کنعانی: سپاه پاسداران به کشورهای اروپایی هم خدمت کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، بریتانیا را به «حمایت از تروریسم» متهم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه از احضار سفیر دانمارک در تهران خبر دادــ خبرگزاری دانشجو

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نشست خبری روز دوشنبه ۱۶ مرداد گفت سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، به ژاپن به‌منظور پیگیری مطالبات ایران و نحوه بهره‌برداری از پول‌های بلوکه‌شده در این کشور انجام شده است. او همچنین خبر داد که وزیر امور خارجه در توکیو علاوه بر همتای ژاپنی‌اش با وزیر بهداشت و رفاه و نخست‌وزیر این کشور نیز دیدار می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی با بیان اینکه «دولت ژاپن بارها اعلام کرده است که برای تامین دیون ایران آمادگی دارد»، گفت که دو طرف «دستور کار مشترک و زمینه‌های همکاری زیادی دارند».

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۳ مرداد به نقل از شبکه تلویزیونی تی‌بی‌اس ژاپن، نوشت که حسین امیرعبداللهیان به‌منظور گفت‌وگو برای پایان دادن کمک نظامی جمهوری اسلامی به روسیه در جنگ اوکراین به ژاپن دعوت شده است. اندکی پس از انتشار این گزارش، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، ضمن تکذیب خبر رویترز ادعا کرد سفر امیرعبداللهیان به ژاپن قطعی نیست.

با این‌ حال، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تاریخ مقرر به توکیو سفر کرد اما سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در نشست خبری روز دوشنبه بدون اشاره به محورهای موردنظر مقام‌های ژاپن ادعا کرد که این سفر به‌منظور گسترش همکاری‌ها انجام شده و «افزایش تعاملات با ژاپن» در دستور کار دولت سیزدهم است.

ناصر کنعانی به کمک‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران به روسیه در جنگ اوکراین نیز اشاره‌ای نکرد و مدعی شد آنچه برای تهران اهمیت دارد، این است که «بحران اوکراین نباید برای صلح و امنیت بین‌المللی چالش‌آفرین شود».

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورهای غربی را متهم کرد که بحران اوکراین را به «فرصتی برای آزمایش تسلیحات متنوع» خود تبدیل کرده‌اند. او در ادامه ادعاهایش افزود که جمهوری اسلامی «در سطوح مختلف، تلاش‌های زیادی را برای پایان دادن به این جنگ انجام داده است».

ناصر کنعانی در خبری روز دوشنبه، به حضور نظامی آمریکا در خلیج‌فارس هم اشاره کرد و مدعی شد که «منافع آن‌ها در بی‌ثباتی و ناامنی» در منطقه است. به گفته او، امنیت خلیج‌فارس و دریای عمان از اولویت‌های جمهوری اسلامی است و این موضوع در چارچوب همکاری‌های مشترک با کشورهای منطقه دنبال می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی بریتانیا را هم به «حمایت از تروریسم» متهم کرد و مدعی شد که سپاه پاسداران نه‌تنها به کشورهای منطقه که به کشورهای اروپایی نیز «خدمت» کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روزنامه ساندی‌ تایمز روز یکشنبه ۱۵ مرداد، به نقل از یکی از منابع نزدیک به سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، نوشت که او سپاه پاسداران را بزرگ‌ترین تهدید علیه کشورش می‌داند. به عقیده وزیر کشور بریتانیا، رفتار سپاه پاسداران تهاجمی‌تر شده و اشتهای جمهوری اسلامی برای از بین بردن مخالفان در حال افزایش است.

ناصر کنعانی در نشست خبری روز دوشنبه، سخنان وزیر کشور بریتانیا را «اتهامات بی‌ریشه» توصیف کرد و مدعی شد سپاه پاسداران، «در تامین منافع و امنیت ملی نقش تعیین‌کننده‌ای داشته است».

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره سفر علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، به عمان نیز بدون ذکر جزئیات گفت که این سفر به‌منظور گفت‌وگوهای دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی انجام شده است. او همچنین اذعان کرد جمهوری اسلامی به کمک نقش‌آفرینی عمان «موضوع‌های مهمی» را پیگیری می‌کند که یکی از آن‌ها تبادل زندانیان است.

ناصر کنعانی با طرح این ادعا که دولت ابراهیم رئیسی «معطل» برجام نمی‌ماند، گفت: «مسیر بی‌اثر کردن تحریم‌ها را ادامه می‌دهیم و درعین‌ حال میز مذاکره را نیز ترک نکرده‌ایم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه از برگزاری نشست جمهوری اسلامی و بریکس با حضور روسیه در روز سه‌شنبه خبر داد و گفت با توجه به روابط خوب دو طرف، این نشست فرصتی مناسب برای گفت‌وگو با روسیه است. او همچنین افزود که تهران برای آماده‌سازی شرایط «بازگشت مسئولانه» طرف‌های برجام، از هر فرصت دیپلماتیکی استفاده می‌کند.

ناصر کنعانی در ادامه با بیان اینکه سفیر دانمارک در تهران، صبح روز دوشنبه به وزارت امور خارجه احضار شده است، ادعا کرد اهانت به قرآن «یک پروژه سخیف صهیونیستی» است. او همچنین گفت که جمهوری اسلامی، مجموعه اقدام‌هایی را در مقابله با اهانت به قرآن انجام داده، که گفت‌وگوی وزیر امور خارجه با دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی و درخواست برگزاری نشست فوری از آن جمله است. 

او همچنین گفت احضار سفرای دانمارک و سوئد در ۱۵ کشور مسلمان نیز نتیجه «گفت‌وگوهای متعدد» وزیر امور خارجه با مقام‌های این کشورها بوده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه، در واکنش به توقیف دارایی‌های ایران در کانادا به نفع خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی گفت که جمهوری اسلامی در دیوان دادگستری بین‌المللی از کانادا شکایت کرده است. 

ناصر کنعانی در ادامه نیز خبر داد بخشی از مطالبات ایران با دستور نخست‌وزیر عراق به کشور ثالث منتقل شده است و رایزنی‌ها نیز ادامه دارد.