وضعیت جسمانی وخیم سامان یاسین در زندان قزل‌حصار

سامان یاسین پیش از این فاش کرده بود که پس از انتقال اجباری به امین‌آباد مورد ضرب‌وشتم و شکنجه روانی قرار گرفته است

سامان یاسین، هنرمند بازداشتی در زندان قزل‌حصار‌- رسانه‌های اجتماعی

وب‌سایت حقوق‌بشری هه‌نگاو در گزارشی، از وخامت وضعیت جسمانی یاسین صیدی، ملقب به سامان یاسین، خواننده و ترانه‌سرای بازداشتی در زندان قزل حصار، به دلیل تشنج ناشی از اعتصاب دارویی خبر داد.

بر اساس این گزارش، هنرمند معترض ۲۷ ساله کرمانشاهی پس از تنشج و وخامت وضعیت جسمانی‌اش به بهداری زندان قزل‌حصار منتقل شده است اما مدیران این زندان از اعزام به بیمارستان و مداوای او تحت نظر پزشک متخصص خودداری می‌کنند.

سامان یاسین ماه‌ها است که به خون‌ادراری مبتلا است و شرایط فعلی او «وخیم و ناپایدار» گزارش شده است.

طی سال‌های اخیر ده‌ها فعال سیاسی در زندان‌های ایران به‌دلیل به‌موقع انتقال نیافتن به بیمارستان جانشان را از دست داده‌اند.

این هنرمند که از ۸ مهر ۱۴۰۱ به دلیل حمایت از خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، در بازداشت است، از یک‌ ماه قبل در اعتراض به وضعیت بلاتکلیفش و موافقت نکردن دستگاه قضایی با آزادی او یا حتی برگزاری جلسه دادگاه از دریافت داروهای شخصی‌اش امتناع و اعتصاب دارو کرده است.

حکم اعدام سامان یاسین در دیوان عالی ایران نقض شده اما حکم جایگزینی هم برایش صادر نشده است؛ با این حال یاسین همچنان در زندان قزل‌حصار در شرایط بازداشت موقت به‌ سر می‌برد. به همین دلیل، جمعی از زندانیان سیاسی و تبعیدی محبوس در واحد ۴ اندرزگاه ۲۱ زندان قزل‌حصار روز شنبه ششم آبان با انتشار بیانیه‌ای، ضمن اشاره به شدت گرفتن بیماری خون‌ادراری و تشنج سامان یاسین اعلام کردند: «هیچ دلیل موجهی برای تداوم بازداشت سامان یاسین وجود ندارد.»

این زندانیان با اشاره به انتقال کوتاه‌مدت سامان یاسین به بهداری زندان و بازگرداندن مجدد او به بند، تاکید کردند این هنرمند تهوع و سردرد شدید دارد و دچاری تاری دید شده است. آن‌ها با هشدار به مقام‌های زندان قزل‌حصار درباره تبعات رسیدگی نشدن به پرونده قضایی و پزشکی سامان، نوشتند: «روند موجود ممکن است به یک فاجعه انسانی ختم شود.»

سامان یاسین به مسئولان زندان قزل‌حصار اعلام کرده است که در صورت رسیدگی نکردن مسئولان قضایی جمهوری اسلامی به وضعیت پرونده و همچنین شرایط جسمانی او، همچنان به اعتصاب دارو ادامه خواهد داد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش از این قرار بود جلسه رسیدگی به پرونده سامان یاسین روز اول آبان‌ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاده برگزار شود اما این جلسه به دلایل نامعلومی لغو شد. قبل از آن هم دو جلسه دیگر دادگاه یاسین در روزهای ١٨ اردیبهشت و ١٨ شهریور لغو شده بود.

مسئولان زندان قزل‌حصار مدعی‌اند که جواب کمیسیون پزشکی برای تایید بیماری سامان یاسین هنوز وصول نشده است و با همین بهانه از اعزام او به مراکز درمانی خارج زندان ممانعت می‌کنند.

سامان روز چهارشنبه ١١ مرداد ۱۴۰۲، از زندان رجایی‌شهر به بند ۸ زندان اوین و روز ۱۲ شهریور از اوین به ندامتگاه قزل‌حصار کرج منتقل شد. او ٧ آبان ۱۴۰۱ در دادگاه عمومی و انقلاب تهران با اتهام سنگین محاربه به اعدام محکوم شد اما این حکم در دیوان عالی کشور نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض ارجاع شد.
 
این ترانه‌‌سرا، آهنگساز و خواننده رپ ساکن تهران روز ۲۹ مرداد ضمن انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم ایران، از وضعیت وخیم جسمی و روانی‌اش در زندان اوین تهران خبر داد و خواستار برگزاری جلسه دادگاهش به صورت علنی شد. او در این نامه سرگشاده نوشت: «با توجه به ۱۰ ماه ربوده شدن از خانه شخصی، گرفتن اعتراف اجباری تحت شکنجه جسمی روانی و دارویی، بلاتکلیفی و تبعید به زندان‌های مختلف و اجازه ورود ندادن به وکیل خصوصی و انتخابی خودم، این متن را ارسال می‌کنم، چون احتمال تبعید جدید به محلی نامعلوم هر لحظه بالای سر من هست.»

سامان یاسین در انتهای نامه، خطاب به پدر توماج صالحی، دیگر رپر مخالف جمهوری اسلامی و زندانی، نوشت: «از پدر توماج صالحی تقاضا می‌کنم در دادگاه من حضور داشته باشند، چرا که ایشان هم پسرشان که هم‌هنر عزیز من است، به‌ خاطر ترانه و رپ در زندان به‌ سر می‌برد.»

سامان یاسین پیش از آن نیز با فاش کردن خبر انتقالش به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین‌آباد) با هدف «آزار و اذیت روانی» در هفتم مردادماه، اعلام کرده بود که در پی تزریق یک «داروی ناشناخته» در این بیمارستان، به وضعیت جسمی و روانی ناپایدار رسیده است. این هنرمند همچنین از خشونت و ضرب‌وشتم شدن در آسایشگاه روانی امین‌آباد خبر داده بود.