«درخواست اضطراری دولت بایدن برای کمک‌های نظامی بیشتر به اسرائیل»

سی‌ان‌ان‌ به‌نقل از منبع خود نوشت دولت بایدن قصد دارد دست‌کم ۴۵ هزار گلوله تانک در اختیار ارتش اسرائیل بگذارد

یک تانک ارتش اسرائیل در نزدیکی مرزهای غزه ۸ دسامبر ۲۰۲۳ - JACK GUEZ / AFP

یک منبع آگاه در کاخ سفید به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت دولت آمریکا قصد دارد مقادیر بیشتری مهمات و تجهیزات نظامی در اختیار اسرائیل قرار دهد.

این مقام آمریکایی به شبکه سی‌ان‌ان گفت که وزارت خارجه آمریکا جمعه شب درخواستی اضطراری برای ارسال این مهمات‌ها به کنگره ایالات‌ متحده ارسال کرده‌ است. 

محدوده زمانی بین یک درخواست دولتی از کنگره و اجرایی‌شدن آن، معمولا می‌تواند ۲۰ روز طول می‌کشد.

تنها کمیته‌های روابط خارجی کنگره آمریکا است که می‌توانند درباره ارسال تسلیحات به اسرائیل تصمیم بگیرند. به گفته سی‌ان‌ان، کنگره قراراست درخواست ارسال دست‌کم ۴۵ هزار گلوله برای تانک‌های مرکاوا را بررسی کند.

به گفته این شبکه خبری، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و کمیته روابط خارجی سنا در این زمینه از طرف کاخ سفید تحت فشار قرار گرفته‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کمیته‌ها معمولا بیش از دو هفته فرصت دارند تا فروش تسلیحات نظامی خارجی را بررسی‌ کنند و به قانونگذاران این امکان را بدهند که سؤالاتی را در مورد این ارسال و صادرات تسلیحات مطرح‌ کنند.

با این حال، به گفته منبع آگاه اطلاعاتی که با سی‌ان‌ان صحبت کرده‌ است، «اواخر جمعه شب، وزارت امور خارجه اعلامیه اضطراری دست‌کم برای ۱۳ هزار گلوله تانک به ارزش حدود ۱۰۶ میلیون دلار برای تحویل فوری به اسرائیل را به کنگره ارسال کرده‌ است».

این مقام نزدیک به کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفت تسلیحات می‌توانند به‌سرعت به اسرائیل منتقل شوند. 

اقدام دولت جو بایدن برای تکرار ارسال مقادیر قابل توجهی سلاح به اسرائیل در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده تحت فشار فزاینده داخلی و بین‌المللی به‌دلیل حمایت نکردن از آتش‌بس در غزه است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات‌ متحده به شبکه خبری سی‌ان‌ان درباره این گزارش پاسخ داده است و بدون تایید یا انکار آن گفته‌ است که «کاخ سفید درباره انتقال یا فروش تسلیحات، تا زمانی که به‌طور رسمی به کنگره اعلام نشود، اظهار نظر نمی‌کند».

بیشتر از جهان