آمریکا اولین زرادخانه موشکی‌اش را پس از جنگ سرد در آسیا و اقیانوسیه مستقر می‌کند

هدف از استقرار زرادخانه موشکی آمریکا تقویت بازدارندگی علیه چین در این منطقه اعلام شد

تمرینات نظامی مشترک بین نیروی دفاعی استرالیا و ارتش ایالات متحده - ۲۲ ژوئییه ۲۰۲۳

راب فیلیپس، سخنگوی ارتش ایالات متحده آمریکا در منطقه اقیانوس آرام، اعلام کرد که این کشور قصد دارد در سال ۲۰۲۴، اولین زرادخانه موشکی جدیدش از زمان پایان جنگ سرد را در منطقه آسیا و اقیانوسیه مستقر کند.

راب فیلیپس در گفت‌وگو با روزنامه نیکی آسیا هدف از استقرار این زرادخانه را تقویت بازدارندگی علیه چین در این منطقه اعلام کرد. او تاکید کرد که این زرادخانه قرار است به موشک استاندارد ۶ (اس‌ام۶) و موشک تاماهاک (موشک کروز) مجهز باشد که گفته می‌شود برد آن‌ها بین ۵۰۰ تا دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر است اما درباره مکان و زمان دقیق استقرار موشک‌های آمریکایی جزئیاتی ارائه نکرد.

آنکیت پاندا، از اعضای ارشد بنیاد صلح بین‌المللی کارنگی، گفت که ارتش آمریکا واحدهای موشکی میان‌برد را عمدتا به قلمرو اقیانوسیه ایالات متحده در گوام می‌فرستد تا در شرایط وضعیت اضطراری احتمالی، آن‌ها را در اختیار متحدان آسیایی‌اش قرار دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس این گزارش، در حال حاضر، ژاپن و فیلیپین از بیم تبدیل شدن به هدف فوری ارتش چین در صورت وقوع یک بحران، به میزبانی از قابلیت‌های جدید موشک‌های آمریکایی تمایلی ندارند.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرد که آمریکا برای استقرار موشک‌های جدید در ژاپن برنامه‌ای ندارد. فردیناند مارکوس جونیو، رئیس‌جمهوری فیلیپین، هم به‌روشنی تاکید کرد که ایالات متحده از پایگاه‌هایش در فیلیپین برای عملیات‌ ضربتی علیه چین استفاده نخواهد کرد.

بر اساس گزارش روزنامه نیکی آسیا، واشنگتن قصد دارد از این موشک‌های زمینی به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر اقدام نظامی چین استفاده کند.

این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که روابط بین آمریکا و پکن همچنان رو به‌ سردی می‌رود. چارلز کیو براون جونیور، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، هم روز یکشنبه در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز، در مورد وقوع جنگ چین با تایوان هشدار داد و گفت که همه آمریکا‌یی‌ها باید از احتمال حمله چین به‌خصوص حمله این کشور به تایوان نگران باشند.

به‌ گزارش فاکس‌نیوز و بر اساس نظرسنجی‌ اخیر موسسه ریگان، ۷۳ درصد مردم آمریکا تاحدودی از احتمال حمله چین به تایوان‌ نگران‌اند.

بیشتر از جهان