انتشار جزییات بیشتر درباره نیما مومنی متهم به قتل باب لی

دوستان این شهروند ایرانی – آمریکایی می‌گویند که او در ماه‌های قبل از حمله با چاقو به بنیانگذار «کش اپ»، در حال مبارزه با اعتیاد به مواد مخدر و آسیب‌های روانی دوران کودکی بود

از چپ به راست: نیما مومنی، باب لی و خزر مومنی- Linkedin/@nmomeni, Twitter/@crazybob, Twitter/@sfstandard

نشریه نیویورک پست روز ۱۲ مه (۲۱ اردیبهشت) گزارشی درباره نیما مومنی، شهروند ایرانی – آمریکایی منتشر کرد که ماه گذشته به اتهام قتل باب لی، کارآفرین حوزه فناوری، بازداشت شد.

باب لی در جامعه فناوری آمریکا که عمدتا در شمال کالیفرنیا مستقر است، فردی شناخته‌شده بود که با نام‌های بزرگی چون اندرويد در گوگل و اسکوئر همکاری کرده است.  نشریه فوربز ارزش برنامه کش اپ متعلق به باب لی را ۴۰ میلیارد دلار اعلام کرده است.

نیما مومنی ۳۸ ساله که در تاریخ چهارم آوریل با ضربات چاقو به باب لی ۴۳ ساله حمله کرد، از سوی دادگاه به اتهام «قتل برنامه‌ریزی‌شده و عامدانه» متهم است؛ هرچند که وکلای او می‌گویند او قصد دارد در دادگاه اعلام بی‌گناهی کند.

دوستان و دوست دخترهای سابق نیما مومنی که به شرط فاش نشدن نامشان حاضر شدند اطلاعاتی را درباره شخصیت او با برخی از نشریات محلی در میان بگذارند، به ناآرامی‌های روحی او که ناشی از اعتیاد به مواد مخدر و آسیب‌های روانی دوران کودکی‌اش بوده، اشاره کردند.

به گفته آنها، نیما مومنی، فعال حوزه فناوری که در ایران به دنیا آمده و بیش از دو دهه پیش به آمریکا مهاجرت کرده، با مشکلات عظیم ناشی از مصرف مواد مخدر دست و پنجه نرم می‌کرد. یکی از دوست دخترهای سابق او گفته است: «هر روز کوکائین مصرف می‌کرد. حتی یک روز او را بدون مصرف این ماده مخدر ندیدم.»

یکی دیگر از دوستان سابق او نیز گفته است: «اعتیاد نیما به مواد مخدر به قدری شدید بود که نمی‌توانست کارمندان و شرکت فناوری اطلاعاتش را به خوبی اداره کند.»

با این حال، یکی از دوستان نزدیک این شهروند ایرانی – آمریکایی اتهامات مربوط به سوءمصرف مواد مخدر یا اعتیاد نیما مومنی را رد کرده و به نیویورک پست گفته است: «افرادی با هویت نامشخص چنین تهمت‌هایی را به نیما وارد می‌کنند. چنین کاری بسیار آزاردهنده است.»

او گفته است: «نیما بسیار مهربان بود و همیشه سعی داشت به عزیزانش کمک کند.»

الکس پورشایگان، یکی از افرادی که نیما مومنی را از سال‌های نوجوانی می‌شناخته، توضیح داد: «او ماشین‌های خوب، قایق، موتورسیکلت و همه وسایلی را که یک مرد جوان می‌خواهد، خریده بود. چهار ماه قبل از اینکه به عنوان مظنون به قتل شناخته شود، می‌خواست یک مزرعه بخرد و در آن زندگی کند. نیما یک پسر مهربان با قلب ساده روستایی بود. من نیما را به عنوان یک فرد خشن نمی‌شناسم و نمی‌توانم باور کنم که برای آسیب رساندن به کسی برنامه‌ریزی کرده باشد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیما مومنی به همراه مادرش مهناز و خواهر کوچکترش خزر در سال ۱۹۹۹ در حالی که پدرش در ایران بود از کشور خارج شدند. یکی از دوست دختر‌های سابق نیما مومنی به نشریه میشن لوکال گفت که او مشکلات حل نشده‌ای با پدرش داشته است. این زن با بیان اینکه نیما مدعی بوده مورد آزار فیزیکی پدرش قرار گرفته است، گفت: «او نسبت به پدرش ابراز نفرت شدید می‌کرد. فکر می‌کنم آسیب‌های دوران کودکی بود که از نیما یک هیولا ساخت.»

برخی دیگر از دوستان نیما مومنی به وخامت وضعیت او اشاره کردند که به گفته آنها از «شکوفایی» به «وضعیتی ترسناک» تبدیل شده بود. یکی از دوستان دختر نیما مومنی توضیح داد: «نیما در هر کاری موفق بود. او در ابتدا بسیار مهربان و سخاوتمند بود اما به مرور زمان از نظر عاطفی و جسمی آزاردهنده شد. صادقانه بگویم که بعد از شناخت نیما فکر می‌کردم که او ترسناک است.»

سوابق پلیس نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، زنی به ماموران گزارش داده که نیما مومنی او را گرفته و هل داده است. در این گزارش‌ از سوی شاکی گفته شده که نیما ممکن است دوقطبی باشد، زیرا «یک دقیقه حالش خوب می‌شود و لحظه‌ای دیگر بدون هیچ دلیلی عصبانی می‌شود». با این حال، کنی، وکیل نیما مومنی، معتقد است که این گزارش از سوی شاهدان رد شده و نمی‌توان ادعاهای شاکی را باورپذیر دانست؛ به‌ویژه آن که نیما از سوی دادگاه جریمه نشد.

 دوست دختر سابق دیگر نیما مومنی اضافه کرد که این متهم به قتل باب لی، شیفتگی عجیبی به سلاح داشته است. او توضیح داد: «نیما عاشق اسلحه‌هایش بود. او همیشه در مورد اسلحه‌هایش صحبت می‌کرد. او همچنین چاقوهای زیادی داشت.»

با وجود این، وکیل نیما مومنی توضیح داد: «چنین گفته‌هایی درست نیست. بر اساس اطلاعاتی که من دارم، پلیس در شبی که نیما را دستگیر کرد، آپارتمان او را تفتیش کرد و اسلحه‌ای پیدا نکرد. من فکر می‌کنم عده‌ای می‌خواهند او را بدنام کنند و این بسیار ناامیدکننده است.»

در گزارش‌های مطبوعاتی قبلی اشاره شده بود بازجویان پرونده که پس از مرگ باب لی به تلفن‌های او دسترسی پیدا کرده‌اند، متوجه تماس‌های متعدد فیس‌تایمی بین او و خواهر نیما مومنی شده‌اند. آنها همچنین پیامکی از طرف خزر مومنی پیدا کردند که در آن نوشته بود: «می‌خواستم مطمئن شوم که اوضاع خوب است. چون می‌دانم که نیما به سختی با تو برخورد کرده. ممنونم که مرد باکلاسی هستی و نیما را مدیریت می‌کنی.»

یک فرد نزدیک به باب لی می‌گوید مطمئن نیست که خواهر متاهل نیما مومنی با باب لی رابطه داشته، اما بی‌تردید «رابطه او با شوهرش بحران‌زده بوده است.» 

همسر خزر مومنی، دینو الیاس‌نیا یکی از جراحان پلاستیک و زیبایی مشهور در سانفرانسیسکو است.آنها هر دو در جلسه دادگاه رسیدگی به قتل باب لی شرکت کردند.

در گزارش تازه نیویورک پست آمده است که نیما با خواهرش، خزر، رابطه‌ای صمیمی داشته است. این خواهر و برادر که با فاصله ۱۱ ماه از هم متولد شدند، در دبیرستان آلبانی در یک کلاس بودند. یکی از دوستان سابق آنها می‌گوید: «نمی‌دانم نیما به جز خواهرش چه کسی را نزدیک‌ترین فرد به خودش می‌دانست. نیما برای خواهرش هر کاری می‌کرد.»

پرونده‌های دادگاه حاکی از آن است که نیما مومنی روز سوم آوریل با باب لی روبرو شد و خواست بداند آیا خواهرش مواد مخدر مصرف می‌کند یا اینکه  اتفاق نامناسبی بین آنها رخ داده است یا نه.

 بر اساس گزارش‌ها، مومنی و لی در ساعات اولیه چهارم آوریل، محل زندگی خزر را ترک کردند. مدت کوتاهی بعد، ظاهرا آنها از بی ام و سفید مومنی در قسمت خلوت خیابان اصلی خارج شدند. وکلای باب لی ادعا می‌کنند که مومنی در آن زمان با چاقو به باب لی ضربه زده و با سرعت از آنجا دور شده است. کالبدشکافی باب لی نشان داد که او هنگام مرگ، کوکائین و کتامین در بدنش داشت.