عربستان سعودی درصدد پیوستن به پروژه جت جنگنده بریتانیا، ایتالیا و ژاپن است

فایننشال تایمز: با اینکه بریتانیا و ایتالیا به درخواست عضویت عربستان سعودی تمایل نشان داده‌اند اما ژاپن با این ایده مخالف است

خبر توافق ژاپن، ایتالیا و بریتانیا برای ساخت و تولید مشترک جت جنگنده اولین‌بار پاییز گذشته اعلام شد- Reuters

عربستان سعودی در تلاش است تا به مشارکت سه‌جانبه بریتانیا، ژاپن و ایتالیا در پروژه ساخت جت جنگنده نسل جدید که در ماه دسامبر امضا شد، بپیوندد. اما این درخواست تنش‌هایی بین شرکای برنامه جهانی نبرد هوایی ایجاد می‌کند.

 به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، این درخواست به تایید مقام‌های ارشد لندن، توکیو و رم رسیده و با اینکه بریتانیا و ایتالیا به درخواست عضویت عربستان سعودی تمایل نشان داده‌اند اما ژاپن با این ایده مخالف است و موضع خود را به صراحت به آن دو کشور اعلام کرده است.

هدف «برنامه جهانی نبرد هوایی» (GCAP) این است که تا سال 2035 جنگنده‌ای بسیار پیشرفته و قابل صادرات بسازد. پیشرفتی چشمگیر برای هر سه کشور امضا کننده به‌ویژه ژاپن که پیشتر صادرات دفاعی خود را محدود کرده و تاکنون در برنامه‌ای با این وسعت و پیچیدگی مشارکت نکرده بود.  

به گفته افراد آگاه، عربستان سعودی پیشنهاد کرده است که علاوه بر مشارکت مالی در زمینه مهندسی نیز به این پروژه که هزینه‌ آن میلیاردها دلار پیش‌بینی شده است کمک کند.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یک منبع مهم وزارت دفاع بریتانیا نیز گفت که پادشاهی عربستان سعودی از شرکای راهبردی بریتانیاست و آنها این کشور را شریکی مهم در پروژه جهانی نبرد هوایی می‌دانند. این درحالی است که مقام‌های توکیو نگرانند ورود عربستان به این گروه باعث پیچیده شدن تصمیم‌گیری‌های مرتبط با صادرات اسلحه برای ژاپن شده و از سوی دیگر مشارکت سعودی‌ها در روند تحویل این جت پیشرفته تاخیر ایجاد کند.

امنیت مسئله‌ای است که پیشتر منبع تنش میان ائتلاف این سه کشور شده و به دلیل آنکه این پروژه به اشتراک‌گذاری فناوری و اطلاعات حساس وابسته است میزان نگرانی‌ها افزایش یافته است.

عربستان یکی از بزرگترین خریداران اسلحه در جهان است و همراه با سایر قدرت‌های منطقه‌‌ای نظیر ترکیه و امارات متحده عربی میلیاردها دلار برای توسعه صنعت تسلیحات داخلی هزینه می‌کند، اقدامی که می‌تواند اتکای این کشور را به کشورهای غربی کاهش دهد و با مشارکت تولیدکنندگان صنایع دفاعی به صادرکننده تبدیل شود.

بریتانیا پیشتر در سال جاری در جهت بررسی همکاری‌های آینده با عربستان در زمینه قابلیت‌های هوایی رزمی مطالعه امکان‌سنجی را با این کشور شروع کرد، اما تاکید کرد که این توافق از برنامه جهانی نبرد هوایی متمایز است.

بیشتر از جهان