کاربران «آیفون» شاید مجبور به تغییر شارژرهای خود شوند

نمایندگان پارلمان اروپا می‌گویند داشتن شارژر یکسان زندگی را برای کاربران آسوده‌تر می‌کند

شایعاتی وجود دارد مبنی بر این‌که شرکت «اپل» قصد دارد شارژر‌های بی‌سیم عرضه کند - JOHANNES EISELE / AFP

شرکت «اپل» ممکن است دوباره مجبور به تغییر شارژر‌ «آیفون» خود شود.

اتحادیه اروپا تلاش دارد ترتیبی اتخاذ کند تا همه تلفن‌های همراه، خروجی‌ها و سیم‌های یکسان داشته باشند. این تصمیم، تولید کنندگان تلفن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.   

سیاستمداران اروپایی می‌گویند که وادار کردن کمپانی‌ها به استفاده از خروجی‌های یکسان، می‌تواند از «به هدر رفتن برق جلوگیری کند و زندگی را برای مصرف کنندگان آسوده‌تر سازد.»   

چنین اقدامی، شرکت «اپل» را مجبور خواهد کرد که سیم نورتاب خود را کنار بگذارد. این سیم که فقط برای «آیفون» استفاده می‌شود، یک «پورت» اختصاصی است و برای تلفن‌های ساخت شرکت‌های دیگر، کاربرد ندارد.   

سیاستگذاران اروپایی ۱۰ سال است که در تلاش برای افزایش سازگاری بین شارژرهای تلفن‌ها بوده‌اند. ۱۰ سال پیش تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که به موجب آن کمپانی‌ها توافق کردند که برای رسیدن به یک استاندارد مشترک، با یکدیگر همکاری کنند.

اما نمایندگان پارلمان اروپا گفتند که آن راه‌حل‌ها به نتیجه نرسیده است و خواستار «اقدامات الزام‌آور»‌ی شدند که شرکت‌های سازنده تلفن‌های همراه را وادار به استفاده از شارژرهای یکسان کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

   

نمایندگان پارلمان اروپا در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کردند: «رویکرد کمیسیون اروپا برای تشویق صنعت [تلفن] برای توسعه شارژر‌های مشترک، اهداف نمایندگان را تأمین نکرده است. توافق‌های داوطلبانه میان بازیگران مختلف در این صنعت به نتایج دلخواه ختم نشده است.»

این نمایندگان در مقابل به کمیسیون اروپا مأموریت دادند که شرکت‌ها را به استفاده از شارژر مشترکی ملزم سازند که برای «تمام تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، ابزار لازم برای خواندن کتاب‌های دیجیتال و سایر وسایل حمل شدنی» قابل استفاده باشد.  

بیشتر شرکت‌ها در عمل مشغول روی آوردن به استفاده از USB-Cهای استاندارد و نسبتاً جدید هستند که در حال حاضر در بسیاری از تلفن‌های «اندروید» به کار گرفته می‌شود. این محصولات، مشکلاتی را که در تلاش‌های گذشته برای ایجاد یک استاندارد مشترک وجود داشته است، حل می‌کنند و در صنعت موبایل مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

حتی شرکت «اپل» نیز اکنون در «آی پد»ها و «مک بوک»‌هایش از USB-C استفاده می‌کند. اما این کمپانی از سال ۲۰۱۲ تا کنون، برای تلفن‌های همراه و محصولات مرتبط خود همچون AirPods Pro، همچنان از شارژرهای نورتاب استفاده می‌کند.   

شایعاتی وجود دارد مبنی بر این که که شرکت «اپل» قصد دارد خروجی شاررژ را در دستگاه‌های خود به طور کلی کنار بگذارد و به جای آن، شارژر‌های بی‌سیم عرضه کند.  

© The Independent

بیشتر از زندگی