مارک میلی بازنشسته شد؛ هدایت ستاد مشترک ارتش آمریکا به ژنرال براون سپرده شد ‏

ژنرال مارک میلی در سال ۲۰۱۹، پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، او را نامزد ریاست ستاد مشترک ‏کرد، این سمت را در اختیار گرفت

ژنرال ارشد آمریکایی مارک میلی روز جمعه ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) پس از یک دوره چهار ساله ریاست بر ستاد مشترک ارتش آمریکا بازنشسته شد. 

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، میلی را جنگاوری خواند که در مناطق جنگی متعدد، از جمله افغانستان، پاناما، عراق، و هائیتی، خدمت کرد و از او تمجید کرد. 

در دوره ریاست میلی بر ستاد مشترک ارتش آمریکا، ابوبکر بغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش، در سال ۲۰۱۹ کشته شد و ارتش آمریکا از اوکراین در مقابل تهاجم روسیه حمایت کرد. همچنین، در دوره تصدی او بر ستاد مشترک ارتش آمریکا بود که خروج جنجالی و آشفته نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان صورت گرفت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بایدن در ستایش از خدمات میلی و اشاره به مدال‌های پرافتخار او گفت که ژنرال میلی «در مواجهه با خطر تسلیم‌ناپذیر» است. 

ژنرال مارک میلی در مراسمی در پایگاه مایر هندرسون در حومه واشنگتن، طی مراسمی رسمی، فرماندهی ستاد مشترک ارتش را به جانشینش ژنرال چارلز براون واگذار کرد. ژنرال چارلز براون، خلبان جنگنده سابق که تجربه خدمت در منطقه اقیانوس آرام را در کارنامه دارد،  پیش‌تر در سنای آمریکا با ۸۳ رای موافق و ۱۱ رای مخالف برای تصدی این سمت تایید شده بود.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز در این مراسم حضور داشت و در سخنانش با اشاره به زمان جنگ عراق، خاطرات مشترکش با ژنرال میلی را یادآوری کرد. 

ژنرال مارک میلی در سال ۲۰۱۹، پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، او را نامزد ریاست ستاد مشترک کرد، این سمت را در اختیار گرفت. اما رابطه آنان متلاطم بود و حتی او بابت پیوستن به دولت ترامپ ابراز تاسف کرد.

ترامپ هفته گذشته در رسانه اجتماعی «تروت» میلی را به تبانی با چین متهم کرد و گفت که او با چین همکاری کرده و «از پشت به او [ترامپ] خنجر زده است». در واکنش به این گفته ترامپ، ژنرال میلی روز چهارشنبه گفت که برای حفاظت از خانواده‌اش اقدام خواهد کرد. 

خبرگزاری رویترز نوشته است که ژنرال چارلز براون، رئیس جدید ستاد مشترک ارتش آمریکا، خود را فردی درون‌گرا توصیف کرده که شخصیت عمومی‌‌‌اش نقطه مقابل شخصیت اجتماعی میلی است. 

براون در مراسم معارفه‌اش گفت که هدفش در سمت جدید جلوگیری از خشونت و «جنگ در صورت لزوم»‌ خواهد بود. او گفت ارتش آمریکا «باید بر به‌روزرسانی» با مفاهیم و رویکردهای جدید تمرکز کند.

در پی انتصاب چارلز براون به ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا، اکنون دو آمریکایی آفریقایی‌تبار برای نخستین بار هم‌زمان دو مسند ممتاز پنتاگون را در اختیار دارند. لوید آستین نخستین وزیر دفاع سیاه‌پوست آمریکا است که در دولت جو بایدن به این مقام رسید. 

بیشتر از جهان