اتحادیه اروپا ۱۰ میلیون دلار به دانش‌آموزان افغان کمک کرد

این مبلغ برای تهیه میان‌وعده غذایی برای حدود دو میلیون دانش‌آموز استفاده می‌شود

کودکان دانش‌آموز در یکی از مدراس دولتی در شهر جلال‌آباد-SHAFIULLAH KAKAR/AFP

سفارت اتحادیه اروپا در کابل، روز شنبه ۲۹ میزان (مهرماه)، اعلام کرد که ۱۰ میلیون دلار در اختیار برنامه غذای سازمان ملل متحد قرار می‌دهد تا از دانش‌آموزان دوره ابتدایی مدارس افغانستان حمایت شود. رافائلا ایودس، سرپرست سفارت اتحادیه اروپا در کابل، در یک پیام ویدیویی که در شبکه اکس منتشر کرد، گفت برنامه غذای سازمان ملل متحد با استفاده از این کمک مالی، برای دانش‌آموزان میان‌وعده غذایی تهیه می‌کند.

در دوسال گذشته، برنامه جهانی غذا، صلیب سرخ جهانی و چند سازمان دیگر بین‌المللی با دریافت کمک‌های بشردوستانه از ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورهای کمک‌کننده، به دانش‌آموزان و معلمان در افغانستان کمک‌هایی مانند میان‌وعده غذایی و کمک‌هزینه ارائه کرده‌اند.

به‌رغم این‌که تلاش‌ها برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به روی زنان و دختران در افغانستان بی‌نتیجه مانده است، اما یوناما همچنان تلاش می‌کند به حمایت از کلاس‌های ابتدایی مدارس و معلمانی که در این مدارس سرگرم تدریس‌اند ادامه دهد.

قرار است برنامه غذای سازمان ملل متحد با کمک ۱۰ میلیون دلاری اتحادیه اروپا، برای دست‌کم دو میلیون دانش‌آموز در سراسر افغانستان میان‌وعده تهیه کند. کمک مشابهی در دوسال گذشته به دانش‌آموزان ارائه شد، اما به دلیل از بین رفتن توان اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها در نتیجه فروپاشی دولت در افغانستان، اکنون کودکان زیادی در معرض گرسنگی قرار دارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

براساس آمار سازمان ملل متحد، بیش از ۲۰ میلیون نفر در افغانستان به کمک نیاز دارند که حدود شش میلیون نفر در معرض گرسنگی و قحطی شدید قرار دارند. سازمان ملل متحد در شش ماه گذشته، به صورت مداوم در‌مورد کمبود شدید بودجه در افغانستان هشدار داده است و از دولت‌های کمک‌کننده درخواست کرده که برای جلوگیری از وقوع فاجعه بشری در افغانستان، هزینه‌های لازم برای تامین نیازهای اساسی خانواده‌های در معرض قحطی را تامین کنند.

برنامه جهانی غذا در ماه‌های اخیر، به‌دلیل کمبود بودجه مجبور شد جیره غذایی ماهانه صدها هزار خانواده را در سراسر افغانستان قطع کند. این سازمان اعلام کرد اگر بودجه مورد‌نیاز نهادهای امدادرسان در افغانستان فراهم نشود، در زمستان سختی که پیش رو است، احتمال وقوع فاجعه بشری وجود دارد.

ممنوعیت اشتغال زنان افغان یکی از دلایل دلسردی بسیاری از سازمان‌های امدادرسان برای ادامه فعالیت در افغانستان است. رهبر طالبان، فروردین سال جاری، طی فرمانی اشتغال زنان افغان را در سازمان‌های داخلی و بین‌المللی از‌جمله دفاتر یوناما ممنوع اعلام کرد. هرچند این فرمان با واکنش گسترده و شدیدی در داخل و خارج از افغانستان مواجه شد و تلاش فراوانی برای لغو آن صورت گرفت، اما هنوز طالبان در‌این‌باره تجدید‌نظر نکرده‌اند.