افتتاح هفتادوششمین جشنواره کن با بازگشت جانی دپ در نقش پادشاه فرانسه

فیلم «ژان دوباری» قصه معشوقه لویی پانزدهم را روایت می‌کند که با حضور از پیش برنامه‌ریزی‌اش در کاخ ورسای بر روی پادشاه وقت فرانسه تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد

هفتادوششمین فرش قرمز کن امروز بعد از ظهر به وقت اروپای مرکزی پذیرای اولین قدم‌های ستارگان سینما بود؛ فرش قرمزی که زیر پوستر خیره‌کننده‌ای از تصویر سیاه‌وسفید «کاترین دنو» بازیگر فرانسوی و صدای موسیقی و فریادهای طرفداران که در بیرون از تئاتر لومیر برای تماشای اهالی سینما صف کشیده بودند، برگزار شد.

اجرای مراسم افتتاحیه را «کیارا ماسترویانی» خواننده و بازیگر فرانسوی و البته فرزند کاترین دنو، بر عهده داشت. کاترین دنو که در سال ۱۹۹۴ نایب‌رییس جشنواره کن بود و نخل طلا را به فیلم «داستان عامه‌پسند» اثر به‌یادماندنی تارانتینو اهدا کرد، امروز برای افتتاح این دوره از جشنواره به روی صحنه آمد.  این نماد سینمای فرانسه درمورد جنگ اوکراین صحبت کرد و آن‌قدر متاثر شد که بدون آن‌که به این دوره از فستیوال اشاره کند، میکروفن خود را تحویل داد و با یادآوری فرزندش و در حالی که دستپاچه شده بود، آن را دوباره به دست گرفت و گفت: «من هفتادوششمین جشنواره کن را افتتاح می‌کنم.»

اوما تورمن بازیگر کلیدی فیلم‌های کوئنتین تارانتینو ستاره دیگری بود که امروز در مراسم افتتاحیه به روی صحنه آمد و نخل طلای افتخاری کن را به «مایکل داگلاس» بازیگر پرکار و درخشان آمریکایی تقدیم کرد. مایکل داگلاس که با وجود پا به سن گذاشتن، هنوز زبان طنزآمیزش را حفظ کرده است، با اشاره به این‌که سن او از جشنواره کن بیشتر است، گفت: «این جایزه برای من بسیار اهمیت دارد؛ چرا که صدها جشنواره در دنیا برگزار می‌شود، اما تنها یکی از آن‌ها جشنواره کن است!»

ریاست هیئت داوران این دوره از فستیوال کن را روبن اوستلوند کارگردان سوئدی که سال گذشته نخل طلای کن را برای فیلم «مثلث اندوه» به خانه برد، بر عهده دارد. او در مراسم افتتاحیه پس از نمایش صحنه‌هایی به یادماندنی از فیلم‌هایش روی صحنه آمد و گفت: «این‌که همه ما این‌جا دور هم گرد آمده‌ایم تا داستانی یکسان را تماشا کنیم، بسیار ارزشمند است.» پل دانو و بری لارسون بازیگران آمریکایی، مریم توزانی کارگردان مراکشی، دونی منوشه بازیگر فرانسوی، رونگانو نیونی فیلم‌نامه‌نویس ولزی، زامبیایی، عتیق رحیمی نویسنده و کارگردان افغانستانی، دامیان زیفرون کارگردان و فیلمنامه‌نویس آرژانتینی و جولیا دوکورنو کارگردان فرانسوی و برنده نخل طلای سال ۲۰۲۱ از دیگر اعضای هیئت داوران هستند.

اما افتتاحیه کن امسال چندان کم‌حاشیه نبود. این دوره از جشنواره با فیلم «ژان دو باری» ساخته «مایون» افتتاح شد. ژان دو باری که داستان معشوقه لویی پانزدهم را روایت می‌کند، با بازگشت «جانی دپ» به سینما پس از درگیری‌های دادگاه با «امبر هرد» همراه است. جانی دپ در این فیلم نقش پادشاه فرانسه را برعهده دارد و مایون کارگردان فیلم نیز در نقش روبروی او یعنی ژان دو باری ظاهر شده است. حضور جانی دپ در جشنواره پیش از مراسم افتتاحیه حاشیه‌ساز شد. از سوال‌های خبرنگاران در نشست خبری هیئت داوران گرفته تا حضور پلیس در اطراف کاخ جشنواره برای جلوگیری از تظاهرات علیه حضور این بازیگر، از حواشی روز آغازین جشنواره کن امسال بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در نشست خبری هیئت داوران یک خبرنگار از «بری لارسون» که علاوه بر بازیگری به عنوان فعال حقوق زنان به خصوص در زمینه آزارهای سینماگران و جنبش می‌تو MeToo نیز شناخته می‌شود، پرسید که آیا فیلم مایون با بازی جانی دپ را خواهد دید؟ او در پاسخ این سوال را بی‌مورد دانست و گفت: «نمی‌داند با دیدن این فیلم چه احساسی خواهد داشت.» با وجود این حواشی، اما حضور جانی دپ روی فرش قرمز کن با استقبال بسیاری روبه‌رو شد. او با چهره‌ای خندان زمان زیادی را به عکس گرفتن با طرفداران و امضا دادن به آن‌ها که نامش را در خیابان کاخ جشنواره فریاد می‌زدند، اختصاص داد و سپس به همراه کارگردان و بازیگر فیلم از پله‌های فرش قرمز بالا رفت تا در مراسم افتتاحیه شرکت کند. جانی دپ پیش‌ از تبرئه شدن در دادگاه از سری جدید هری پاتر کنار گذاشته شده بود. البته حاشیه فیلم ژان دو باری تنها به حضور جانی دپ محدود نمی‌شود. مایون کارگردان و بازیگر این فیلم پیش‌تر از منتقدان جنبش می‌تو بود و به همین سبب هدف انتقادهای زیادی قرار گرفت. ماه گذشته نیز یک روزنامه‌نگار فرانسوی اعلام کرده بود که مایون در یک رستوران به او حمله کرده و به صورتش آب دهان پرت کرده است.

فیلم «ژان دوباری» قصه معشوقه لویی پانزدهم را روایت می‌کند که با حضور از پیش برنامه‌ریزی‌اش در کاخ ورسای بر روی پادشاه وقت فرانسه تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد و نهایتا با مرگ او مجبور می‌شود که خانواده سلطنتی را ترک کند و به خاطر رسوایی به زندان برود. ژان دو باری پس از انقلاب فرانسه با فاصله کمی از لویی شانزدهم و ماری آنتوانت با گیوتین اعدام شد. این فیلم پر سروصدا البته در بخش مسابقه جشنواره امسال حضور ندارد و به عنوان فیلم افتتاحیه نمایش داده شد. ژان دو باری با آثار پیشین مایون بسیار متفاوت است و روایت قصه‌ای کلاسیک سبب شده که این کارگردان فرانسوی کمتر بتواند دست به بداهه‌پردازی که مشخصه فیلم‌های پیشین او است، بزند.

هفتادوششمین جشنواره فیلم کن پانزدهم مه در شهر کن فرانسه افتتاح شد و تا ۲۸ مه میزبان حضور اهالی سینما در کاخ جشنواره خواهد بود.

بیشتر از فرهنگ و هنر