ادعای تکراری طالبان؛ «از ازدواج اجباری دختران و زنان جلوگیری می‌شود»

شماری از فرماندهان و اعضای طالبان، زنان و دختران جوان را به اجبار به عقد خود درآورده‌اند

هیچ آمار و گزارش واضحی از خشونت علیه زنان در افغانستان زیر سلطه طالبان وجود ندارد-Naveed Tanveer / AFP

وزارت امر به‌معروف و نهی از منکر طالبان که از نهادهای صادرکننده فرمان‌های زن‌ستیزانه در افغانستان است، روز پنجشنبه، در یک پیام تکراری گفت به تمام مسئولان این وزارتخانه در سراسر افغانستان دستور داده‌اند که از ازدواج اجباری دختران و زنان جلوگیری کنند.

عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امربه‌معروف و نهی از منکر طالبان، در پیامی که از طریق تلویزیون ملی افغانستان پخش شد، گفت: «هیچ‌کس حق ندارد از دادن میراث به زنان خودداری کند، یا به‌صورت اجباری با زنان نکاح کند.»

افغانستان زیر کنترل طالبان، یکی از بدترین کشورهای جهان برای زنان محسوب می‌شود. نهادهای ناظر و فعال درزمینه حقوق بشر تا دو سال پیش، برای کاهش خشونت علیه زنان در افغانستان تلاش می‌کردند، اما هر سال ارقام و گزارش‌هایی از خشونت علیه زنان در این کشور منتشر می‌شد. اکنون با سلطه دوباره طالبان بر افغانستان، فعالیت تمامی نهادهای فعال درزمینه حقوق بشر و حقوق زنان متوقف شده است.

رژیم طالبان به حذف وزارت امور زنان و کمیسیون حقوق بشر افغانستان از ساختار نهادهای دولتی اقدام کرد و به هیچ‌یک از نهادهای داخلی و بین‌المللی فعال در این زمینه اجازه فعالیت نداد.

بااین‌حال عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امربه‌معروف و نهی از منکر طالبان مدعی شد که بر‌اساس دستور ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، همه مسئولان موظف‌اند برای «تامین حقوق زنان در پرتو شریعت اسلامی» تلاش کنند تا از پایمال شدن حق زنان جلوگیری شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سخنگوی وزارت امربه‌معروف و نهی از منکر طالبان در حالی این ادعا را مطرح کرد که در نزدیک به دو سال سلطه این گروه بر افغانستان، بسیاری از مقام‌ها و فرماندهان این گروه برای بار دوم، سوم و چهارم ازدواج کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، برخی فرماندهان و مقام‌های کهنسال این گروه ازجمله خلیل‌الرحمان حقانی، وزیر امور مهاجرین و مولوی امان‌الدین منصور، استاندار بدخشان، دختران جوان زیر ۲۰ سال را به عقد خود درآورده‌اند.

در نزدیک به دو سال گذشته، گزارش‌های متعددی از ازدواج‌های اجباری اعضا و فرماندهان طالبان با زنان و دختران جوان منتشر شده است و در برخی موارد، فرماندهان طالبان با پرداخت پول هنگفت به خانواده‌ها، دختران آنان را به نکاح خود درآورده‌اند.

سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخله (کشور) طالبان، در سال ۱۴۰۰، الهه دلاورزی، دانشجوی دانشگاه پزشکی کابل را به‌اجبار به عقد خود درآورد. الهه در مرداد ۱۴۰۱ در ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاد، گفت ابتدا به او تجاوز شده و سپس به عقد اجباری سعید خوستی درآمده است. الهه که دو بار در زندان طالبان حبس و شکنجه شد، اخیرا از افغانستان خارج شده است و در کشور دیگری در خفا زندگی می‌کند.

طالبان در نزدیک به دو سال گذشته، بیش از ۵۰ فرمان علیه زنان و مردان افغانستان صادر کرده‌اند. این فرمان‌ها را که رهبر طالبان و وزارت امربه‌معروف و نهی از منکر صادر کرده‌اند، بر منع فعالیت‌های زنان و مردان در عرصه‌های اجتماعی، رسانه‌ای، فرهنگی و مدنی متمرکز است. در آخرین فرمان ملا هبت‌‎الله آخوندزاده که اوایل تیرماه صادر شد، فعالیت آرایشگاه‌های زنانه در افغانستان ممنوع شد. در این فرمان به همه مالکان آرایشگاه‌ها دستور داده شد که تا پنجم مرداد فعالیت خود را متوقف کنند، در غیراینصورت با برخورد شدید مواجه خواهند شد.

درحالی‌که پیش‌ازاین، فرمان منع اشتغال و تحصیل زنان در نهادهای دولتی و غیردولتی صادر شده بود، فرمان منع فعالیت آرایشگاه‌ها نیز به بیکار شدن هزاران زن منجر شد.