نشست گروه ۲۰: از فقر و تغییرات ‏آب‌وهوایی تا ادامه جنگ در اوکراین و درگیری‌های غزه

آنتونی بلینکن و سرگئی لاوروف و دیوید کامرون، به‌ترتیب وزیران خارجه ‏آمریکا و روسیه و بریتانیا، در نشست سران گروه ۲۰ در ریودوژانیرو در ‏برزیل حضور دارند، اما وانگ یی، وزیر خارجه چین، در این نشست حضور ‏ندارد

وزیران خارجه کشورهای عضو گروه ۲۰ روز چهارشنبه در ریودوژانیرو در برزیل گرد هم آمدند تا طی دو روز درباره برخی از مهم‌ترین بحران‌ها و مسائل بین‌المللی رایزنی کنند. تغییرات آب‌وهوایی، فقر و نابرابری اقتصادی، و البته ثبات بین‌المللی و مسائل امنیتی از جمله موضوع‌های مهم در این گفت‌وگوها است. برزیل از دسامبر ۲۰۲۳ ریاست دوره‌ای نشست‌های کشورهای عضو گروه ۲۰ را به عهده گرفت.

نشست وزیران خارجه تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. بر اساس گزارش‌ها، ادامه درگیری‌های نظامی در غزه و جنگ اوکراین دو موضوع خاص مهم در این گفت‌وگوها و رایزنی‌ها است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه چهارشنبه، هم‌زمان با شروع کار نشست گروه ۲۰، نوشت که یکی از موضوع‌های گفت‌وگو کار روی تغییر سازوکارهای تصمیم‌گیری در نهادهای بین‌اللملی از جمله در شورای امنیت سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی و بانک‌ها و نهادهای مالی بین‌المللی است. این موضوع را لوئیز لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری برزیل، برای بحث در این نشست پیشنهاد کرده است.

با توجه به ناکامی‌های شورای امنیت در حل‌وفصل بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله متوقف کردن جنگ در نوار غزه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز به‌تازگی خواهان تجدیدنظر در سازوکارهای تصمیم‌گیری در این نهاد بین‌المللی شده است.

به‌ گزارش آسوشیتدپرس، مائوریسیو لیریو، نماینده برزیل، روز سه‌شنبه در نشستی مطبوعاتی گفت: «به‌دلیل گسترش درگیری‌های نظامی در سراسر جهان، نه‌فقط در اوکراین یا نوار غزه، بلکه در ۱۸۳ نقطه دیگر جهان، ما عملا به سطح درگیری‌هایی بازگشته‌ایم که در دوره جنگ سرد جریان داشت.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آنتونی بلینکن و سرگئی لاوروف و دیوید کامرون، به‌ترتیب وزیران خارجه آمریکا و روسیه و بریتانیا، در نشست سران گروه ۲۰ در ریودوژانیرو حضور دارند، اما وانگ یی، وزیر خارجه چین، در این نشست حضور ندارد. به‌جای او، ما ژائوسو، معاون اجرایی وزیر امور خارجه، هیئت چینی را سرپرستی می‌کند.

نشست دو روزه سران گروه ۲۰ تا اندازه‌ای تحت تاثیر اظهارات جنجال‌برانگیز چندی قبل لولا داسیلوا درباره جنگ غزه قرار گرفته است. رئیس‌جمهوری چپ‌گرای برزیل روز یکشنبه اسرائیل را به «نسل‌کشی» در نوار غزه متهم کرد و اقدامات ارتش اسرائیل را با «هولوکاست»، کشتار یهودیان در جنگ دوم جهانی، مقایسه کرد.

به‌ گزارش خبرگزاری فرانسه، با وجود فشارهای کشورهای غربی برای محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، نشست گذشته سران گروه ۲۰ با بیانیه‌ای ضعیف در محکوم کردن استفاده از زور به پایان رسید. در آن بیانیه  از روسیه- که روابط نزدیکی با هند و برزیل دارد- به‌صراحت نام برده نشد.  

ریاست دوره‌ای نشست‌های کشورهای عضو گروه ۲۰  در دسامبر گذشته از هند به برزیل واگذار شد.

بیشتر از جهان