تحریم‌های آمریکا علیه حوثی‌ها به‌دلیل حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ به اجرا درآمد ‏

به‌گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا اجرای این تحریم‌ها مانع کمک‌‌رسانی و تحویل کالاهای ‏حیاتی به مردم یمن و تجارت با آنان نمی‌شود

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شد از اجرایی شدن تحریم‌های «ویژه تروریست‌های جهانی» آمریکا در مورد حوثی‌های یمن خبر داد. در این بیانیه آمده است که این تحریم‌ها از روز جمعه ۱۶ فوریه به اجرا درمی‌آید. اعمال این تحریم‌ها علیه انصارالله به‌دلیل ارتباط آنان با حمله‌ به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ است.

دولت آمریکا روز ۱۸ ژانویه ۲۰۲۴ اعلام کرد که در تلاش برای جلوگیری از حمله‌های بیشتر به کشتی‌رانی بین‌المللی تجاری در دریای سرخ، شیعیان شورشی حوثی مستقر در یمن را به فهرست جهانی گروه‌های تروریستی بازمی‌گرداند. یک مقام وزارت خارجه آمریکا همان زمان گفت که این تصمیم دولت آمریکا تا سی روز اجرا نمی‌شود و «اگر حوثی‌ها حمله‌هایشان را متوقف کنند، امکان دارد این تصمیم لغو شود.»

دولت آمریکا به ریاست‌جمهوری جو بایدن در سال ۲۰۲۱ حوثی‌ها را از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه آن کشور خارج کرده بود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برخی از تحلیلگران همان زمان گفتند که این اقدام بایدن برای دلجویی از جمهوری اسلامی ایران و ترغیب حکومت ایران به بازگشت به برجام است. انصارالله، یا گروه شبه‌نظامیان حوثی یمن، از جمله گروه‌های نیابتی و شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه است. 

از حمله هفتم اکتبر حماس- و دیگر گروه نیابتی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در نوار غزه- به اسرائیل و سپس حمله‌های تلافی‌جویانه اسرائیل به حماس در غزه، حوثی‌ها حمله به کشتی‌رانی تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن را افزایش دادند و گفتند که هدف از این اقدام حمایت از حماس و تقابل با عملیات اسرائیل است.

حمله‌های حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن زنجیره تامین در جهان را تا حدی مختل کرده است. بسیاری از خطوط حمل‌ونقل دریایی بین‌المللی برای در امان ماندن از حمله احتمالی حوثی‌ها مسیر دریایی طولانی‌تری را طی می‌کنند که مشکلات بیشتری ایجاد کرده است، از جمله طولانی‌تر شدن مدت انتقال کالا و افزایش مصرف سوخت. 

آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی گفته‌اند که برای مقابله با حمله‌های حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری نیروهای نظامی‌شان را در دریای سرخ مستقر می‌کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره اجرایی شدن تحریم‌ها علیه حوثی‌ها در بیانیه‌ای نوشت که «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی» تاکید کرده است که به اجرا درآمدن این تحریم‌ها مانع رساندن کمک‌های لازم به مردم یمن، تجارت با آنان، و حمل‌ونقل و تحویل کالاهای حیاتی به مردم آن کشور نمی‌شود. 

در این بیانیه آمده است که انتقال و حمل‌ونقل کالاهای تجاری به بندرها و فرودگاه‌های زیر سلطه حوثی‌ها در یمن ممنوع نیست. به نوشته وزارت خزانه‌داری آمریکا: «محموله‌های تجاری‌ای که قبل از قرار گرفتن انصارالله در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی مشمول تحریم نبود، مانند خوراکی و دیگر کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، جزو تحریم‌های جدید نیز نخواهند بود.»

بیشتر از جهان