رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برکنار شد؛ حالا چه اتفاقی می‌افتد؟

در هیچ مقطعی فراکسیون کنگره حزب اکثریت تا این اندازه دچار شکاف و اختلاف‌نظر نبوده است

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس و نماینده جمهوری‌خواه، بیرون دفترش به سوال‌های خبرنگاران پاسخ می‌دهد، ساختمان کنگره آمریکا، واشنگتن، ۳ اکتبر ۲۰۲۳‌ـ Mandel NGAN / AFP 

دوره کوین مک‌کارتی در مقام رئیس مجلس نمایندگان روز سه‌شنبه بدون هیچ تشریفاتی به پایان رسید، و رهبر جمهوری‌خواهان به خود آمد و دید که رقیب دیرینه‌اش، مت گیتس، او را به‌سرعت مغلوب و سرافکنده کرد.

اکنون مجلس نمایندگان دستخوش هرج‌و‌مرج است. هیچ رهبری نیست که روند صحن برای وضع قانون را مشخص کند، هیچ رهبری از جمهوری‌خواهان نیست که برنامه هفته‌های آتی را تعیین کند، و هیچ‌کس نیست که در بحث بودجه با کاخ سفید و سنا، نماینده مجلس سفلای کنگره [مجلس نمایندگان] باشد.

قرار نیست جمهوری‌خواهان انتخابات برای رهبر بعدی‌شان را پیش از هفته آینده آغاز کنند، زیرا بیش از پیش روشن شده است که در حال حاضر هیچ‌کس در فراکسیون حمایت لازم برای پیروزی در انتخابات این سمت را ندارد. استیو اسکالیس و تام امر، رهبر اکثریت و ناظم پارلمانی، به‌ترتیب، دو گزینه احتمالی جانشینی او در نظر گرفته می‌شوند. اما هیچ‌کدام هنوز پیشنهاد رسمی نداده‌اند، و گیتس روشن کرده است که مسیر پیش‌رو راحت نخواهد بود.

وقتی خبرنگاران پس از رای‌گیری، از گیتس که روی پله‌های کاخ کنگره بود، پرسیدند آیا او از رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امتیازهایی درخواست خواهد کرد مشابه آنچه در ژانویه از مک‌کارتی گرفت، پاسخ گیتس مثبت بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او همچنین در پاسخ به سوال ایندیپندنت اشاره کرد که سعی می‌کند نمایندگان حزب جمهوری‌خواه را وادار کند مجموعه‌ای از رای‌گیری‌ها در مورد بودجه‌ را که احتمالا در سنا شکست می‌خورند، به‌سرعت پیش ببرند.

او گفت: «فکر می‌کنم باید برویم و فرد دیگری را پیدا کنیم. آنچه مجلس نمایندگان را فلج کرده است شکست رئیسش، مک‌کارتی، است. آنچه مجلس نمایندگان را فلج کرد نپذیرفتن لایحه‌های تخصیص بودجه بود.»

در این بین، مک‌کارتی شکست را پذیرفته است. این جمهوری‌خواه نماینده کالیفرنیا که با وعده‌های جسورانه روز را آغاز کرده بود تا در روندی فرسایشی در انتخابات ریاست مجلس نمایندگان برای دومین بار پیروز شود، درست مثل ژانویه، در طول روز اطمینانش به اقبال آتی‌ رنگ باخت و سه‌شنبه را در حالی به پایان رساند که روشن کرد دیگر در انتخابات شرکت نخواهد کرد. او حتی مطمئن به نظر نمی‌رسید که اصلا در کنگره باقی خواهد ماند یا خیر، و عصر سه‌شنبه به خبرنگاری در نشست مطبوعاتی‌اش گفت: «بررسی می‌کنم.»

خبرنگار: آیا در کنگره می‌مانید؟

مک‌کارتی: بررسی می‌کنم. 

اسین (Acyn@) ۳ اکتبر ۲۰۲۳

الان چه اتفاقی می‌افتد؟ کنگره آمریکا قلمرویی ناشناخته است، از هر لحاظ. این موضوع بدیهی بود وقتی برخی خبرنگاران از جیمی راسکین، نماینده دموکرات و استاد قانون اساسی، پرسیدند در نبود رئیس مجلس نمایندگان، آیا آمریکا نفر سومی برای ریاست‌جمهوری دارد. راسکین متلک‌گو خندید و به خبرنگاران گفت فراکسیون جمهوری‌خواه حتما قبل از اقدام به برکناری مک‌کارتی، چنین سوالی را در نظر گرفته‌ است.

پاسخ ساده: مشخص نیست. در واقع، اصلا مشخص نیست. تا جایی که حافظه یاری می‌کند در هیچ مقطعی فراکسیون کنگره حزب اکثریت تا این اندازه دچار شکاف و اختلاف‌نظر نبوده است، به‌خصوص نه زمانی که در اکثریت است. و سناریوهای متفاوتی ممکن است رخ بدهد.

گزینه یک: در پی توافق با مت گیتس و متحدان محافظه‌کارش در مسائلی مانند تصویب لایحه‌های بودجه، امتیازهای تقسیم قدرت و غیره، یک رئیس جدید هفته آینده راحت و بی‌دردسر انتخاب می‌شود. کنگره آمریکا در نهایت برمی‌گردد همان‌ جایی که در ژانویه شروع کرد، به رغم اینکه چهره‌ای جدید سکان‌دار کشتی است.

گزینه دو: هفته آینده رئیس جدید به‌راحتی انتخاب نمی‌شود، و در عوض نشست جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان می‌افتد در یک روند انتخاباتی ناخوشایند که در جلسات محرمانه فراکسیون و مطبوعات ادامه پیدا می‌کند. حمله‌های شخصی که آخر هفته گذشته آغاز شد تشدید می‌شود، و فراکسیون جمهوری‌خواه هفته را با اختلاف و تشتتی بیش از همیشه به پایان می‌رساند. دموکرات‌ها سعی می‌کنند حکیم جفریز را منصوب کنند، و سراغ جمهوری‌خواهان میانه‌رو بیزار از گیتس می‌روند تا به آن‌ها ملحق شوند (آن‌ها از همین الان دارند سازش را می‌زنند).

گزینه سه: انتقام‌گیری گروه میانه‌رو. در این سناریو، معلوم می‌شود غرولندهای خشمگین و نفرت‌آمیز پیرامون مت گیتس پس از شورش موفقیت‌آمیزش، بیش از آن است که کسی بتواند مهار کند. فراکسیون جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان وارد جنگ علنی می‌شود.

میانه‌روها پیشنهاد اخراج گیتس را پیگیری می‌کنند (همین حالا هم شروع کرده‌اند درباره‌اش صحبت می‌کنند). گیتس، که الان هم در فراکسیونش منفور است، اخراج می‌شود یا دست‌کم به‌زحمت جان به در می‌برد. میانه‌روها مسیری را ترسیم می‌کنند تا یک نفر از خودشان انتخاب شود به‌رغم مخالفت‌های جناح راست گوشمالی‌شده. و گروه کارزار انتخاباتی جو بایدن گوشه‌ای ساکت و بی‌سرو‌صدا نشسته است، قاه‌قاه می‌خندند و با هم شوخی می‌کنند در حالی که دشمنانشان مقابل چشم خبرنگاران کنگره دارند یکدیگر را تکه‌تکه می‌کنند.

واقعیت امر این است که هر کدام از این سناریوها ممکن است، و در حالی که قانون‌گذاران عصر سه‌شنبه راهی خانه شده‌اند، سخت می‌شود گفت کدام یک محتمل‌تر از بقیه است. آنچه بر گرفتاری‌‌های حزب می‌افزاید این است که دونالد ترامپ، رهبر بالفعل حزب، در این درگیری جانب کسی را نگرفت، و در عوض روز سه‌شنبه در رسانه اجتماعی‌اش افراد دخیل را به‌دلیل کشمکش داخلی محکوم کرد. پس از اعمال نفوذ روی تقریبا تمام رقابت‌های مقدماتی مهم جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۲، اکنون به نظر می‌رسد ترامپ تمایلی ندارد از همان سرمایه سیاسی برای بالا کشیدن یک نامزد به جایگاه ریاست مجلس نمایندگان استفاده کند.

جمهوری‌خواهان اکنون سرگردان مانده‌اند. به نظر می‌رسد تنها قطعیت موجود در مجلس نمایندگان این است که بیش از همیشه دچار اختلاف است؛ جمهوری‌خواهان به اعضای فراکسیون خودشان اعتماد ندارند، از احساسی که در مورد دموکرات‌ها دارند بگذریم. و حزب با این امید که اکثریتی تک‌رقمی را حفظ کند، دارد به سمت سال انتخابات می‌رود.

آماده باشید! 

© The Independent

بیشتر از جهان