بورل ویرانی‌های غزه را با ویرانی آلمان در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد

بورل ضمن محکوم ‌کردن «حمله‌های تروریستی حماس در هفتم اکتبر»، اعلام کرد که واکنش دولت اسرائیل به این حمله‌ها بسیار نامتناسب است

بورل در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا-Kenzo TRIBOUILLARD / AFP

در پایان آخرین نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی، جوزپ بورل، رئیس و سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به خبرنگاران گفت که وضعیت در نوار غزه «فاجعه آمیز و آخرالزمانی» است. 

رئیس اسپانیایی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی بی‌سابقه، ویرانی در نوار غزه را «حتی بیشتر از آنچه آلمان در جنگ جهانی دوم از سر گذراند» توصیف کرد.  

بورل پس از اداره نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا، گفت که واکنش نظامی اسرائیل به حمله‌های هفتم اکتبر حماس، به «شمار بالایی از تلفات غیرنظامیان» منجر شده ‌است. 

او گفت متنی به وزیران خارجه اتحادیه اروپا ارائه کرده است که در آن «تحریم‌هایی علیه شهرک‌نشینان افراطی در کرانه باختری منظور شده ‌است».

جوزپ بورل گفت که به زودی بر اساس ابتکارعمل ایالات متحده، کشورهای اروپایی نیز «برای منع صدور ویزا برای شهرک‌نشینان تندرو اسرائیلی» وارد عمل خواهند شد. با این حال، او اذعان کرد که در این ‌باره هنوز بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا توافق کامل به‌دست نیامده است. 

بورل تاکید کرد که «اتحادیه اروپا همچنین از افزایش خشونت در کرانه باختری نگران است و تصمیم دولت اسرائیل را برای تصویب احداث ۱۷۰۰ واحد مسکونی دیگر در اورشلیم محکوم می‌کند و نقض قوانین بین المللی می‌شمارد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بورل ضمن محکوم ‌کردن «حمله‌های تروریستی حماس در هفتم اکتبر»، اعلام کرد که واکنش دولت اسرائیل به این حمله‌ها بسیار نامتناسب است و رنج انسانی شدیدی به فلسطینی‌های بیگناه تحمیل کرده است. 

بر اساس آمار وزارت بهداشت حماس در نوار غزه،  بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مجموع کشته‌شدگان [حمله‌های اخیر اسرائیل] شهروندان غیرنظامی بوده‌اند. 

به گفته سازمان ملل، نزدیک به ۸۵ درصد از ساکنان غزه پس از حمله‌های اسرائیل در این باریکه آواره شده و از خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. جوزپ بورل در نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا گفت: «تخریب و ویرانی ساختمان‌ها در غزه کمابیش فراتر از تخریبی است که شهرهای آلمان در طول جنگ جهانی دوم متحمل شدند.»

مقام‌های اسرائیل بارها در روزهای گذشته حماس را مسئول افزایش شمار کشته‌ها و ادامه جنگ در نوار غزه می‌دانند. 

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، هفته گذشته در جلسه شورای امنیت  حماس را عامل و مسئول تمام کشته‌‌شدگان در نوار غزه معرفی کرد و گفت که تنها راه برقراری صلح، حمایت از اسرائیل برای نابودی گروه حماس است. اردان با «نازی» نامیدن گروه حماس و این ادعا که اعضای حماس سر کودکان را می‌برند و به زنان تجاوز می‌کنند، گفت: «جامعه جهانی باید در جریان نابودی حماس، در کنار اسرائیل بایستد.»

بیشتر از جهان