حجاب اجباری؛ پلمب دو واحد صنفی در مازندران

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی اعلام کرد که در طرح حجاب و عفاف تاکنون ۳۰۱ نفر به مراجع قضایی معرفی شده‌اند

اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی در شهرستان رامسر از توابع استان مازندران، دو واحد صنفی را به‌دلیل «عدم رعایت شئونات اسلامی و اخلاقی» پلمب کرده است.

جعفر ساداتی، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مازندران، روز سه‌شنبه ۲۳ خردادماه ۱۴۰۲، از پلمب دو واحد صنفی در مجموعه تفریحی شهر سبز تله‌کابین رامسر به دلیل آنچه، «عدم رعایت شئونات اسلامی و اخلاقی» خوانده می‌شد، خبر داد.

بر اساس این گزارش، علت پلمب هر دو واحد صنفی برگزاری مراسم رقص و پایکوبی و شادمانی عنوان شده است. معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مازندران در تشریح این خبر مدعی شد: «در پی انتشار کلیپی از رقص و پایکوبی مختلط مشتریان در دو واحد صنفی در این مجموعه تفریحی، ماموران پلیس نظارت بر اماکن عمومی با هماهنگی قضایی این دو واحد صنفی را پلمب کردند.»

هم‌زمان با ادامه تلاش حاکمیت برای برقراری دوباره حجاب اجباری در ایران، خبرگزاری فارس با انتشار ویدئویی مدعی شد که بی‌حجاب‌ها با استفاده از هوش مصنوعی شناسایی خواهند شد. خبرگزاری فارس ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌داد عده‌ای از مردان لباس شخصی با ماسک و صورت‌هایی پوشیده به تذکر به زنان و ایجاد مزاحمت برای آن‌ها می‌پرداختند. در این ویدئو ادعا شده بود افرادی که حجاب اجباری را رعایت نکردند در این تصاویر شناسایی شده و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

احزاب آنلاین با بازنشر این ویدئو نوشت: «باید دید این هوش مصنوعی قابلیت شناسایی مامورنماهای تهران و اسیدپاشان اصفهان را نیز دارد یا نه.»

این در حالی است که ایندیپندنت فارسی نیز پیش‌ازاین در گزارشی اعلام کرده بود که در پرونده‌های زنان احضار‌شده به دادسراها تنها تصاویری از زنان در اطراف خودروهای شخصی‌شان وجود دارد و شناسایی افراد تنها با استفاده از پلاک خودرو صورت گرفته و تاکنون هیچ گزارش مستندی مبنی بر استفاده از هوش مصنوعی در شناسایی افراد بی‌حجاب منتشر نشده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از سوی دیگر، سعید منتظرالمهدی، معاون فرهنگی اجتماعی و سخنگوی فرماندهی کل انتظامی، نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که با اجرای طرح عفاف و حجاب، ۳۰۱ نفر به مراجع قضایی معرفی شده‌اند. او با اشاره به بخشی از طرح پلیس به نام ناظر یک، که در آن به تذکر و توقیف خودروهای افراد بی‌حجاب‌ می‌پردازند، اعلام کرد که متولی اجرای آن پلیس امنیت عمومی است و در این طرح اگر خودرویی تخلف کشف حجاب داشته باشد، بار اول پیامک با مضمون تذکر ارسال می‌شود که از تاریخ ۲۶ فروردین سال جاری تاکنون تعداد ۹۹۱ هزار و ۱۷۶ مورد پیامک تذکر ارسال شده است.

او در ادامه گفت: «در صورت تکرار جرم برای بار دوم، پیامک با مضمون دستور توقیف سیستمی ارسال می‌شود که در همین مدت ۱۳۳ هزار و ۱۷۴ مورد توقیف سیستمی به متخلفان ابلاغ شده و برای بار سوم نیز پیامک با مضمون توقیف فیزیکی ارسال و سپس اجرا می‌شود که تنها دو هزار مورد توقیف فیزیکی اجرا شده است.»

او همچنین اعلام کرد در مرحله چهارم پرونده به‌ صورت الکترونیکی به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود و تاکنون بیش از چهار هزار پرونده برای شهروندان تشکیل و به مراکز قضایی ارجاع شده است.

منتظرالمهدی همچنین در ادامه به طرح ناظر ۲ مرتبط با اماکن و اصناف اشاره کرد و گفت پلیس تاکنون ۱۰۸ هزار و ۲۱۱ گزارش دریافت کرده و ۳۰۱ نفر از صاحبان مشاغل را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کرده است. او همچنین مدعی شد که ۹۲ تا ۹۳ درصد افرادی که برای بار اول به آن‌ها پیامک کشف حجاب ارسال شده است، از موضوع تمکین کرده و با این نهاد همکاری کرده‌اند.