آینده مبهم سا پینتو و گل‌محمدی

استقلال و پرسپولیس شاید مجبور شوند فصل آینده را با سرمربیان جدید شروع کنند

ریکاردو سا پینتو (راست)، سرمربی استقلال و یحی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس- باشگاه اسقلال / باشگاه پرسپولیس

فینال جام حذفی فوتبال ایران برای ریکاردو سا پینتو پایان تلخی داشت. سرمربی پرتغالی استقلال دومین دربی متوالی را به پرسپولیس باخت و برای چندمین بار در فوتبال ایران از کنار زمین اخراج شد. گفته می‌شود سا پینتو پیش از بازی با حجت کریمی، سرپرست باشگاه، مشاجره داشته و او را به رختکن تیم راه نداده است. اگر قبل از فینال احتمال تمدید قرارداد مربی پرتغالی بالا بود، این اتفاق‌ها آینده‌اش روی نیمکت آبی‌ها را به خطر انداخته است.

کریمی لحظاتی بعد از شکست استقلال در فینال جام حذفی از شکست مذاکرات تمدید قرارداد خبر داد: «در قرارداد سا پینتو بندی وجود دارد که برای فصل جدید باید ۷۲۰ هزار یورو به او پرداخت کنیم. آماده تمدید بودیم ولی مبالغ را بالا برده‌اند. وقتی که به ایران آمدند قراردادی به ارزش ۶۲۰ هزار یورو با یوروی ۳۰ هزار تومانی بستند، اما الان با یوروی ۶۰ هزار تومانی مبلغ را بالا برده‌اند که من اگر قبول می‌کردم یک استراماچونی دیگر برای باشگاه ایجاد می‌شد.»

البته باشگاه استقلال یک روز بعد از دربی در بیانیه‌ای اتفاق‌های رختکن را تکذیب کرد و اخراج سا پینتو از کنار زمین را اشتباه دانست، واکنشی که نشان می‌دهد احتمال همکاری دوباره دو طرف هنوز کاملا از بین نرفته است، ولی مانع بزرگ تمدید قرارداد، یعنی مشکلات مالی باشگاه استقلال هنوز برقرار است و با توجه به آیین‌نامه‌های جدید نقل و انتقالات، کریمی چاره‌ای جز کم کردن هزینه‌‌ها ندارد. 

اگر سا پینتو که به پرتغال برگشته است حاضر به عقب‌نشینی از خواسته‌هایش از جمله رقم قرارداد نشود، مدیریت باشگاه احتمالا سراغ گزینه‌های ایرانی خواهد رفت. از نگاه سایت‌های خبری در ایران، جواد نکونام که در میانه فصل قبل از فولاد جدا شد، مهدی رحمتی سرمربی آلومینیوم اراک، و ساکت الهامی، سرمربی فصل قبل هوادار، سه نامزد جانشینی سا پینتو روی نیمکت استقلال‌اند.

در هفته‌های پایانی فصل، همه چیز برای یحیی گل‌محمدی بر خلاف سا پینتو خوب پیش رفت. سرمربی پرسپولیس با سبقت از سپاهان و استقلال قهرمان لیگ برتر شد و قهرمانی جام حذفی را هم به دست آورد. او در مقطعی از فصل که پرسپولیس صدر را از دست داده بود، با انتقادهایی روبرو شد، ولی بعد از قهرمانی دوگانه موقعیت خیلی مستحکمی دارد. با این حال او صبح جمعه در مصاحبه با یک برنامه تلویزیونی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت که به رغم یک سال باقی‌مانده از قراردادش هنوز درباره فصل آینده تصمیمی نگرفته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گل‌محمدی گفت: «بعد از سه سال و نیم کار در پرسپولیس واقعا از نظر روحی، روانی و جسمی خسته هستم و شاید بشود یک نیم فصل استراحت کنم یا بتوانم در تیمی کار کنم که این همه تنش فوتبالی نداشته باشد. فعلا زیاد درباره آن فکر نکرده‌ام. جلسه‌ای با آقای درویش خواهم داشت و درباره ادامه همکاری صحبت خواهیم کرد.»

جدایی گل‌محمدی اتفاق خوبی برای مدیریت و هواداران پرسپولیس نخواهد بود، با این حال، هنوز مشخص نیست که حرف‌های او چقدر جدی باشد و ممکن است حالا که در موضع قدرت است بخواهد با این ادعا امتیازاتی در تمدید و بازنویسی قرارداد از باشگاه بگیرد.

پرسپولیس در سال‌های اخیر با برانکو ایوانکوویچ و سپس یحیی گل‌محمدی روی نیمکت خود ثبات داشته و نتیجه این ثبات هم روشن است.

قهرمانی‌های پی‌در‌پی از پرسپولیس تیم برنده‌ای ساخته و موفقیت‌ها برای این تیم با مربیانی که فرصت کار بلندمدت داشته‌اند، تکرار شده است.

اما استقلال با تغییر پی‌در‌پی مربی در سال‌های اخیر، موفقیت‌های کمتری در مقایسه با رقیب سنتی خود داشته و احتمالا فصل آینده نیز باید با مربی جدیدی خو بگیرد. شاید اگر استقلال از چند سال پیش روند باثباتی با آندره‌آ استراماچونی یا سپس فرهاد مجیدی را طی می‌کرد، تا امروز جام‌های بیشتری به افتخاراتش اضافه می‌کرد.

باشگاه‌های ایرانی که از قرارداد دلاری منع شده‌اند، به سختی می‌توانند در آینده کار با مربی خارجی را تجربه کنند، مگر آنکه این دستور تازه بی‌اثر باشد و باشگاه‌ها همچنان قراردادهای دلاری امضا کنند. البته امضای قرارداد با مربی خارجی برای این دو باشگاه دولتی همیشه مایه دردسر بوده است و به شکایت مربیان در دادگاه فیفا یا دادگاه عالی ورزش منجر می‌شود، اتفاقی تکراری که مدیران تحمیل‌شده از طرف حاکمیت به این باشگاه‌ها نمی‌خواهند از آن پند بگیرند و تمایلی به اصلاح رفتار مالی خود ندارند.

بیشتر از فوتبال