روزنامه بیلت: شاهزاده رضا پهلوی نور امید بسیاری از ایرانیان برای زندگی بهتر است

شاهزاده رضا پهلوی: حکومت ایران به‌دنبال اعتراضات سال گذشته برای پراکنده‌ کردن توجه‌ها از خود هر کاری می‌کند

شاهزاده رضا پهلوی - خبرگزاری فرانسه

روزنامه بیلت آلمان روز ۸ آذر درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائيل، اهداف تهران و چگونگی سرنگونی رژیم با شاهزاده رضا پهلوی گفتگو کرد. این روزنامه پرتیراژ آلمانی شاهزاده رضا پهلوی را «نور امید بسیاری از ایرانیان برای زندگی بهتر بدون ظلم و استبداد رژیم آخوندی» خواند.
شاهزاده رضا پهلوی درباره حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائیل گفت: «مثل بسیاری دیگر، این حمله من را شوکه کرد و مشاهده این که خشونت و ترور چه می‌تواند بکند وحشتناک بود. با این حال صرف روی‌دادن این حمله من را شگفت‌زده نکرد.»

او درباره نقش جمهوری اسلامی در این حمله گفت: « جمهوری اسلامی از بدو پیدایش فرهنگ نفرت، خشونت و عدم سازش را گسترش داده است. بنابر این آن‌ها هرچه در توان دارند انجام می‌دهند تا از به ثمر رسیدن هرگونه تلاش برای صلح در منطقه جلوگیری کنند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به نظر می‌رسد یکی از اهداف اصلی این حملات جلوگیری از ادامه روند عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی منطقه بود.

شاهزاده رضا پهلوی تصریح می‌کند که تا زمانی که آیت‌الله‌ها در ایران بر مسند قدرت‌اند، منطقه در صلح نخواهد بود و در نتیجه راه حل دوکشوری محقق نخواهد شد.

شاهزاده رضا پهلوی می‌گوید: «حکومت ایران همچنان به دلیل اعتراضات پیشین در ایران کمر راست نکرده است. برای همین هم اکنون هرکاری می‌کند تا توجه‌ها را از خود منحرف کند. یکی از این اقدامات حمله حماس به اسرائیل بود. این درحالی است که آن‌ها به قدر کافی هوشمند هستند که خود را در خطر جنگ مستقیم با اسرائیل قرار ندهند.»

اما این کافی نیست،‍ حاکمان ایران تنها نگران درگیری با اسرائیل نیستند.

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به قصد جمهوری اسلامی بر «صدور انقلاب اسلامی» از بدو پیدایش گفت: « این حکومت از همان ابتدا سعی کرده است تا ایدئولوژی خود را صادر کند. واژه ایران به عنوان یک ملت در فرهنگ لغات آن‌ها وجود ندارد. آن‌ها همیشه از جهان اسلام سخن می‌گویند و از همان ابتدا هیچ علاقه‌ای به ایران نداشتند. در عوض قصد آن‌ها برپایی خلافت شیعی در منطقه است.»

او با اشاره به تفاوت خواسته‌های ملت و حکومت ایران خاطرنشان کرد: «سخنانی که از سوی سردمداران حکومت ایران بیان می‌شود هیچ ربطی به اذهان مردم ندارد. شما این را پس از حمله حماس به اسرائیل کاملا مشاهده می‌کنید. برای مثال، بر خلاف سیاست حکومت، تماشاچیان مسابقه فوتبال خواستار پایین آوردن پرچم‌های فلسطین در ورزشگاه شدند.»

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «اما این حکومت تغییرناپذیر است و به سرکوب داخلی و پرخاش‌جویی خارجی متکی است. آن‌ها حتی می‌خواهند پرچمشان بر فراز کاخ سفید برافراشته شود و درست مثل بلوک شرق در دوران جنگ سرد، نمی‌توانند با غرب همزیستی کنند. در نتیجه تلاش برای تغییر آن‌ها تنها وقت تلف کردن است.»