فقط دو شب بی‌خوابی به شما احساس پیری بیشتری می‌دهد

لئونی باتلر، یکی از نویسندگان این تحقیق از موسسه کارولینسکا در سوئد گفت: سن فراتر از یک تصور است؛ آنها که احساس می‌کنند جوان‌تر از سن‌ خود هستند، بیشتر هم عمر می‌کنند

زنی دچار بی‌خوابی-Canva

تحقیقات رویال سوسایتی که در دو بخش انجام شد و روز چهارشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که فقط دو شب بی‌خوابی یا خواب ناکافی می‌تواند به شما احساس پیری بیشتر بدهد. براساس این پژوهش، دو شب بی‌خوابی می‌تواند باعث شود احساس کنید تا چهار سال مسن‌تر هستید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بی‌خوابی یا خواب ناکافی با انواع بیماری‌ها از جمله دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی نیز مرتبط است.

در این تحقیق از ۱۸۶ شرکت‌کننده بین ۱۸ تا ۴۸ سال خواسته شد احساس خود را درباره سن خود پس از دو شب که ۹ ساعت خوابیده‌اند و دو شب که فقط چهار ساعت خوابیده‌اند اعلام کنند. نتیجه این تحقیق حاکی از آن بود که آنهایی که چهار ساعت خوابیده بودند تا چهار سال احساس پیری بیشتر داشتند. در مقابل آنهایی که ۹ ساعت خوابیده بودند گفتند که تا سه ماه احساس جوانی بیشتر می‌کنند.

لئونی باتلر، یکی از نویسندگان این تحقیق از موسسه کارولینسکا در سوئد به نیوساینتیست گفت: سن فراتر از یک تصور است. آنها که احساس می‌کنند جوان‌تر از سن‌شان هستند، بیشتر هم عمر می‌کنند.

باتلر به گاردین گفت: خواب تاثیر عمده‌ای بر احساس شما درباره سن‌وسالتان دارد. این فقط به الگوی خواب شما بستگی ندارد و حتی دو شب بی‌خوابی هم می‌تواند روی احساسی که درباره سن‌وسالتان دارید.