دیلی‌میل: فعالان چپ‌گرای «کد پینک» سابقه ارتباط با جمهوری اسلامی، حماس و یهودستیزی دارند

این گروه فمینیست ضدجنگ که به دلیل روابطش با حزب کمونیست چین تحت نظر کنگره آمریکا است، پیش‌تر در کنفرانس منکران هولوکاست در تهران شرکت کرده بود

رسانه بریتانیایی دیلی‌میل روز یکشنبه سوم دسامبر با انتشار گزارشی فاش کرد که فعالان چپ‌ تندرو «کد پینک» که به دلیل پیوندهایشان با حزب کمونیست چین و تامین مالی از سوی آن‌ها تحت نظارت کنگره قرار دارند، با جمهوری اسلامی ایران و حماس همدلی دیرینه‌ای داشته‌اند و سابقه اسرائیل‌ستیزی هم در پرونده‌ آنان ثبت شده است.

بنا بر این گزارش، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در هفته‌های اخیر تحقیقاتی را درباره این گروه ضدجنگ آغاز کرده‌اند تا دریابند آیا رهبران آن از پکن کمک مالی می‌گیرند تا در ازای آن تبلیغات موردنظر آن‌ها را پخش می‌کنند یا خیر.

دیلی‌میل نوشت با ناظرانی که فعالیت‌های کد پینک در دو دهه گذشته را دنبال کرده‌اند، صحبت کرده و دریافته است که اعضای این گروه با دیگر رژیم‌های استبدادی در سطح جهان نیز ابراز همدلی کرده‌اند.

این رسانه در بررسی‌هایش اشاره کرد که رهبران کد پینک در کنفرانسی با انکارکنندگان هولوکاست در ایران شرکت کرده‌اند، به حماس کمک کرده‌اند دغدغه‌هایش را گسترش دهد و درباره یهودیان بانفوذ و ثروتمند از توهین‌های یهودی‌ستیزانه استفاده کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خاخام آبراهام کوپر، از مرکز سایمون ویزنتال که مدافع حقوق یهودیان است، در این زمینه گفت که «دستورکار افراطی» کد پینک عبارت است از درخواست برای قطع کمک‌های نظامی ایالات متحده به اسرائیل و اجازه دادن به فلسطینی‌های تبعیدی برای بازگشت.

او با اشاره به اینکه حمایت این گروه از جنبش بایکوت اسرائیل معروف به بی‌دی‌اس (BDS) «یهودی‌ستیزی» است، افزود: «کد پینک خواستار تغییرات اجتماعی و سیاستی است که چهره ایالات متحده را تغییر دهد. تا آنجا که به اسرائیل مربوط می‌شود، فعالیت آن‌ها در راستای نابودی اسرائیل است.»

کد پینک که جودی ایوانز، مدیا بنجامین و سایر فمینیست‌های ضدجنگ آن را در سال ۲۰۰۲ تاسیس کردند، برگزاری اعتراض‌هایی را سازماندهی می‌کند، جلسات سخنرانی را به هم می‌زند و سیاستمداران را به تلاش برای پایان دادن به «امپریالیسم ایالات متحده» تشویق می‌کند.

آن‌ها تاکنون سخنرانی‌های افراد زیادی از باراک اوباما گرفته تا سناتور جان مک کین، را به هم زده‌اند.

منتقدان می‌گویند ضدآمریکایی بودن آن‌ها باعث شده است به طرز نگران‌کننده‌ای با سایر کشورها و گروه‌هایی که سابقه نقض حقوق بشر در سراسر جهان دارند، مرتبط شوند.

در تظاهرات کد پینک در سال ۲۰۱۵ علیه گروه لابی‌گر آمریکایی‌اسرائیلی آیپک در ایالات متحده، یکی از معترضان پرچم حزب‌الله لبنان را که تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران است، به نمایش گذاشت.

سال پیش از آن هم، یکی از بنیان‌گذاران این گروه در کنفرانس «افق نو» در تهران شرکت کرد؛ کنفرانسی که با حضور سایر فعالان ضداسرائیلی به انکار هولوکاست پرداخت. وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۱۹، سازمان‌دهندگان کنفرانس افق نو را به دلیل ارتباط داشتن با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم کرد.

اتحادیه ضدافترا مستقر در ایالات متحده می‌گوید که حکومت ایران اعضای کد پینک و دیگر فعالان آمریکایی را برای انتشار پیامی ضداسرائیلی انتخاب کرده‌اند.

البته این یکی از چندین سفر اعضای کد پینک به ایران و سایر کشورهای خاورمیانه بود. آن رایت، سرهنگ سابق ارتش و دیپلمات آمریکایی که در هیئت‌مدیره این گروه حضور دارد، سال ۲۰۱۰ در حالی که با کشتی عازم غزه بود، مصاحبه‌ای کرد و گفت: «افراد بانفوذ و قدرتمندی در ایالات متحده وجود دارند؛ یهودیانی کلیدی که از پول و نفوذشان برای تاثیرگذاری بر کنگره آمریکا استفاده می‌کنند.»

این سخنان در حالی بیان می‌شوند که به عقیده برخی، پیوند دادن یهودیان با پول یک توهین یهودستیزانه است.

سال پیش از آن نیز ده‌ها عضو دیگر کد پینک به غزه رفته بودند. بر اساس اطلاعات وب‌سایت این گروه، آن‌ها «چندین بار با مقام‌های حماس ملاقات کردند». این گروه از حماس خواستند در مورد رنج فلسطینی‌ها به اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، نامه‌ای بنویسند. در نامه حماس از کد پینک به عنوان یک «گروه صلح‌طلب مردمی» تمجید شد.

در کنار این سوابق، اقدام‌های این گروه پس از حمله حماس به اسرائیل نیز نگران‌کننده است. در روز حمله، بنجامین که یک یهودی آمریکایی است، در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «اسرائیل نمی‌تواند دو میلیون نفر را در زندانی در فضای باز در غزه محصور نگه دارد و انتظار مقاومت نداشته باشد.»

به گزارش دیلی‌میل، برخی می‌گویند این نشانه‌ را باید در کنار موارد دیگر قرار داد و دریافت که کد پینک از ریل خارج شده است. از این رو، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در ماه نوامبر با شائبه روابط مالی و ایدئولوژیک با حزب حاکم چین تحقیقاتی را علیه جودی ایوانز، بنیان‌گذار کد پینک و همسرش نویل روی سینگهام، آغاز کردند. آن‌ها از تمام ارتباط‌ها میان کد پینک، سینگهام و حزب حاکم چین از سال ۲۰۱۷ تاکنون گزارش خواسته‌اند. نمایندگان جمهوری‌خواه همچنین هرگونه اسناد مربوط به معاملات کد پینک با هر نهاد خارجی و مدرکی مبنی بر ثبت این گروه به عنوان نماینده خارجی را درخواست کردند.