متیو میلر: زندانی فوت شده در زندان اوین شهروند آمریکا نبود

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت درباره اینکه فرامرز جاویدزاد اقامت قانونی یا کارت سبز ایالات‌متحده را داشته اطلاعاتی در دست نیست

میلر:ما اطلاعات هر کسی را که ممکن است مدتی در آمریکا زندگی کرده باشد و در ایران زندانی شده باشد را دنبال نمی‌کنیم-AFP

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت که ایرانی فوت شده در زندان اوین، شهروند آمریکا نبوده است.

روز دوشنبه، برخی خبرگزاری‌های داخلی و هرانا گزارش داده بودند که «فرامرز جاوید‌زاد یک ایرانی آمریکایی کلیمی بود که به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان اوین درگذشت».

میلر در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اینکه گزارش‌ها می‌گویند یک شهروند آمریکایی در ایران در زندان فوت کرده است و آیا او شهروند آمریکا بوده یا کارت سبز داشته است، گفت: «این گزارش‌ها را دیدیم. او شهروند آمریکا نبوده است. اطلاعاتی هم نداریم که مقیم قانونی آمریکا بوده باشد. اما همچنان از اینکه در زندان خدمات پزشکی در اختیارش قرار نگرفته است،‌ نگرانیم و با خانواده‌اش همدردی می‌کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

میلر درباره اینکه آیا دولت آمریکا از وجود او در زندان مطلع بوده است، گفت: «بار دیگر می‌گویم که تا جایی که می‌دانم او شهروند آمریکا نبوده است. هیچ اطلاعاتی نداریم که کارت سبز داشته باشد یا به‌طور قانونی مقیم آمریکا بوده باشد. ما اطلاعات هرکسی که در ایران در زندان است را دنبال نمی‌کنم. ما در جریان اطلاعات شهروندان آمریکا قرار داریم و به آنها در جهان خدمات کنسولی ارایه می‌کنیم. و البته افرادی که به اشتباه بازداشت شدند مانند آمریکایی‌هایی که هفته گذشته بازگشتند. اما ما اطلاعات هر کسی را که ممکن است مدتی در آمریکا زندگی کرده باشد و در ایران زندانی شده باشد را دنبال نمی‌کنیم.»

اداره کل زندان‌‌های استان تهران به دنبال انتشار خبر درگذشت فرامرز جاوید‌زاد «به‌دلیل ارایه نشدن خدمات درمانی در زندان اوین» مدعی شد که او به اتهام «مشارکت در انتقال مال غیر و جعل و کلاهبرداری» در زندان بوده و «گزارش‌های مربوط به ارایه نشدن خدمات درمانی به او را تکذیب می‌کند».

سازمان زندان‌ها مدعی شده است که این زندانی ۶۰ ساله سابقه بیماری گوارش داشته و پیش‌تر پنج بار به مراکز درمانی خارج از زندان اعزام شده است و یک بار نیز جراحی شده است.

بیشتر از جهان