داوود سیاوش که برای پسرش دادخواهی می‌کرد در «حادثه مشکوک» درگذشت‏

بکتاش سیاوش: شهادت پدرم مشکوک سوال‌برانگیز است

محمد داوود سیاوش در کنار عکسی از پسرش یما سیاوش-BaktashSiawash/Facebook

داوود سیاوش، پدر یما سیاوش، مجری مطرح برنامه‌های تلویزیونی افغانستان که در آبان ۱۳۹۹ در انفجار مین در کابل کشته شد، «در حادثه مشکوک در آلمان» درگذشت. بکتاش سیاوش، پسر بزرگ‌تر داوود سیاوش، شامگاه روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در مطلبی که در فیسبوک منتشر کرد نوشت که پدرش سه روز ناپدید بود و پلیس آلمان روز چهارشنبه جسد او را پیدا و به خانواده‌اش تسلیم کرد.

سیاوش نوشت: «پدرم محمد داوود سیاووش، روزنامه نگار، پژوهشگر، شاعر و نویسنده معروف افغانستان و عضو انجمن نویسندگان در تبعید در آلمان، پس از سه روز ناپدید بودن به‌گونه نامعلوم چشم از دنیا فرو بست.»

بکتاش سیاوش افزود که «هنوز مشخص نیست چه اتفاقی برایشان رخ داده» و تحقیق پلیس آلمان برای «رسیدن به حقیقت» در جریان است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یما سیاوش، مجری مطرح برنامه‌های تلویزیونی افغانستان، سومین فرزند محمد داوود سیاوش بود که در آبان ۱۳۹۹ در انفجار مینی که در خودرو حامل او جاسازی شده بود در کابل کشته شد. یما سیاوش، که با اجرای برنامه‌های سیاسی در شبکه خبری طلوع به شهرت رسانه‌ای رسید، در سال ۱۳۹۹ در سمت مشاور رسانه‌ای بانک مرکزی افغانستان کار می‌کرد.

داوود سیاوش پس از کشته شدن پسرش بارها از دولت وقت افغانستان خواست عاملان قتل پسرش را به دادگاه بکشاند، اما دولت اشرف غنی نه‌فقط اقدامی در این مورد نکرد، بلکه به درخواست‌های خانواده سیاوش برای تحقیق از مسئولان بانک مرکزی برای مشخص شدن عاملان این حادثه اعتنایی نکرد.

بکتاش سیاوش در مورد تلاش‌های پدرش برای به دادگاه کشاندن عاملان قتل یما سیاوش نوشت: «پدر مبارز و خستگی‌ناپذیرم در دو سال و ده ماه گذشته، شب و روز برای کشانیدن قاتل، عامل قتل، و حامی عامل قتل شهید یما سیاووش چون کوه ایستاد و با کشیدن پرونده برادر شهیدم یما سیاوش به دادگاه بین‌المللی، در جست‌وجوی رسیدن به عدالت بود.»

او ضمن تاکید بر اینکه « شهادت پدرم بسیار مرموز و سوال‌برانگیز است»، افزود که به تلاش‌هایش برای به دادگاه کشاندن عاملان قتل یما سیاوش ادامه می‌دهد.

داوود سیاوش مدیر مسئول رسانه چاپی ارمغان ملی بود که در سال ۱۳۸۴ در کابل فعالیتش را آغاز کرد. این رسانه در سال‌های اخیر به‌صورت آنلاین منتشر می‌شد و در دو سال گذشته و به‌ویژه پس از مرگ یما سیاوش، بیشتر به انتشار مطالبی در مورد دادخواهی خانواده سیاوش می‌پرداخت.

داوود سیاوش در تیر ۱۴۰۰ گفت که پرونده قتل هدفمند پسرش را به دادگاه لاهه و سازمان ملل متحد فرستاده است. پس از فروپاشی دولت جمهوری در افغانستان، خانواده سیاوش به آلمان پناهنده شدند و در دو سال گذشته نیز پیوسته از پیگیری برای دریافت پاسخ از دادگاه لاهه سخن گفته‌اند. تازه‌ترین مطلب داوود سیاوش در نشریه ارمغان ملی روز یکشنبه ۲۶ شهریور منتشر شده است. در ۲۱ شهریور، شعری از داوود سیاوش در مورد پسرش به نشر رسیده است.

داوود سیاوش همچنین روز یکشنبه ۲۶ شهریور چهار مطلب از نشریه ارمغان ملی را در صفحه ایکس هم‌رسانی کرده است که سه مورد آن در مورد پسرش یما سیاوش است.

با این حال، هنوز در مورد اینکه چه برای داوود سیاوش رخ داده است که در نزدیک به سه سال گذشته برای پسرش دادخواهی می‌کرد، جزئیاتی منتشر نشده است.

در بیستم مرداد امسال، تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد سنگ آرامگاه یما سیاوش در کابل را افرادی ناشناس شکسته‌اند. یما سیاوش از خبرنگاران منتقد طالبان بود، اما این گروه در آبان ۱۳۹۹ و پس از کشته شدن یما سیاوش، در این مورد سکوت کردند.

بیشتر از جهان