی که قرار است از آن‌ها با جوایز یک‌ عمر دستاورد یا سایر تقدیرنامه‌های ویژه تجلیل شود معمولا در صدر این فهرست‌اند.

اما بهترین عکاس‌ها و خبرنگارها هم همه را نمی‌شناسند و در اینجا است که کمک از راه می‌رسد. در رویدادهایی که فقط با دعوت‌نامه امکان‌پذیر است، (به‌جز رویدادهایی مانند شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن که فهرست مهمان‌ها محرمانه می‌ماند) مسئولان، نام و اطلاعات حرفه‌ای مهمان‌ها را در اختیار خبرنگارانی که برای پوشش خبری نام‌نویسی کرده‌اند، می‌گذارند اما خبرنگاران و عکاسان در کن از حضور افرادی که با تهیه بلیت آنجا خواهند بود اطلاعی ندارند، مگر آنکه از قبل به لطف روابط کاری با مدیر برنامه‌ شرکت‌کنندگان، از حضور آن‌ها مطلع شوند.

 فعالان سینمایی مستقل با فرستادن شرحی از سابقه‌شان در این عرصه و نشان دادن نفوذ رسانه‌ای‌شان در شبکه‌های اجتماعی یا نشریه‌های سینمایی می‌توانند با پرداخت ورودیه ۲۴ یورویی به جشنواره بروند.

علاوه بر برنامه‌های جانبی که مسئولان کن برای جلب مشتاقان به این جشنواره انجام می‌دهند، اگر فردی در ابتدای راه شهرت باشد می‌تواند از خدمات شرکت‌هایی که همه این موارد را با دریافت دستمزد انجام می‌دهند، بهره ببرد. این شرکت‌ها خدماتی از قبیل وصل کردن طراحان لباس و جواهر و مشتاقان رفتن روی فرش قرمز به هم، خدمات آرایش و حمل‌ونقل (ورود خودروهای شخصی به محوطه جشنواره ممنوع است) عکاسی و امثال آن را ارائه می‌دهند. اغلب افرادی که می‌خواهند در این صحنه شناخته شوند، در ابتدای راه از کمک و راهنمایی این شرکت‌ها استفاده می‌کنند.

یکی از خدمات جانبی این شرکت‌ها مطلع کردن شما از صدها مهمانی است که طی ۱۲ روز برگزاری جشنواره و در روزهای قبل و بعد در این شهر برپا خواهد شد. شرکت در برخی از این مهمانی‌ها نیازمند داشتن دعوت‌نامه است اما برای شرکت در برخی تنها خرید بلیت کافی است.

چه ستاره‌ای نوظهور راهی کن باشد و چه برنده نخل طلا، قانون لباس پوشیدن روی فرش قرمز برای همه یکسان است و لباس‌های غیررسمی در این مراسم جایی ندارند. مهمان‌ها در هر سطح باید قوانین مربوط به لباس‌های رسمی روی فرش قرمز جشنواره را رعایت کنند.

طبق اعلام جشنواره برای حضور در مراسم رسمی مانند فرش قرمز، اهدای جوایز و شب‌نشینی‌ها، کت تاکسیدو با پاپیون یا لباس شب الزامی است. در غیر این صورت، «لباس کوکتل، کت‌شلوار تیره، بلوز رسمی با شلوار مشکی، لباس مشکی، کت‌شلوار مشکی یا سورمه‌ای با پاپیون بپوشید. کفش رسمی، با پاشنه یا بدون پاشنه، الزامی و پوشیدن کفش ورزشی یا کتانی ممنوع است.» یکی دیگر از ممنوعیت‌ها همراه داشتن کوله‌پشتی، کیف‌ دستی (تُت بگ) یا هر نوع کیف بزرگ است.

بیشتر از مُد و زیبایی