دلایل احتمالی قطع همکاری فاکس نیوز با تاکر کارلسون

همکاری تاکر کارلسون با فاکس‌نیوز از سال ۲۰۰۹ به‌عنوان مهمان شروع شد، او تا پیش از قطع همکاری با فاکس‌ سالانه شش میلیون دلار درآمد داشت

تاکر کارلسون، مجری ستاره فاکس نیوز، شبکه تاثیرگذار تلویزیونی را ترک کرد- Jason Koerner / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

شبکه خبری فاکس‌نیوز هفته گذشته در بیانیه کوتاهی اعلام کرد مدیران این شبکه با تاکر کارلسون، مجری و برنامه‌ساز پربیننده این شبکه خبری «تصمیم به قطع همکاری» گرفته‌اند. هیچ دلیل مشخصی برای قطع این همکاری رسانه‌ای اعلام نشد.

آخرین برنامه پربیننده تاکر کارلسون جمعه هفته پیش از فاکس‌نیوز پخش شد و او در پایان برنامه‌اش گفت: «روز دوشنبه باز می‌گردیم.»

در طول سال‌های گذشته، برنامه تاکر کارلسون در میان طیف وسیعی از جمهوری‌خواهان و محافظه‌کاران آمریکایی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده بود و قطع همکاری او با فاکس‌نیوز خبر مهمی است. بر اساس برآوردها، برنامه‌ تلویزیونی او در فاکس‌نیوز سه میلیون بیننده داشت.

هرچند هنوز به‌طور رسمی و عمومی، دلیلی برای قطع همکاری تاکر کارلسون با فاکس‌نیوز اعلام نشده است اما خبر این تصمیم، با فاصله کوتاهی بعد از سازش حقوقی و بسته شدن پرونده شکایت شرکت «دومینیون ووتینگ سیستمز» علیه شبکه خبری فاکس‌نیوز منتشر شد.

بر اساس گزارش‌هایی که در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده است، بسیاری از اسنادی که شرکت آمریکایی-کانادایی «دومینیون ووتینگ سیستمز» علیه فاکس‌نیوز به دادگاه ارائه داده بود به محتوای برنامه‌های کارلسون در فاکس‌ مربوط است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شرکت «دومینیون» یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات انتخاباتی است. این شرکت دو سال پیش از شبکه خبری فاکس‌نیوز، به‌‌اتهام «افترا، دروغ‌پراکنی و انتشار اطلاعات نادرست» درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا شکایت کرد و خواهان دریافت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار غرامت شد.

به‌گزارش وب‌سایت خبری-تحلیلی دهیل، قطع همکاری رسانه‌ای کارلسون با فاکس‌نیوز به جزئیات پرونده حقوقی «دومینیون» علیه فاکس مربوط است. البته در این میان، افشای پیام‌های خصوصی کارلسون، درباره عملکرد دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری پیشین آمریکا، نیز مهم است.

افشای پیام‌های خصوصی کارلسون نشان می‌دهد هرچند او بارها از مواضع دونالد ترامپ در برابر دوربین دفاع کرده بود، اما در پشت‌پرده از رئيس‌جمهوری سابق آمریکا دل‌خوشی نداشته است.

همکاری تاکر کارلسون با فاکس‌نیوز از سال ۲۰۰۹ به‌عنوان مهمان شروع شد. اما حضور اصلی او در فاکس‌نیوز با تولید برنامه بسیار پربیننده «امشب با توکر کارلسون» آغاز شد.

تاکر کارلسون این شانس را داشت که بعد از قطع همکاری بیل اوریلی با فاکس‌نیوز، در سال ۲۰۱۷، به‌سرعت جای او را پر کند و یکی از پربیننده‌ترین ساعت‌ها تلویزیون را به‌خود اختصاص دهد.

بر اساس گزارش‌ها، کارلسون پیش از اینکه به‌عنوان روزنامه‌نگار شروع به‌کار کند، برای پیوستن به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درخواست داده بود اما درخواستش رد.

کارلسون کار رسانه‌ایش را با سی‌ان‌ان در سال ۲۰۰۰ شروع کرد و در برنامه‌های شبکه خبری سی‌ان‌ان به‌عنوان کارشناس مهمان حاضر می‌شد تا این که در نهایت سال ۲۰۰۹ مدیران فاکس‌نیوز از او دعوت کردند. بر اساس گزارش‌ها، کارلسون تا پیش از قطع همکاریش با فاکس‌نیوز، سالانه شش میلیون دلار درآمد داشته است.

بیشتر از جهان