جهاد اسلامی و حماس پیشنهاد آتش‌بس دائمی در برابر واگذاری کنترل غزه را نپذیرفتند

مسئولان حماس و جهاد‌اسلامی در قاهره در حال مذاکره برای تبادل گروگان‌های اسرائیلی با زندانیان فلسطینی‌اند

سربازان اسراییلی نزدیکی مرز غزه- ۲۱ دسامبر ۲۰۲۳-REUTERS

دو منبع امنیتی مصر دوشنبه، ۲۵ دسامبر (۴ دی)، به خبرگزاری رویترز گفتند که حماس و جهاد اسلامی، دو گروه اصلی اداره‌کننده نوار غزه، پیشنهاد مصر را مبنی بر کناره‌گیری از قدرت در نوار غزه در ازای آتش‌بس دائمی، رد کرده‌اند.

هر دو گروه که مذاکرات جداگانه‌ای با میانجی‌های مصری در قاهره داشته‌اند، ارائه هرگونه امتیازی را فراتر از آزادی احتمالی گروگان‌های بیشتر، رد کرده‌اند. 

گفته می‌شود که قطر نیز با پیشنهاد دولت مصر موافق بوده ‌است. 

مقام‌های مصردر گفت‌وگو با مسئولان حماس از آن‌ها خواسته‌اند که در نوار غزه انتخابات سراسری برگزار کنند. 

در این مذاکرات همچنین به رهبران و اعضای حماس و جهاد‌ اسلامی تضمین داده ‌‌شده ‌است که تحت تعقیب یا پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت. 

رویترز می‌گوید هم  حماس و هم جهاد اسلامی، هیچ  پیشنهادی را جز آزادی گروگان‌ها در مقابل آتش‌بس، نپذیرفته‌‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ارتش اسرائیل می‌گوید دست‌کم ۱۲۰ اسرائیلی همچنان گرفتار نیروهای حماس در نوار غزه‌اند.  

یکی از مسئولان حماس که در ساعات گذشته از قاهره بازدید و با مقام‌های مصر گفت‌وگو کرده است، از اظهارنظر مستقیم درباره پیشنهادهای خاص آتش‌بس موقت و دائمی بشردوستانه خودداری کرد. این مقام حماس که نامش منتشر نشده است، صرفا به خبرگزاری رویترز گفت: «حماس خواهان پایان دادن به تجاوز اسرائیل به مردم ما، قتل‌عام و نسل‌کشی است و ما با برادران مصری خود راه‌های انجام این کار را بررسی کردیم.»

جهاد اسلامی نیز که گروگان‌های اسرائیلی در غزه دارد، موضع حماس را درباره [مخالفت با] واگذاری قدرت را تکرارکرده ‌است.  

به گزارش رویترز، هیئتی از گروه جهاد اسلامی به رهبری زیاد نخاله هم‌اینک در قاهره است تا با مقام‌های مصر درباره پیشنهادهای مبادله زندانیان و سایر موضوعات تبادل‌نظر کند. 

یک مقام مصری به رویترز گفت که جهاد اسلامی اصرار دارد که هرگونه مبادله گروگان‌ها باید بر اساس اصل «همه برای همه» باشد، یعنی «آزادی همه گروگان‌های [اسرائیلی حماس و جهاد اسلامی در] غزه در ازای آزادی همه فلسطینی‌های زندانی در اسرائیل.»

به گفته انجمن اسرای فلسطینی، پیش از جنگ اخیر حماس و اسرائیل، ۵۲۵۰ فلسطینی در زندان‌های اسرائیل بودند، اما این تعداد اینک به حدود ۱۰ هزار افزایش یافته است، زیرا اسرائیل از هفتم اکتبر به بعد هزاران نفر دیگر را در کرانه باختری و غزه بازداشت کرده است.

بیشتر از جهان