از مزایا و معایب راه رفتن با پای برهنه چه می‌دانیم؟

راه رفتن با پای برهنه در پیاده‌رو و مکان‌های عمومی خطر آلودگی و صدمه ‌دیدن پاها را به همراه دارد

عکس تزئینی - تصویر زنی که بدون کفش‌هایش و با پاهای برهنه راه می‌رود - Canva

حتما با پای برهنه روی ساحل شنی قدم زده‌اید یا بدون کفش روی سنگ‌ها و سبزه‌ها راه رفته‌اید و حس خوبی را که از این کار گرفته‌اید به خاطر می‌آورید. برخی این‌ کار را آشتی با طبیعت می‌دانند و برخی دیگر نیز از اثر مثبت آن در بهبود سلامت روان می‌‌‌گویند. البته راه رفتن با پای برهنه معایبی نیز دارد.

یاهو لایف در گزارشی به معایب و مزایای پیاده‌روی با پای برهنه اشاره می‌کند.

راه رفتن با پای برهنه چه فوایدی دارد؟

دکتر مگان کلی، استادیار جراحی پا و پاشنه پا در بیمارستان «مانت ساینای»، پیشنهاد می‌کند: «راه رفتن با پای برهنه ماهیچه‌های کوچک پا را تقویت می‌کند و به همین دلیل ثبات و تعادل کلی بدن بهتر می‌شود.»

به گفته او: «‌تقویت انگشتان پا و کار روی دامنه حرکت آن‌ها اثر مفیدی بر قدرت و تعادل بدن خواهند داشت.»

با این حال او توصیه می‌کند که به‌جای تمرکز بر راه رفتن با پای برهنه به‌عنوان شیوه زندگی بهتر است در فعالیت‌های ورزشی مانند یوگا و پیلاتس و انواع هنرهای رزمی شرکت کرد که «بدون کفش بهترند».

او ضمن تاکید بر اینکه پوشیدن کفش همواره ضروری نیست، می‌گوید: «برای انجام برخی از فعالیت‌‌ها که اثر زیادی بر پا ندارند می‌توان برهنه بودن پا را تحمل کرد و بسیاری از این فعالیت‌‌ها برای پا عالی‌اند. اما نکته مهم مکانی است که در آن می‌توانیم با پای برهنه راه برویم.»

کلی می‌گوید: «بیشتر مواقع تبلیغاتی درباره راه‌ رفتن با پای پیاده در شبکه‌های اجتماعی مانند تیک‌تاک می‌بینیم که در فضای محدود و بسته‌ و همچنین کنترل‌شده از لحاظ خطر آلودگی انجام می‌شود. نمی‌توان با پاهای برهنه به گشت‌وگذار در شهرها، فروشگاه‌ها، یا حتی سواحل و جنگل‌ها رفت. به همین دلیل است که پوشیدن کفش باید رویه معمول و متعارفش را حفظ کند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بیشترین خطر راه رفتن با پای برهنه چیست؟

کلی بر عامل آلودگی و آسیب‌های دیگر در حفظ سلامت و ایمنی پا تاکید می‌کند.

او با اشاره به برخی لکه‌‌های قهوه‌ای در پیاده‌‌روها می‌گوید: «‌وجود باکتری ناشی از مدفوع انسان و حیوان و زباله‌ها در پیاده‌روها نگرانی مهمی است. همچنین، لایه محافظ پوست که از ما در برابر عفونت محافظت می‌کند ممکن است با پا گذاشتن روی شیشه یا سنگ‌ آسیب ببیند و گرفتار مقدار زیادی باکتری شود که باعث عفونت‌ جدی پا خواهد شد.»

او با تکیه بر مشاهداتش تاکید می‌کند که شرایط آب‌وهوایی می‌تواند آسیب‌های جدی به افراد وارد کند و به سوختگی، سرمازدگی، و حتی قطع انگشتان پا یا کل پا منجر شود.

کلی با اشاره به تفاوت در ساختار پای افراد می‌گوید: «اگر کف پاها صاف باشد و قوس محسوسی نداشته باشد، فعالیت با پای برهنه- صرف‌نظر از اینکه چه فعالیتی است- به افزایش فشار در قوس پا و در امتداد تاندون‌های مچ پا منجر می‌شود.»

آستین هال، متخصص پا و جراح پا و مچ پا، به یاهو لایف می‌گوید: «پوشیدن کفش بهترین کار است.»

او همچنین بر پوشیدن کفش‌های مناسب برای جلوگیری از درد گرفتن یا آسیب و صدمه دیدن پا تاکید می‌کند، زیرا چرخه طبیعی راه‌ رفتن با پوشیدن کفش‌های مناسب حفظ می‌شود و غیرمستقیم از درد گرفتن پا جلوگیری می‌شود.

بیشتر از بهداشت و درمان