منظور پشتین در دادگاه مبارزه با تروریسم پاکستان بازجویی شد

دادگاه ضد تروریسم پاکستان رهبر جنبش حفاظت از پشتون‌ها را به هفت روز بازداشت محکوم کرد

منظور پشتین، رهبر جنبش حفاظت از پشتون‌های پاکستان - رسانه‌های اجتماعی

سه روز پس از بازداشت منظور پشتین، رهبر جنبش حفاظت از پشتون‌های پاکستان، دادگاه مبارزه با تروریسم پاکستان روز پنجشنبه، ۱۶ آذر، نخستین جلسه محاکمه او را برگزار کرد و دستور داد که هفت روز دیگر نیز در بازداشت پلیس باقی بماند و بازجویی شود.

هرچند وکیل منظور پشتین به این تصمیم دادگاه اعتراض کرد و گفت بازداشت او به دلیل شرکت در اعتراضات یا برگزاری تجمعات، غیرقانونی است، اما ابوالحسنات ذوالقرنین، قاضی پرونده منظور پشتین، این اعتراض را رد کرد.

منظور پشتین سه روز پیش، در چهارم دسامبر، پس از یک درگیری با پلیس، بازداشت و سپس به اسلام‌آباد منتقل و محاکمه شد. پلیس ادعا کرد که افراد منظور پشتین از داخل خودرویی که او سوار آن بود، به پلیس تیراندازی کرده‌اند، اما پشتین این ادعا را رد کرد و گفت پلیس به خودروی او تیراندازی کرده است.

منظور پشتین هفته گذشته بیانیه‌ای مبنی بر پیوستن به اعتراض‌ها علیه قتل بالاش مولا‌بخش، یکی از همفکرانش در ناحیه تربت ایالت بلوچستان منتشر کرده بود. این اعتراضات از هفته پیش ادامه دارد.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، منظور پشتین پس از راه‌اندازی این اعتراض‌ها بازداشت شد، اما برخلاف قانون پاکستان که فرد بازداشت‌شده باید ظرف ۲۴ ساعت به دادگاه معرفی شود، منظور پشتین پس از سه روز به دادگاه معرفی شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وکیل پشتین این مورد را نیز خلاف قانون خواند، اما دادگاه بدون توجه به اعتراض او، دستور داد که رهبر جنبش حفاظت از پشتون‌ها به مدت هفت روز دیگر نیز در بازداشت پلیس باقی بماند و بازجویی شود.

محسن داور، نماینده مجلس پاکستان، در رسانه‌‌های اجتماعی گفت: «پشتین از زمان بازداشت در ۴ دسامبر تا‌کنون در هیچ دادگاهی حاضر نشده و همچنان به زور ناپدید شده است.»

او افزود: «دولت آشکارا و گستاخانه قانون را زیر پا می گذارد. ما خواهان معرفی فوری منظور به دادگاه هستیم.»

بر اساس قوانین پاکستان، منظور پشتین که در ایالت بلوچستان بازداشت شده است باید در همان ایالت به دادگاه معرفی شود، اما پلیس پاکستان او را به اسلام‌آباد منتقل و به دادگاه ضد تروریسم معرفی کرد.

جان اچکزی، وزیر اطلاعات بلوچستان، به رسانه‌ها گفت: «پشتین به سلامت به پلیس دره اسماعیل خان در خیبر‌پختونخوا تحویل داده شد.» او گفت که پشتین از بلوچستان اخراج شده و دولت استانی در حال بررسی ممنوعیت حزب او است.

منظور پشتین و برخی از همراهان او پیش از این نیز بارها به دست پلیس پاکستان بازداشت و به حمایت از تروریسم و اغتشاشات متهم شده‌اند. این رهبر جوان پشتون اهل پاکستان، از چند سال پیش در ایالت بلوچستان پاکستان در اعتراضات ضد‌دولتی نقش داشت و هوادارانی نیز در افغانستان دارد.

هرچند او در یکی از سخنرانی‌هایش گفت که فقط از حقوق پشتون‌های پاکستان دفاع می‌کند، اما مخالفت‌هایش با تصمیم‌های دولت پاکستان، همسویی او را با قوم پشتون بدون توجه به مرز جغرافیایی نشان می‌دهد.

او و برخی از هم‌پیمانانش در ماه‌های گذشته علیه اخراج مهاجران افغان و منع ورود به پاکستان و افغانستان بدون روادید و گذرنامه، تظاهرات به راه انداخته‌اند.

بیشتر از جهان