اشتباه محاسباتی پنتاگون سه‌میلیارد دلار تسلیحات آمریکایی بیشتر در اختیار اوکراین می‌گذارد

این اشتباه محاسباتی به دولت بایدن پیش از درخواست مجوز کنگره برای تصویب بسته‌های کمکی بیشتر برای کی‌یف، زمان بیشتری می‌دهد

یک اشتباه بزرگ محاسباتی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا سه میلیارد دلار دیگر از تسلیحات ساخت این کشور را در ماه‌های آینده در اختیار نیروهای دفاعی اوکراین می‌گذارد.

دو مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه به رویترز گفتند که پنتاگون ارزش مهمات، موشک‌ها و سایر تجهیزات نظامی را که پیش‌تر به کی‌یف ارسال شده، بیش از اندازه براورد کرده بود و بین آنچه گمان می‌رود تحویل داده شده و آنچه در حقیقت برای تجهیز نیروهای اوکراینی در مقابل مهاجمان روسی تحویل داده شده است، اختلاف سه میلیارد دلاری وجود دارد.

یکی از مقام‌ها گفت:«ما ناهماهنگی‌های موجود در نحوه ارزش‌گذاری تجهیزاتی را که داده‌ایم، پیدا کرده‌ایم.» و افزود که کنگره به‌زودی به‌طور رسمی از این اشتباه محاسباتی آگاه خواهد شد.

یک مقام دفاعی نیز گفت هنوز احتمال دارد مبلغی که ایالات متحده آمریکا برای بسته‌های کمک ارسالی بیش از حد ارزش‌گذاری کرده است، فراتر از براورد فعلی سه میلیارد دلار باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مقام‌های پنتاگون در مصاحبه با رویترز گفتند ارزش‌گذاری بیش از حد در فرایند تعیین ارزش تسلیحات ارسالی به اوکراین زمانی به‌ وجود آمد که وزارت دفاع به اشتباه مجموع را با استفاده از هزینه برآورد‌شده برای جایگزینی تسلیحاتی که از انبارهای موجود ایالات متحده تهیه می شد، محاسبه کرد.

پنتاگون به جای این‌ کار باید ارزش‌ پولی را که بر اساس هزینه اصلی تسلیحات منهای ارزش کسرشده برای استهلاک بین سال‌های تاریخ خرید اولیه و زمانی که از موجودی ایالات متحده آمریکا برای ارسال به اوکراین خارج شده بود، محاسبه می‌کرد.

ارزش به‌روزشده‌ــ و احتمالا پایین‌ترــ بسته‌های کمک دفاعی که هم‌اکنون برای دولت اوکراین تامین شده است، می‌تواند به دولت بایدن قبل از درخواست مجوز کنگره برای کمک مضاعف به کی‌یف زمان بیشتری بدهد.

دولت اوکراین تا به امروز از حدود ۲۱ میلیارد دلار کمک دفاعی آمریکا از جمله سامانه موشکی توپخانه با تحرک بالا (هیمارس)، تسلیحات‌ ضدتانک جاولین و دو باتری موشکی زمین‌به‌هوا پاتریوت بهره برده است.

© The Independent

بیشتر از جهان