مبادلات تجاری بریتانیا و عربستان سعودی به ۳۰ میلیارد پوند خواهد رسید

معاون نخست‌وزیر بریتانیا: بزرگ‌ترین هیئت‌های تجاری بریتانیا طی یک دهه گذشته را با خود به ریاض آوردم

حضور نخست‌وزیر بریتانیا در کنفرانس آینده عالی به صورت ویدیو کنفرانس-Great Futures Handout

اولیور داودن، معاون نخست‌وزیر بریتانیا گفت کشورش و عربستان سعودی قصد دارند مبادلات تجاری مشترک را تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۳۰ میلیارد پوند برسانند.

معاون نخست‌وزیر بریتانیا در حاشیه برگزاری کنفرانس «آینده عالی» به رسانه عرب نیوز گفت که برگزاری این کنفرانس می‌تواند ویترینی برای نشان دادن فرصت‌های دو کشور برای همکاری باشد. او در ادامه افزود که اطمینان دارد، پس از این، فرصت‌های بزرگی برای تجارت و سرمایه‌گذاری برای دو کشور فراهم خواهد شد.

اولیور داودن، دستیابی به مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد پوندی را «هدفی بلندپروازانه» خواند ولی گفت که فکر می‌کند حرکت به سمت این هدف امکان‌پذیر است. مبادلات تجاری بریتانیا و عربستان سعودی در حال حاصر ۱۷ میلیارد پوند در سال است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این کنفرانس دو روزه مشترک از روز سه‌شنبه ۱۴ مه با حضور هزار و ۵۰۰ شرکت‌کننده سعودی و بریتانیایی و مقام‌هایی از دو کشور در ریاض آغاز شد.

هدف این کنفرانس، ایجاد انگیزه برای تقویت مشارکت‌ها و همکاری‌های عربستان سعودی و بریتانیا در بخش‌های مختلف از جمله گردشگری، فرهنگ، آموزش، بهداشت، ورزش، سرمایه گذاری، تجارت و خدمات مالی است.

اولیور داودن، در این کنفرانس گفت که اطمینان دارد روابط بین دو پادشاهی بریتانیا و عربستان سعودی بهتر از هر زمان دیگری است و این فرصت‌های بزرگی را برای آینده پیش روی دو کشور قرار می‌دهد.

او در ادامه افزود: «شاهزاده بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، چشم‌انداز توسعه این کشور تا سال ۲۰۳۰ را ترسیم کرده و شرکت‌های بریتانیایی علاقه‌مندند که بخشی از این چشم‌انداز باشند. به همین دلیل من بزرگ‌ترین هیئت‌های تجاری کشورم طی یک دهه گذشته را با خود به این کنفرانس آورده‌ام.»

داودن گفت که یکی از مواردی که دو کشور می‌توانند در زمینه آن همکاری تخصصی داشته باشند، فناوری و هوش مصنوعی است، زیرا به گفته او، شرایط مساعدی در زمینه هوش مصنوعی در عربستان سعودی وجود دارد.

این مقام دولت بریتانیا همچنین خبر داد که شمال شرق انگلستان، آماده جذب سرمایه‌گذاری سه میلیارد پوندی پادشاهی سعودی است. این سرمایه‌گذاری دست‌کم از دو هزار شغل پشتیبانی می‌کند.

مجید بن عبدالله القصبی، وزیر بازرگانی سعودی نیز کنفرانس آینده عالی را «چشم‌انداز شورای همکاری راهبردی بریتانیا و عربستان سعودی» خواند که در راستاى تقویت و گسترش مشارکت اقتصادی بین دو کشور فعاليت می‌کند.

او با بیان اینکه مشارکت عربستان سعودى و بريتانيا، راه‌اندازی ۶۰ طرح در دست‌کم  ۱۳ بخش اقتصادی را در پی داشته است، گفت که در حال حاضر هزار و ۱۳۹ سرمایه گذار بريتانيايى در عربستان مشغول‌ به کارند و از تسهیلات این کشور استفاده می‌کنند.

بیشتر از جهان