گردشگری سازگار با محیط‌زیست؛ برنامه بزرگ عربستان سعودی برای سواحل دریای سرخ

توسعه گردشگری یکی از بخش‌های مهم در طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی عربستان سودی است

عکس تزئینی - تصویری از دریای سرخ - Canva

عربستان سعودی طی سال‌های اخیر با پیشرفت در صنعت گردشگری به یکی از نقاط مهم دیدنی جهان تبدیل شده است. گردشگری یکی از بخش‌‌های طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰ این کشور است که در راستای توسعه اقتصادی عربستان سعودی از منابع غیرنفتی ایجاد شده است.  

زمانی که جان پاگانو در سال ۲۰۱۸ وارد عربستان سعودی شد، سطح انتظاراتش از این کشور کاملا تغییر کرد. او می‌گوید: «همه ما از اینکه خاورمیانه چگونه است تصویری داریم. من محیطی بکر، مجمع‌الجزیره‌ای از ۹۰ جزیره زیبا و آب‌های فیروز‌ه‌ای رنگ یافتم که واقعا شگفت‌انگیز بود.»

پاگانو که کانادایی است به پادشاهی عربستان سعودی نقل مکان کرد تا به عنوان مدیر اجرایی موسسه دریای سرخ (Red Sea Global)، طراح و مجری چند طرح گردشگری عظیم در عربستان سعودی و توسعه‌دهنده بزرگ جدید در مقاصد گردشگری احیا‌کننده مشارکت داشته باشد.

پاگائو، که دانش‌آموخته مهندسی است، در پروژه‌های املاک و مستقلات در مقیاس‌های بزرگ از جمله پروژه اسکله قناری (Canary) در لندن و پروژه باها مار (Baha Mar) به مدت طولانی مشغول به کار بوده است. اما این طرح عظیم با هرآنچه او پیشتر انجام داده، متفاوت بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او می‌‌گوید: «پس از ملاقات با پادشاه کشور و آگاهی از دیدگاه او درباره تغییر کشور متقاعد شدم. من این شانس را داشته‌ام که بخشی از این پروژه باشم.»

پیشرفت بسیار سریع بوده است. وقتی پاگانو به موسسه دریای سرخ پیوست، پانزدهمین کارمند شرکت بود و این شرکت امروزه حدود ۵ هزار کارمند دارد.

به گزارش بیزنس‌اینسایدر، طرح‌های موسسه دریای سرخ دو مقصد گردشگری را شامل می‌شوند: دریای سرخ و آمالا.

اولین استراحتگاه‌‌ها در دریای سرخ در حال حاضر بر روی گردشگران گشوده‌اند. این مکان‌ها با نشان‌های تجاری مهمان‌نوازی مجلل مانند «سیکس سنس» و «سنت رجیس» پیشتر میزبان مهمانان بوده‌اند و «ریتز-کارلتون رزرو» هم به زودی به آنها می‌پیوندد.

این مقصد گردشگری تا سال ۲۰۳۰ محل قرارگیری۵۰ هتل، ۸۰۰۰ اتاق و تا ۱۰۰۰ محل سکونت و همچنین امکانات تفریحی خواهد بود. در همین راستا آمالا هم ۳۹۰۰ اتاق در ۲۹ هتل و ۱۲۰۰ محل سکونت مجلل را در خود جای می‌دهد. در کنار همه اینها فروشگاه‌های محصولات مجلل، غذاخوری‌های خوب و امکانات رفاهی تاسیس می‌شود.

مقصد سوم با عنوان «توال پرایوت رتریت» (Thuwal Private Retreat) که تنها محل خرید و فروش است، امسال افتتاح می‌شود.

با توجه به دور بودن این سه منطقه تفریحی و گردشگری، ساخت و سازهای گسترده‌تر که زیرساخت‌ها را شامل می‌شود در اطراف این مکان‌ها در دست احداث است که عبارتند از: فرودگاه‌ها، جاده‌ها و روستاها برای زندگی گارگران.

همه اینها با در نظرگرفتن برنامه‌های سازگار با محیط زیست و تجدیدپزیر در این شرکت صورت می‌گیرد. برای مثال هدف این فرودگاه این است که اولین فرودگاه بدون کربن (کربن خنثی) در خاورمیانه باشد.

ایده گردشگری سازگار با محیط‌زیست محور کار موسسه دریای سرخ (Red Sea Global) است که به جای اجتناب از آسیب و مشارکت‌دادن جوامع محلی در تصمیم گیری، به طور فعالانه توسعه اقتصاد و محیط زیست محلی را دنبال می‌کند.

به گفته پاگانو: «پایداری درباره حفظ وضعیت موجود است و ما از آن نقطه خاص گذشته‌ایم، زیرا جهان با بحران زیست‌محیطی مواجه است.»

به گفته او، دریای سرخ بزرگترین مقصد در جهان خواهد شد که به طور انحصاری از انرژی‌های تجدید‌پذیر در ۲۴ ساعت شبانه‌روز بهره‌مند می‌شود.

بیشتر از سفر