تاکید دوباره رافائل گروسی: همکاری با ایران رضایت‌بخش نیست

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید همکاری با ایران ادامه دارد، اما نه در سطحی که او می‌خواهد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه هفتم ژوئيه (۱۶ تیر)‌، در جریان یک کنفرانس خبری در توکیو گفت که همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران رضایت‌بخش نیست.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، گروسی در این کنفرانس تاکید کرد: «همکاری آژانس با ایران ادامه دارد، اما نه در سطحی که من می‌خواهم. این موضوع را به همتایان ایرانی خود هم گفته‌ام.»

او پیش‌ازاین نیز اعلام کرده بود همکاری تهران با آژانس در سطح و سرعت کافی پیش نمی‌رود و درباره «تداوم غنی‌سازی اورانیوم» در ایران اظهار نگرانی کرده بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در بخش دیگری از کنفرانس روز جمعه، وضعیت توافق هسته‌ای تعلیق‌شده ایران را «وضعیتی دشوار» خواند.

او خطاب به خبرنگاران خاطرنشان کرد: «وضعیت دشوار است... تلاش‌های مربوط به برجام در حال حاضر متوقف شده است... بنابراین چیز زیادی درباره این موضوع وجود ندارد.»

گروسی در گفت‌وگویی که هفته گذشته انجام داده بود گفت برجام اکنون چیزی نیست، جز یک «پوسته خالی». او تاکید کرده بود: «کسی برجام را مرده اعلام نمی‌کند، اما هیچ‌ فعالیت دیپلماتیکی حول آن صورت نمی‌گیرد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با یادآوری سفر ماه مارس خود به ایران، گفت که دو طرف «تعدادی مسائل نامشخص» دارند.

او ضمن اظهار این‌که با همتایان ایرانی خود بر سر «بیانیه مشترک و برخی فعالیت‌هایی که باید انجام دهیم» به توافق رسیده است، افزود: «بااین‌حال، باید بگویم که اجرای این توافق بسیار کند بوده است».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گروسی در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره فعالیت‌هایش در زمینه مسئله هسته‌ای ایران گفت: «سعی می‌کنم رسیدگی به کارها را تسریع کنم تا از بازگشت دوباره تنش در آن بخش از جهان جلوگیری کنم.»

در جریان سفر ماه مارس گروسی به ایران، نمایندگان جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کردند که همکاری‌ها را افزایش دهند و موضوعات مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ازجمله گزارش‌هایی درباره غنی‌سازی اورانیوم نزدیک به ۸۴ درصد را روشن کنند.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این سفر با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، هم دیدار کرد. در آن دیدار، گروسی بدون اشاره به جزئیات گفت که «بدخواهان» موافق همکاری دوجانبه بین آژانس و ایران نیستند.

با وجود تبلیغ فراوان جمهوری اسلامی درخصوص حضور گروسی در تهران، اظهارات دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان‌دهنده نارضایتی او از فرآیند در حال طی شدن است.

او روز جمعه هشتم تیر در گفت‌وگو با تلویزیون فرانسه ۲۴، گفت که در سفرش به تهران توافق شده بود جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های اتمی خود را محدود کند و به کارشناسان آژانس اجازه دهد تا ظرفیت‌های نظارتی خود را افزایش دهند. گروسی گفت: «ما توانستیم به برخی از این هدف‌ها برسیم، نه همه موارد.» 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که تداوم غنی‌سازی اورانیوم در ایران مایه نگرانی است و افزود: «از همین روست که به شرکایمان در تهران می‌گوییم که تنها راه آنان برای به دست آوردن اعتماد بین‌المللی، کار و همکاری با آژانس است، و بدون آن، هرچه بگویند مورد تایید نیست.»

میزان اورانیومی که ایران تا ۶۰ درصد غنی‌سازی کرده است، اگر بیشتر غنی‌سازی شود و خلوص آن به بالای ۹۰ درصد برسد، برای ساخت دو بمب هسته‌ای کافی است. اما حکومت ایران همچنان تاکید می‌کند که از غنی‌سازی اورانیوم قصد استفاده تسلیحاتی ندارد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست فصلی خود در هفته اول ژوئن، پرونده فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرده بود، اما در آن نشست قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران صادر نشد.