فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در شش سال اخیر رسید

صادرات نفت به چین باوجود تحریم‌هایی انجام شده است که دولت بایدن می‌گوید در حال اعمال آنها است

تانکر نفتی-فرارو

درحالی که آمریکا و اروپا می‌گویند دور جدیدی از تحریم‌های موشکی و پهپادی علیه جمهوری اسلامی و شرکت‌های وابسته به سپاه و وزارت دفاع اعمال می‌کنند، فایننشال‌تایمز گزارش داد که صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در شش سال اخیر رسیده و ۳۵ میلیارد دلار درآمد از آن جمهوری اسلامی کرده است.

برخی ناظران بر این باورند که دولت بایدن قصد ندارد در واکنش به حمله بامداد یکشنبه جمهوری اسلامی به اسرائیل، تحریم‌های نفتی را تشدید یا به‌طور جدی‌تری اعمال کند.

براساس داده‌های ورتکسا Vortexa، ایران در سه ماهه نخست سال جاری به‌طور متوسط روزانه یک میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه نفت، عمدتا به چین، صادر کرده است که بالاترین میزان از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ به این سو است.

دولت ترامپ در این سال تحریم‌های نفتی سنگینی علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد اما پس از اینکه دولت بایدن بر سر کار آمد، باوجود ادعای اعمال تحریم‌ها، بر صادرات نفت ایران به چین و درآمد آن برای جمهوری اسلامی چشم‌پوشی کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش فایننشال‌تایمز، فرناندو فریرا از گروه انرژی رپیدین در آمریکا بر این باور است که جمهوری اسلامی در  دور زدن تحریم‌ها ماهر شده است. به گفته او دولت بایدن اگر به واقع به دنبال کاهش درآمد نفتی جمهوری اسلامی است باید روی چین تمرکز کند.

اما تحلیلگران می‌گویند دولت بایدن نسبت به اعمال استراتژی فشار حداکثری با اکراه عمل می‌کند. آنها در این زمینه به تورم در آمریکا در سال انتخابات که بخشی از آن به افزایش بهای انرژی مربوط می‌شوند اشاره می‌کنند. هر بشکه نفت برنت در حال حاضر حدود ۸۸ دلار معامله می‌شود.

در ادامه گزارش فایننشال تایمز به افزایش ظرفیت ناوگان تانکرهای نفتی جمهوری اسلامی اشاره شده است. براین اساس ایران در سال ۲۰۲۳، حدود یک پنجم ظرفیت نفتکش‌های خود را افزایش داده و به ۲۵۳ تانکر رسانده است.

تعداد سوپرتانکرهایی که ظرفیت دو میلیون بشکه نفت دارند نیز نسبت به سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است.

شرکت کپلر هم می‌گوید که تقریبا همه نفتی که ایران در سال جاری صادر کرده است به چین رفته است. دولت بایدن نگران است که اعمال جدی تحریم‌ها روابط شکننده پکن-واشینگتن را تحت تاثیر قرار دهد.

چین، یک دهم منابع نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می‌کند.

جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ماه گذشته گفته بود که صادرات نفت در سال جاری بیش از ۳۵ میلیارد دلار درآمد برای جمهوری اسلامی داشته است. او مدعی شد که جمهوری اسلامی امروز می‌تواند به هر جا که می‌خواهد با «تخفیفی جزئی» نفت صادر کند.

این درحالی است که کارشناسان می‌گویند جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها و قانع کردن مشتریان نفتی برای پذیرش ریسک تحریم‌ها و همچنین رقابت با نفت روسیه، نفت ایران را با تخفیف‌های بسیاری زیادی در اختیار چین و دیگر مشتریان قرار می‌دهد.

بیشتر از اقتصاد