واکنش رهبران جهان به نتیجه انتخابات بریتانیا

خشنودی سیاست‌مداران راست‌گرا از پیروزی حزب بوریس جانسون

 

OLI SCARFF / AFP

دونالد ترامپ در میان سایر رهبران جهان، نخستین واکنش را در مورد نتایج انتخابات روز پنجشنبه بریتانیا نشان داده و از جمله اولین شخصیت‌هایی بود که پیروزی بوریس جانسون را به او تبریک گفت.

رئیس جمهوری آمریکا در نخستین ساعات بامداد روز جمعه در توییتی نوشت: «حالا ایالات متحده و بریتانیا آزادند تا پس از برگزیت، یک معامله تجاری جدید و بسیار گسترده با یکدیگر انجام دهند. این معامله به مراتب بزرگ‌تر و پرسودتر از هر معامله دیگری است که با اتحادیه اروپا صورت می‌گرفت. تبریک بوریس!»

دیگر شخصیت‌های عوام‌گرای جهان نیز پیام‌هایی مشابه برای بوریس جانسون فرستادند. ماتئو سالوینی، رهبر راستگرای حزب مخالف و معاون سابق نخست وزیر ایتالیا، پس از آن که شمارش اولیه آرا نشان داد حزب محافظه کار رو به پیروزی است، در توییتی به آقای جانسون گفت: «بزن برو بوریس، بزن برو!»

مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای افراطی و مخالف اروپای «جبهه ملی» فرانسه، «پیروزی قاطع» آقای جانسون را ستود و گفت مردم بریتانیا بر ارعاب علیه در دست گرفتن سرنوشت‌شان، فائق آمده‌اند.

اما واکنش سایر رهبران جهان لحن آرام‌تری داشته است. سخنگوی رسمی ‌آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، تبریکات او را برای «پیروزی چشمگیر» آقای جانسون توییت کرده و از قول او گفت: «از کار، دوستی و همکاری نزدیک میان کشورهای‌مان استقبال می‌کنم.»

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، گفته است هنگامی‌ که نتایج نهایی انتخابات اعلام شود، «بلافاصله با نخست وزیر گفتگو خواهد کرد تا راهی که در پیش روست قطعی شده و از بابت آن اطمینان حاصل شود.»

او گفت: « همه ما برای هرچه در پیش است، آماده ایم. ما در داخل ( اتحادیه اروپا) ساختارهای لازم را داریم و آماده ایم درباره هرچه لازم باشد، مذاکره کنیم.»

آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک، در بدو ورود به کنفرانس سران اتحادیه اروپا در بروکسل، به خبرنگاران گفت انتخابات بریتانیا بدون تردید «یک پیروزی عظیم برای بوریس جانسون است.

آقای بابیش گفت: «او رهبری پر جذبه است. او پیروز شد و اکنون متاسفانه آن‌ها اتحادیه اروپا را ترک می‌کنند. این برای اروپا خبر بدی است.»

همتای بلغار او، بویکو بوریسوف اما، در توییتی اظهار اطمینان کرد که بلغارستان به همکاری‌های گسترده‌اش با بریتانیا ادامه خواهد داد و با این کشور به خوبی کار خواهد کرد. 

سیمون کووینی، معاون نخست وزیر جمهوری ایرلند، در توییت تبریکش به بوریس جانسون افزود دولتش روی بازگشایی مجلس ایرلند شمالی تمرکز خواهد کرد.

او گفت: «دولت ایرلند و اداره تحت ریاست من آماده اند تا در لحظه مناسب، بار دیگر مجلس ایرلند شمالی را برای تمام مردم آن بازگشایی کنند.»

پیش از آن، لیو وارادکار، نخست وزیر ایرلند، اظهار امیدواری کرده بود که انتخابات بریتانیا نتیجه ای «قاطع» داشته و به تشکیل یک دولت باثبات ختم شود تا بتواند مرحله بعدی مذاکرات برگزیت را هموار کند. 

دیگر رهبران جهان، جنبه‌های دیگر نتایج انتخابات بریتانیا را برجسته کرده‌اند. اسرائیل کاتص، وزیر خارجه اسرائیل، گفته پیروزی حزب محافظه کار، «پیروزی ارزش‌ها» علیه یهودستیزی است.

در کاتالونیا، رهبر جدایی طلبان دولت محلی این ایالت، حزب استقلال ملی اسکاتلند به رهبری نیکلا استورجن را به خاطر پیروزی در حوزه‌های انتخاباتی شمال بریتانیا، ستود.

کوئیم تورا در توئیتی نوشت: «تبریک به دوستان حزب ملی اسکاتلند و نیکلا استورجن، وزیر اول اسکاتلند برای این نتایج عالی که نمایانگر اراده دموکراتیک برای استقلال و تعهد مردم اسکاتلند به اروپاست.»  

© The Independent