بازگشت ستاره‌ها به مدل موی دهه ۸۰

در دهه ۸۰، موهای حجیم تنها مد روز را نشان نمی‌داد، بلکه به زنان اجازه می‌داد فضای بیشتری در اطراف خود داشته باشند

از راست به چپ: فلورانس پیو، مایلی سایرس و بلیک لایولی-AFP

مایلی سایرس در شب جوایز گرمی نه‌تنها به‌دلیل برنده شدن اولین جایزه گرمی و پنج دست لباسی که در طول مراسم عوض کرد، بلکه با مدل موی حجیم که یادآور سبک‌های دهه ۸۰ بود، توجه زیادی جلب کرد. در حالی که برخی لایه‌های پف‌دار موهایش را به کسی تشبیه کردند که برق او را گرفته است، برخی دیگر او را با مادرخوانده‌اش، دالی پارتون، خواننده ۷۸ ساله آمریکایی مقایسه کردند.
موهای حجیم پوش‌دار (بوفانت bouffant)، مولت (mullet مدلی که موهای جلو و اطراف سر کوتاه‌اند و پشت آن بلند است) و مدل شلخته (شگی shag)، تنها بخشی از کارهای افراطی و الهام گرفته از دهه ۸۰ میلادی‌اند که روی فرش‌قرمز و صحنه‌های نمایش مد امسال ظاهر شدند.

تراویس اسپک، آرایشگر حرفه‌ای، در یکی از سالن‌های سطح بالای نیویورک در گفت‌وگو با نیویورک پست، به موهای بسیار حجیم دهه ۸۰ و ستاره‌هایی چون جانت جکسون و ویتنی هیوستون اشاره کرد و روح دهه ۸۰ را بزرگ، رسا و نمایانگر توصیف کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جروم لوردت، طراح سبک مشهور، با اشاره به سبک مایلی و مدل‌ کوتاهی موی شلخته شبیه گرگ و پروانه -که لایه‌های کوتاه و حجم زیاد از ویژگی‌های آن‌هاست- که در سال گذشته مد بود، بازگشت گسترده دهه ۸۰ را پیش‌بینی می‌کند.

از سوی دیگر، فلورانس پیو در اولین نمایش فیلم «تلماسه: بخش دوم» مدل موی مولت روشن را به نمایش گذاشت و بلیک لایولی در فینال مسابقه فوتبال آمریکایی (سوپر بال) با موهای فر درشت و حجیم و جولین مور در جدیدترین عکس روی جلد نشریه «کات» (CUT) با موهای فر وز‌کرده ظاهر شدند.

در همین حال، طراحانی چون مارک جیکوبز و کریستین کاوان در هفته مد نیویورک مدل‌ها را در حالی روی صحنه فرستادند که موهایشان پوش و حجم زیادی داشت.

در سال‌های اخیر که روندهای مد به سمت سادگی و طبیعی بودن رفته است و جلوه‌ای از معصومیت را تداعی می‌کند، مدل موی کندوی عسل بزرگ (beehives) و شلخته نوک تیز، با زیبایی شناسی «دختر پاک» در تضادند. در شرایطی که موهای گوجه ساده و آرایش کمرنگ هنوز مد است، آرایش مو به شیوه حجیم با برش‌های تیز خلاف جهت مد است و احساس سرکشی هیجان‌انگیزی می‌دهد.

در حالی که به گفته راشل گیبسون، مدیر حساب کاربری «مورخ مو» (The Hair Historian) در اینستاگرام، موهای حجیم در دهه ۸۰ تنها مد روز را نشان نمی‌داد، بلکه به زنان اجازه می‌داد تا فضای بیشتری در اطراف خود داشته باشند و قدرتمندتر به‌نظر برسند. به گفته او، این مدل به‌ویژه برای هنرمندانی که در کانون توجه قرار دارند، بیانیه‌ای بود و «پر کردن صفحه نمایش با موهایتان یک حرکت کاملا قدرتمند به نظر می‌رسید.»

بیشتر از مُد و زیبایی