اعتراض‌های کارگری بابت حقوق‌های معوقه

۱۶۰ کارگر شهرداری خاش بیش از سه ماه حقوق خود را دریافت نکردند

کارگران بسیاری در شهرهای مختلف نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود از سوی کارفرماها دست به تجمع اعتراضی زدند - تسنیم

کارگران شهرداری خاش اعلام کردند که حدود سه‌ماه‌و‌نیم است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. این کارگران در گفت‌وگو با ایلنا گفتند: «در شهرداری خاش حدود ۱۶۰ کارگر قراردادی و شرکتی مشغول به کارند که بین یک‌ونیم تا سه‌ونیم ماه حقوق معوقه پرداخت‌نشده دارند. متاسفانه بعد از سال‌ها خدمت در شهرداری خاش، از پرداخت به موقع مزایای مزدی، عیدی و سنوات محروم هستیم.»

بر اساس این گزارش، مشخص نیست که عیدی کارگران چه زمانی و با چه مبلغی پرداخت می‌شود: «حدود سه سال پرداخت عیدی ما کارگران در زمان شهردار سابق به‌صورت کارمندی پرداخت شده و مابه‌التفاوت آن هنوز پرداخت نشده است.»

علاوه بر این، طی هفته گذشته کارگران بسیاری در شهرهای مختلف نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود از سوی کارفرماها، دست به تجمع اعتراضی زدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه نیز اعلام کرده است که با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی و همچنین گذشت حدود هفت ماه از سال جدید، هنوز معوقه سه ماه کارکرد اول سال رانندگان گشت پرداخت نشده است. کانال تلگرامی این سندیکا با اعلام این خبر نوشت: «با این هزینه‌های سنگین خودرو بهتر است کمی به فکر رانندگان باشید. سال ۱۴۰۲ داره تموم میشه، دیگه کی قراره پس پرداخت کنید؟»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طی هفته گذشته نیز کارکنان شرکت آب‌و‌فاضلاب شهرستان شوشتر از توابع استان خوزستان، در‌پی پرداخت نشدن پنج ماه حقوقشان، تجمع اعتراضی برگزار کردند. این شهروندان تجمع اعتراضی خود را مقابل ساختمان مالی و اداری ـ مدیریت شرکت آب‌و‌فاضلاب شهرستان شوشتر- برگزار کردند و خواستار پرداخت پنج ماه حقوق معوقه و دو ماه حق بیمه واریز نشده خود شدند.

شماری از کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌ آهن جنوب نیز در گفت‌وگو با ایلنا از پرداخت نشدن مزایای شغلی خود شکایت داشتند.

از سوی دیگر، حدود سه هزار کارگر قرق‌بان حفاظت از جنگل‌‌های مازندران حقوق معوقه دارند. بر اساس این گزارش، کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود اعلام کردند: «با توجه به اینکه کارگران این ناحیه حداقل‌‌های مزدی را دریافت می‌‌کنند، پرداخت نشدن برخی دیگر از مطالبات و مزایای شغلی‌شان همانند اضافه کاری، حق لباس و کفش کار، بیمه تکمیلی و مواردی دیگر، مشکلات معیشتی آن‌ها را دو چندان می‌کند.»

کارگران معترض همچنین اعلام کردند که اگر این مطالباتشان همانند سایر کارگران نواحی مختلف پرداخت شود، بخش زیادی از مشکلات معیشتی‌ آن‌ها برطرف خواهد شد. از سوی دیگر، نماینده کارگران شرکت‌‌های تعاونی جنگل‌‌های نقی ده مزده، از معوقات مزدی حدود سه هزار کارگر قرق‌‌بان حفاظت از جنگل‌های مازندران خبر داد و گفت: «حقوق این کارگران که در قالب ۱۲ شرکت تعاونی مشغول کارند، از یک ماه‌و‌نیم پیش به تاخیر افتاده است.»

کارگران رویا پلاستیک سنندج نیز دست‌کم به مدت یک هفته در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌های معوقه و افزایش حقوق، دست به اعتصاب زدند. بیش از ۱۵۰ کارگر این تولیدی بعد از یک هفته اعتصاب توانستند حقوق معوقه خود را به دست بیاورند. اعتصاب کارگران از ۱۸ مهر به دلیل حقوق‌های معوقه و همچنین پایین بودن حقوق که از دستمزد تعیین‌شده قانون کار پایین‌تر است صورت گرفته بود. این کارگران بیش از سه ماه حقوق خود را دریافت نکرده بودند.