دادستان قزوین: واگذاری خانه تاریخی امینی‌ها به وابستگان حکومت قانونی است

بخشی از موقوفه امینی‌ها به بهایی ناچیز به عروس مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف، واگذار شد

حسینیه تاریخی امینی‌ها از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی قزوین است‌ــ‌ باشگاه خبرنگاران جوان

 

غلامرضا عادل، معاون فرهنگی سازمان اوقاف، به نقل از حسین رجبی، دادستان قزوین گفت در بررسی واگذاری بخشی از موقوفه امینی‌ها به عروس مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف، «هیچ‌گونه تخلفی احراز نشد».

مقام سازمان اوقاف در حالی این ادعا را مطرح کرد که اسناد و شواهد نشان می‌دهد املاک حسینیه تاریخی امینی‌ها و یک دامداری بزرگ با رقمی کمتر از یک میلیون تومان به مونا چایچیان، عروس رئیس سازمان اوقاف، واگذار شده است.

دادستان قزوین پس از افشای اسناد واگذاری بنای تاریخی امینی‌ها به عروس مهدی خاموشی، وعده داد این پرونده را بررسی کند اما حالا «نظر به مستندات ارائه‌شده و بررسی‌های صورت‌گرفته» ادعا کرده که این واگذاری بدون «تخلف» و طبق «روال معمول و قانونی» انجام شده است.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، از قول معاون فرهنگی سازمان اوقاف نوشت که دادستان قزوین «نظر نهایی» خود درباره موقوفه امینی‌ها را در نشست شورای عالی مجازی دادگستری اعلام کرده است.

خانه تاریخی امینی‌ها در روستایی به نام قمیک در حوالی تاکستان قزوین واقع شده که به گفته معاون فرهنگی سازمان اوقاف، حدود دوسوم زمین‌های آن موقوفه است ولی ساکنان آن روستا درباره زمین‌های موقوفه حق بهره‌برداری و کشاورزی دارند که به آن «نسق» می‌گویند.

جنجال مربوط به واگذاری خانه تاریخی امینی‌ها اواخر خرداد شروع شد که وحید اشتری، فعال رسانه‌ای اصول‌گرا، افشا کرد موقوفه امینی‌ها با قیمت بسیار پایین و «تقریبا به‌رایگان» به عروس مهدی خاموشی واگذار شده است. اندکی پس از انتشار اسناد مربوط به این واگذاری، روابط عمومی سازمان اوقاف اطلاعیه‌ای صادر کرد و مدعی شد حسینیه امینی‌ها از نوع موقوفه‌های «غیرمتصرفی» است که تولیت خاص دارد و این سازمان در موقوفه‌های غیرمتصرفی صرفا نقش نظارتی دارد.

حالا هم معاون فرهنگی سازمان اوقاف مدعی است قیمت زمین‌های روستای قمیک پایین و متری ۱۰ هزار تومان است. غلامرضا عادل در توجیه این ادعا به خبرگزاری فارس گفت: «می‌توانید بروید، تحقیق کنید و اگر خواستید زمین بخرید.»

طبق ادعای معاون فرهنگی سازمان اوقاف، خانه امینی‌ها سال ۱۳۹۵ به قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون از یکی از اهالی روستا که حق بهره‌برداری داشت، خریداری و همان زمان پذیره انتقال به موقوفه پرداخت شد. او ارزش کنونی زمین را حدود ۱۶ میلیارد تومان اعلام کرد و در ادامه افزود: «اگر این پول در تهران سرمایه‌گذاری شده بود، حداقل چند برابر بیشتر رشد می‌کرد.»

غلامرضا عادل در ادامه ادعاهایش، بدون اشاره به ارزش تاریخی و فرهنگی خانه امینی‌ها اجاره این بنا با قیمت سالیانه زیر یک میلیون تومان را «عرف منطقه» اعلام کرد و گفت: «خریدار منافع را خریده و ملک برای موقوفه است، پس اجاره بالا دادن معنی ندارد.»

معاون فرهنگی سازمان اوقاف ضمن دفاع از مهدی خاموشی، اضافه کرد در سال ۱۳۹۵ که موقوفه امینی‌ها به عروس مهدی خاموشی واگذار شد، او ریاست سازمان تبلیغات اسلامی را برعهده داشت. او همچنین گفت که در آن منطقه «گزینه‌های فراوان» واگذاری زمین با همین مبالغ وجود دارد.

غلامرضا عادل جنجال‌های واگذاری ارزان یک خانه تاریخی به وابستگان حکومت را به ماجراهای حجاب اجباری نسبت داد و ادعا کرد: «در این موقوفه افراد بدحجاب و بی‌حجاب می‌رفتند و عکس‌ها و فیلم‌های بسیار زشت و زننده‌ای از آن‌ها پخش می‌شد که موجب اعتراض مومنان قزوین شد. سازمان اوقاف به متولی تذکر‌های بسیار جدی داد و پس از آن، این حواشی برای اوقاف ایجاد شد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اواخر خردادماه، پس از اینکه اسناد مربوط به واگذاری حسینیه امینی‌ها به مونا چایچیان منتشر شد و سازمان اوقاف از خود سلب مسئولیت کرد، ابوالفضل امینی‌ها‌، فرزند متولی این موقوفه، اجاره موقوفات چند ۱۰۰ هکتاری استان قزوین به عروس خاموشی را تایید کرد و گفت که مبلغ اجاره حتی از یک میلیون تومان هم کمتر است: «در خبرها آمده که این اراضی با یک میلیون تومان اجاره به خانم چایچیان‌ واگذار شده، در حالی‌ که اجاره‌بهای ماهانه حدودا ۹۰۰ هزار تومان است‌.»

امینی‌ها ادامه داد: «من وقتی روی‌ کار آمدم‌، دیدم این خانم مستاجر ما است‌ اما به ما فشار می‌آوردند که صدایش را درنیاوریم.» او اضافه کرد: «من دنبال دردسر نمی‌گردم، فقط بدانید که این موضوع به دوره قبلی برمی‌گردد‌ و امضای متولی دوره قبل پای قرارداد صحت مطلبم را گواهی می‌کند.»

حسینیه امینی‌های قزوین که اینک با رقمی ناچیز به عروس رئیس سازمان اوقاف واگذار شده، یک عمارت چند ۱۰۰ هکتاری با ارزش تاریخی و فرهنگی است. محمدرضا امینی، تاجر مشهور قزوینی، در سال ۱۲۷۵ هجری قمری با ۴۸ هزار تومان، این عمارت را در غرب رودخانه دیزج قزوین ساخت. این بنا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر قزوین است و نقاشی‌های روی سقف، تالارهای باشکوه و زیبا، گچ‌بری‌های متنوع و شیشه‌های رنگی به سبک معماری معاصر ایران از جاذبه‌های منحصربه‌فرد آن به شمار می‌روند.

سازمان اوقاف و امور خیریه نیز مانند ستاد اجرایی فرمان امام و سازمان بسیج مستضعفین، زیر نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های اقتصادی کلان دارد و به جایی هم پاسخگو نیست. رئیس این سازمان را نیز علی خامنه‌ای منصوب می‌کند.

در هفته‌های اخیر، واگذاری موقوفه گوهرشاد به احمد علم‌الهدی، نماینده علی خامنه‌ای در مشهد، نیز خبرساز شد. امام‌جمعه مشهد روز سه‌شنبه ۳ مرداد در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان اذعان کرد که این موقوفه را به‌شرط «مادام‌العمر» بودن قبول کرده است. او درباره اینکه درآمدهای موقوفه چگونه و کجا هزینه می‌شوند توضیح زیادی نداد و گفت مسئول پاسخگویی به نخبگان جامعه نیست.

میزان درآمد و ارزش دارایی‌های سازمان اوقاف همواره در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این سازمان طی سال‌های پس از انقلاب بسیاری از املاک و دارایی‌های مردم را تحت عنوان «وقف» در جهت منافع حاکمیت مصادره کرد.