پاکستان از طالبان خواست اعضای تی‌تی‌پی را به آن‌ها تحویل دهند

نخست‌وزیر پاکستان تعلل طالبان در قبال تحرکات طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را غیرقابل قبول خواند

انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان- facebook/@AnwaarulHaqKakarOfficial

انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر موقت پاکستان، بار دیگر از حکومت طالبان در افغانستان خواست علیه تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) وارد عمل شوند.

کاکر در مصاحبه‌ای با جیونیوز پاکستان گفت که طالبان افغانستان باید تصمیم بگیرند که یا تحریک طالبان پاکستان را به پاکستان تحویل دهند یا خودشان با آن‌ها مقابله کنند.

نخست‌وزیر موقت پاکستان تاکید کرد که میزان فعالیت تحریک طالبان پاکستان در افغانستان در مقایسه با کشورهای آسیای میانه در رتبه اول قرار دارد. 

از زمان سلطه طالبان بر افغانستان، مقام‌های پاکستان تاکید دارند که در دو سال گذشته حملات شبه‌نظامیان به شهرهای مختلف این کشور افزایش یافته است. به گفته آن‌ها، این حملات که اکثرا اعضای تحریک طالبان پاکستانی آن‌ها را اجرا می‌کنند، در خاک افغانستان مهندسی می‌شوند و شهروندان افغانستان هم در آن‌ها دست دارند؛ این امر سبب شده است که روابط دیرینه پاکستان با طالبان در چند ماه گذشته به‌شدت متشنج شود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کاکر با ابراز نارضایتی از مواضع منفعلانه طالبان افغانستان گفت که انفعال آن‌ها در حالی که تحریک طالبان پاکستان از خاک افغانستان برای حملات علیه پاکستان استفاده می‌کند، غیرقابل قبول است.

بر اساس آماری که دولت پاکستان ارائه کرده، پس از سلطه طالبان بر افغانستان نا‌امنی در پاکستان ۶۰ درصد و تعداد حملات انتحاری ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. تی‌تی‌پی در فاصله دو سال گذشته، دو هزار و ۳۰۰ شهروند پاکستانی از‌ جمله نیرو‌های امنیتی را کشته‌اند.

طی ۲۰ سال فعالیت دولت جمهوری در افغانستان، پاکستان بزرگ‌ترین حامی طالبان بود. حتی ایجاد گروه طالبان را نیز به پاکستان نسبت می‌دهند. دولت پاکستان امیدوار بود که با سلطه طالبان بر افغانستان این گروه مانع فعالیت‌های تی‌تی‌پی شوند و اجازه ندهد که از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده شود اما با قدرت گرفتن طالبان، ماجرا برعکس شد.

حکومت پاکستان در ماه‌های گذشته و پس از تشدید حملات تی‌تی‌پی به خاک آن کشور، تمام تلاش‌هایش را برای جلوگیری از این حملات انجام داد. در کنار اتخاذ تدابیر امنیتی بیشتر، فشار بر طالبان افغانستان و ایجاد انسجام داخلی علیه تحریک طالبان پاکستان از اقدام‌های سیاسی حکومت پاکستان بود که برای جلوگیری از حملات این گروه انجام شدند. 

انواارالحق کاکر در این مصاحبه گفت که رهبران مذهبی پاکستانی هم در دیدار با ژنرال عاصم منیر، فرمانده ارتش آن کشور، از سیاست دولت در قبال تحریک طالبان پاکستان حمایت کردند.

با این حال، گفته می‌شود که گزینه استفاده از طالبان افغانستان برای سرکوب تی‌تی‌پی آن‌طور که پاکستان انتظار داشت، نتیجه نداده است و اسلام‌آباد همچنان می‌کوشد از تمام راه‌های ممکن بر طالبان فشار بیاورد. 

اخراج گروهی مهاجران افغان از پاکستان هم یکی از این گزینه‌های فشار پاکستان بر طالبان به نظر می‌رسد. آصف علی درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان، هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت که طالبان باید بین تحریک طالبان پاکستان و حکومت پاکستان یکی را انتخاب کنند.

او ادعا کرد که اکنون حدود شش هزار جنگجوی تی‌تی‌پی در خاک افغانستان فعالیت دارد و طالبان با وجود اطلاع دقیق از این موضوع، هیچ اقدامی علیه آن‌ها انجام نداد‌ه‌اند.

بیشتر از جهان