ستاره‌ها چطور برای رفتن روی فرش قرمز آماده می‌شوند؟

نمی‌دانیم گردنبند الماس ۱۰۰ قیراطی دوآ لیپا در شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن را چه زمان به او تحویل دادند و کی پس گرفتند

پاریس هیلتون برای شرکت در مهمانی بعد از اسکار آماده می‌شود/ Paris Hilton

با ظاهر شدن اولین مهمان روی پله‌های موزه متروپولیتن در ۶ مه ۲۰۲۴ شب بزرگ مد شروع شد؛ شبی که تدارک آن حاصل تلاش چندماهه طراحانی بود که حالا بی‌صبرانه منتظر بودند واکنش‌ها و نقدهای کارشناسان مد را بدانند.

آنچه دیدیم، جدا از اینکه انتظار ما را براورده کرد یا نه، نتیجه زحمت صدها طراح لباس، آرایشگر و خیاط در چند ماه گذشته بود. هرچند کسانی مانند زندایا و طراحش، لا روچ، ایده نداشتن لباس مناسب را دستمایه شوخی کردند، واقعیت این است که بعید است کسی برای مهم‌ترین مهمانی مد سال تا روز آخر بی‌لباس مانده باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن (Met Gala) از نظر بسیاری از کارشناسان، مهم‌ترین مهمانی مد سال است اما تنها رویدادی نیست که ستاره‌ها باید برایش برنامه‌ریزی کنند؛ مثلا آن هاتاوی ۲۰ آوریل برای معرفی فیلم جدیدش در نیویورک، در ۲۴ ساعت با چهار ظاهر متفاوت در چهار برنامه شرکت کرد.

با این حال بخش مهمی از اینکه چطور تغییر لباس، آرایش و جواهرات سروقت و طبق برنامه انجام شود، به انتخاب درست «طراح سبک» (STYLIST) بستگی دارد که گاهی مسئولیت تنظیم کارهایی غیر از لباس و آرایش را هم بر عهده دارد.

با هم روند آماده شدن و برخی چالش‌هایی را که طراحان لباس و آرایش‌ با آن درگیرند، مرور می‌کنیم.

در رویدادهای مهمی مانند اسکار یا جشنواره‌های فیلم، کار معمولا از یک ماه قبل شروع می‌شود. با این‌ حال، برای هرکسی ممکن است شرایط لحظه آخری هم پیش بیاید.

خیاطی و اندازه‌گیری

 لباس‌ها همیشه سفارشی تهیه نمی‌شوند و اندام شخصی هم که قرار است آن‌ را بپوشد با مدلی که در رونمایی لباس آن را به تن کرده‌ بود، متفاوت است. مخصوصا در مورد لباس‌های فاخر که تنها چند نمونه از لباس یا گاه تنها یک نمونه دوخته‌شده موجود است، اندازه کردن لباس یکی از موارد مهم است.

گاه به دلیل قدیمی یا تاریخی بودن، این مرحله ممکن است باعث آسیب دیدن لباس‌ها شود. همانطور که لباس مرلین مونرو بر تن کارداشیان در شب‌نشینی موزه متروپولیتن سال ۲۰۲۳ آسیب دید.

جواهرات

اگر قرار باشد جواهری میلیون دلاری همراه داشته باشید یا احتمال می‌دهید ممکن است الماسی چند قیراطی را روی فرش قرمز گم کنید، تدارکات رفتن به مهمانی را هم باید بر اساس آن مهیا کنید.

رساندن جواهر، حفاظت از آن و برگرداندنش به مکان امن به این بستگی دارد که صاحبش کیست. اگر ستاره‌ای با جواهرات شخصی در مهمانی شرکت کند، خودش باید دست‌به‌کار شود، جواهر را بیمه کند و در صورت نیاز محافظ استخدام کند. در غیر این صورت، نوع حفاظت بستگی به شرایط میزبان و مسیر راه دارد و البته اینکه شرکت بیمه‌ای که با آن قرارداد بسته می‌شود، چه شرایطی را تعیین کرده است.

البته این موارد به دلایل امنیتی معمولا علنی نمی‌شوند؛ مثلا نمی‌دانیم گردنبند الماس ۱۰۰ قیراطی دوآ لیپا در شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن را چه زمانی به او تحویل دادند و کی پس گرفتند.

آرایش و تعویض لباس

چالش دیگری که باید با آن کنار آمد، آرایش است. آن هاتاوی این امکان را داشت که در ماراتن چهار لباس در یک روز از اتاق اختصاصی که جیمی فالون در اختیارش گذاشت استفاده کند تا برای برنامه بعدی آماده شود اما چنین شانسی ندارند.

اگر مهمان از شهر دیگری آمده باشد، کار آرایش و لباس پوشیدن اغلب اوقات در هتل محل اقامتش سامان داده می‌شود. افرادی مانند پاریس هیلتون یا کیم کارداشیان، همان‌طور که در ویدیوها و تصاویرشان در شبکه‌های اجتماعی دیدیم، در محل اقامتشان فضای مناسبی برای این کارها مهیا کرده‌اند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Paris Hilton (@parishilton)

در موارد دیگری که جلسه عکاسی یا مصاحبه در کار است، ممکن است استودیو یا محل مناسبی اجاره شود.

حمل‌ونقل

سارا جسیکا پارکر تصاویری از خود در حال رفتن به مهمانی موزه متروپولیتن منتشر کرد که نشان می‌داد چطور در خودرو تشریفات تمام راه را سرپا ایستاده است. اغلب ستاره‌ها تجربه مشابهی دارند و گاهی آن را با دنبال کنندگانشان در شبکه‌های اجتماعی هم به اشتراک می‌گذرانند.

دمی مور هم در ویدیویی که از آماده شدنش برای رفتن به مهمانی مد سال منتشر کرد، تمام این مراحل و سختی‌های آن را نشان داد؛ از جمله چالش ماشین‌سواری با لباس و آرایش و جواهرات کارتیه.

ویدیویی از دوا لیپا هم در مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۴ در شبکه‌های اجتماعی فراگیر شد که در پیراهن تنگ اسکیاپارلی نمی‌توانست روی صندلی بنشیند.

شرایط اضطراری و لحظه آخری

زیپ خراب لباس مارک ولنتینو اما استون در اسکار ۲۰۲۴ کابوس هر طراح لباس و خیاطی است. اگر این اتفاق فقط چند ساعت زودتر و زمان پوشیدن لباس افتاده بود، شاید می‌شد با چند کوک ساده جلو فاجعه را گرفت و بعد از مهمانی به این فکر کرد که چطور ممکن است زیپ لباس چند ۱۰ هزار دلاری سفارشی خراب شود.

برای برخی هم ممکن است این مشکل بعد از مهمانی پیش بیاید؛ مانند کتی پری که در پیراهن هفت هزار و ۴۰۰ دلاری بوتگا ونتا گیر کرده بود و نمی‌توانست آن را از تنش بیرون بیاورد. در ویدیو، چهره مستاصل پری را می‌بینیم که روی صندلی نشسته و در پاسخ به صدایی از پشت‌صحنه که می‌گوید می‌توانیم آن را ببریم، می‌گوید نمی‌توانی بوتگا را به این سادگی قیچی کنی.

خلاصه اینکه آنچه روی فرش قرمز‌ها می‌بینیم، نتیجه یک تلاش گروهی است و اجرای درست حضور در یک رویداد خاص شامل برنامه‌ریزی دقیق، خلاقیت و توجه به جزئیات و آماده بودن برای هر پیشامد ناخواسته‌ای است که خوب و بد آن ممکن است تا دهه‌ها در یاد همه بماند.

بیشتر از مُد و زیبایی