موسسه علوم و امنیت بین‌الملل: ایران می‌تواند در چهار ماه ۱۰ بمب هسته‌ای بسازد

این بازه زمانی در سال ۲۰۲۰ که تحریم‌ها به شکل جدی‌ اعمال می‌شد و دولت بایدن بر سر کار نیامده بود، طولانی‌تر بود و ایران برای ساخت یک کلاهک هسته‌ای به سه تا چهار ماه زمان نیاز داشت

دولت بایدن نه تنها تحریم‌های کلیدی را علیه ایران اعمال نمی‌کند، زمینه دسترسی ایران به حدود ۴۵ میلیارد دلار درآمد نفتی را تامین کرد-AFP

موسسه علوم و امنیت بین‌الملل در گزارشی تحلیلی برآورد کرد که ایران هم اکنون ظرفیت تولید شش کلاهک هسته‌ای در یک ماه را دارد و می‌تواند در چهارماه، ۱۰ بمب هسته‌ای تولید کند.

این موسسه که گزارش خود را بر اساس گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران تنظیم کرده است، می‌گوید: «ایران منابع و دانش کافی برای تولید شش سلاح هسته‌ای در یک ماه، هشت سلاح در دو ماه، ۹ سلاح در سه ماه و ۱۰ سلاح در چهار ماه را در اختیار دارد.»

این گزارش می‌افزاید که این بازه زمانی در سال ۲۰۲۰ که تحریم‌ها به شکل جدی‌ اعمال می‌شد و دولت بایدن بر سر کار نیامده بود، طولانی‌تر بود و ایران برای ساخت یک کلاهک هسته‌ای به سه تا چهار ماه زمان نیاز داشت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اما ایران اکنون برای تولید مواد لازم به منظور ساخت نخستین سلاح هسته‌ای فقط ۱۲ روز زمان لازم دارد و تا پایان ماه می‌تواند مواد لازم برای ساخت شش سلاح هسته‌ای را تولید کند.

این درحالی است که در مه ۲۰۲۳، گمان می‌رفت جمهوری اسلامی ایران برای تولید پنج سلاح هسته‌ای ظرفیت دارد.

به گزارش فری‌بیکن، ایران از زمان به قدرت رسیدن دولت باید ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا را افزایش داده است. دولت بایدن نه تنها تحریم‌های کلیدی را علیه ایران اعمال نمی‌کند، بلکه زمینه دسترسی ایران به حدود ۴۵ میلیارد دلار درآمد نفتی را تامین کرده است. دولت بایدن همچنین حدود ۱۶ میلیارد دلار از طریق آزادسازی پول نفت و گاز ایران در کره جنوبی و عراق، در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌دهد.

آندره استریکر، تحلیلگر هسته‌ای بر این باور است که «سیاست تنش‌زدایی واشینگتن در مقابل جمهوری اسلامی به وضوح شکست خورده است». به گفته او، ایران از ماه مه و پس از پیشرفت در توافق با دولت بایدن ذخیره اورانیوم غنی‌شده به‌منظور گریز هسته‌ای و تولید سلاح هسته‌ای از هشت به ۱۰ سلاح را افزایش داده است.

کارشناسان موسسه علوم و امنیت بین‌الملل همچنین ابراز نگرانی می‌کنند که با تاخیر در دسترسی بازرسان به تاسیسات هسته‌ای ایران، توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تشخیص این پیشرفت نیز با مشکل مواجه شود.

این گزارش تاکید می‌کند که باوجود کاهش نسبی سرعت غنی‌سازی و کاهش سطح برخی ذخایر، هیچ‌کدام از این اقدامات ظرفیت گریز هسته‌ای جمهوری اسلامی را تحت تاثیر قرار نداده است و در واقع شرایط بدتر شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش خود می‌گوید که ایران دو سال‌و‌نیم است که اطلاعات به‌روز شده‌ای را ارایه نداده و آژانس از دسترسی‌های مضاعف به هیچ سایتی بهره‌مند نبوده است.

این گزارش باتوجه به دسترسی‌های محدود آژانس به نگرانی دیگری اشاره می‌کند و آن نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت‌هایی است که ممکن است آژانس از وجود آنها بی‌اطلاع باشد. این اقدام به جمهوری اسلامی امکان می‌دهد بدون اطلاع جامعه بین‌المللی، با سرعت بیشتری مقادیر مورد نیاز اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا را تولید کند. اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا لازمه تولید سلاح هسته‌ای است.

حذف برخی دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دیگر مواردی است که نگرانی این موسسه درباره توانایی آژانس در نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را تشدید کرده است.

فری‌بیکن می‌نویسد: این درحالی است که دولت بایدن به دنبال ارایه میلیاردها دلار به جمهوری اسلامی است. پولی که تهران می‌تواند آن را صرف گسترش فعالیت‌های هسته‌ای و «تروریستی» کند.