مجلس نمایندگان آمریکا طرح منع دائم دسترسی ایران به شش میلیارد دلار پول آزاد شده را تصویب کرد

تصویب این طرح در سنا با اکثریت دمکرات آسان نخواهد بود

صحن مجلس نمایندگان آمریکا-REUTERS/Elizabeth Frantz/File Photo

مجلس نمایندگان آمریکا عصر پنجشنبه طرحی را تصویب کرد که به موجب آن دسترسی جمهوری اسلامی ایران به شش میلیارد دلار پول آزاد شده در دولت بایدن، به‌طور دائمی مسدود می‌شود. 

دولت بایدن و جمهوری اسلامی در جریان توافق تبادل زندانیان بر سر آزادسازی شش میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی به توافق رسیدند. این پول در آستانه آزادی گروگان‌ها به حساب بانکی قابل دسترسی برای جمهوری اسلامی در قطر منتقل شد. قطر که شش میلیارد دلار ایران به آن انتقال پیدا کرده است، میزبان رهبران حماس و در عین حال میانجی برای آزادی گروگان‌هایی است که حماس در حمله به اسرائیل با خود به غزه برد.

این طرح با ۳۰۷ رای موافق و ۱۱۹ رای مخالف به تصویب رسیده است. به گزارش اسوشیتدپرس، جمهوری‌خواهان به دنبال پاسخگو کردن دولت بایدن درباره مماشات با جمهوری اسلامی ایران در زمانی‌اند که تهران «تامین مالی تروریسم در خاورمیانه» را بر عهده دارد.

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان در جریان بحث بر سر تصویب این طرح گفت: «با چنین حجم بی‌ثباتی در خاورمیانه، آخرین چیزی که می‌خواهیم این است که به ایران شش میلیارد دلار دیگر بدهیم تا از تروریسم حمایت کند.»

مقامات دولت بایدن همچنان مدعی‌اند که تهران هنوز از این پول برداشت نکرده است. آنها همچنین ادعا می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران فقط  برای «امور بشردوستانه» از این پول استفاده خواهد کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اما منتقدان می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران همچنان می‌تواند از این پول برای حمایت از گروه‌هایی مانند حماس که حمله هفتم اکتبر علیه اسرائیل را انجام دادند، استفاده کند.

پس از حمله حماس به اسرائیل، حجم انتقادها از دولت بایدن به دلیل ادامه سیاست خشنودسازی جمهوری اسلامی که حامی این گروه به‌شمار می‌رود، افزایش یافت و برخی خواستار توقیف دوباره شش میلیارد دلار، شدند.

طرح مصوب مجلس نمایندگان اکنون باید به سنا برود که با توجه به اکثریت دمکرات‌ها در آن، تصویب آن آسان نخواهد بود.

تعدادی از دمکرات‌ها با اعلام حمایت از سیاست دولت بایدن مدعی شده‌اند که سخت‌گیری بر جمهوری اسلامی می‌تواند جان گروگان‌هایی که هم اکنون در اختیار حماس‌اند و تعدادی از آنها آمریکایی‌اند را به خطر بیاندازد.

برخی از آنها مانند گرگوری میکس که از دمکرات‌های مشهور در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان است هم می‌گوید که «حماس قاتل و فاسد است اما به لطف توافق (با جمهوری اسلامی) پنج گروگان به خانه بازگشتند.» او در عین حال مدعی شده است که تهران می‌تواند همچنان از اهرم گروگان‌ها استفاده کند.