ناسا در جستجوی فسیل موجودات فضایی در مریخ

یک ربات مریخ‌نورد به بررسی راههای ممکن برای زندگی در این سیاره می‌پردازد

نام رسمی ربات مریخ‌نورد  ۲۰۲۰ سال آینده اعلام خواهد شد- Robyn Beck / AFP

ناسا تقریبا کار ساخت رباتی را تمام کرده است که قرار است در سطح مریخ به کاوش بپردازد و احتمال وجود فسیل موجودات فضایی را در این سیاره بررسی کند.

این آژانس فضایی امیدوار است که مریخ‌نورد 2020 بتواند شواهدی از وجود حیات گذشته در این سیاره پیدا کند، و همینطور راههای ممکن برای زندگی بشر در آینده در این سیاره را بررسی کند.

ناسا در یک کنفرانس رسانه‌ای مریخ‌نورد 2020 را که ساخت آن رو به پایان است به نمایش گذاشت، و اعلام کرد که نام رسمی این ربات سال آینده اعلام خواهد شد.

در ماه فوریه، ناسا این مریخ‌نورد دا به مرکز فضایی کندی در فلوریدا منتقل خواهد کرد و در آنجا سه بخش این ربات به طور کامل سوار خواهد شد. در ماه ژوئیه مریخ‌نورد به سوی بستر یک دریاچه خشک در مریخ که بزرگتر از جزیره منهتن است پرتاب خواهد شد.

این ربات چهارچرخ که به اندازه یک خودرو سواری است پس از فرود آمدن در گودال جزرو در سطح مریخ، که عمق آن حدود 250 متر است و تصور می‌شود قبلا یک دریاچه بوده است، به حفاری در بستر آن خواهد پرداخت. دانشمندان معتقدند که این گودال مملو از رسوبات دست‌نخورده و بکری است که قدمت آنها به 3.5 میلیارد سال می‌رسد و امیدوارند که فسیل‌هایی از دوران حیات مریخ در آن یافت شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مت والاس، دستیار مدیر پروژه مارس 2020 به رویترز گفته است که «کار دشوار و حساسی که باید انجام دهیم این است که به دنبال شواهدی از مواد شیمیایی متعلق به میلیاردها سال پیش در مریخ بگردیم.» در چارچوب این پروژه، مریخ‌نورد فوق 30 نمونه خاک جمع‌آوری می‌کند که توسط سفینه‌ای که ناسا در آینده می‌سازد به زمین برگردانده خواهد شد.

والاس می‌گوید «در واقع، پس از جمع‌آوری نمونه‌های کافی، آنها را در محلی نگهداری می‌کنیم، سپس سفینه دیگری که امیدواریم در سال 2026 به فضا بفرستیم، در سطح مریخ فرود می‌آید، نمونه‌ها را جمع‌آوری می‌کند و آنها را در یک موشک قرار می‌دهد.» انسان تاکنون هیچ نمونه‌ای از مریخ به زمین نیاورده است.

به گفته والاس، یافته‌های پروژه تحقیقاتی مارس 2020 برای مأموریت‌های آینده انسان در این سیاره سرخ، از جمله ایجاد اکسیژن در سطح آن، بسیار مهم است. مریخ‌نورد 2020 تجهیزاتی را به همراه دارد که می‌تواند دی‌اکسید کربن را که در سطح مریخ فراوان است به اکسیژن تبدیل کند، هم برای نفس کشیدن و هم برای مصرف به عنوان سوخت.

در صورت موفقیت، مارس 2020 پنجمین مریخ‌نورد ناسا خواهد بود که بدون مشکل بر سطح این سیاره فرود خواهد آمد. ناسا از پروژه مریخ‌نورد کنجکاوی درسهای مهمی یاد گرفته است که در فرستاندن ربات جدید به آنها کمک خواهد کرد. مریخ‌نورد کنجکاوی در سال 2012 بر سطح سیاره سرخ فرود آمد و در حال حاضر مشغول کاوش در دشتی در جنوب شرقی گودال جزرو است.

غیر از آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی تنها کشوری است که توانسته است کاوشگری را بر سطح مریخ فرود بیاورد. چین و ژاپن تلاش کرده‌اند مدارپیماهایی را به مریخ بفرستند اما موفق نشدند. اما هند و آژانس فضایی اروپا توانسته‌اند مدارپیمایی را به این سیاره ارسال کنند.

گزارش بیشتر از رویترز

© The Independent

بیشتر از زندگی