اسناد فاش‌شده پنتاگون از شیمی‌درمانی پوتین خبر می‌دهد

این اسناد به شایعه‌ای قدیمی مبنی بر ابتلای رهبر روسیه به سرطان اشاره می‌کند

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه - AFP

اسنادی که به‌تازگی از پنتاگون به بیرون درز کرده، شامل شایعه‌ای است که می‌گوید ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، تحت شیمی‌درمانی قرار دارد.

این اسناد که عنوان «فوق محرمانه» دارد، نشان می‌دهد والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه و نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، طرحی را برای «خرابکاری» علیه پوتین زمانی که تحت معالجه پزشکی قرار دارد، طراحی کرده‌اند.

در این سند آمده است:«روسیه قصد داشت نیروها را از تاگانروگ، روسیه به ماریوپل، اوکراین بازگرداند و توجهش را بر جبهه جنوبی متمرکز کند.» «به گفته این منبع [سانسور‌شده] این طرح (تهاجم) (بدون ذکر اطلاعات بیشتر) گمان می‌رود که راهبرد طراحی‌شده [گراسیموف و پاتروشف] برای خرابکاری علیه پوتین باشد.»

در این اسناد مشخص نشده است که پوتین چه بیماری مشکوکی دارد که نیازمند شیمی‌درمانی است، اما شایعه‌ای از دیرباز وجود دارد که می‌گوید رئیس‌جمهوری روسیه به سرطان مبتلا است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نام این منبع در این گزارش حذف شده است و ادعا می‌کند که اطلاعاتش را از یک منبع روس ناشناس که به مقام‌های کرملین دسترسی دارد، دریافت کرده است.

در مدرک مذکور این شایعه تایید نشده است.  

به گزارش وایس (Vice)، بالای این مدارک علامتی اختصاری وجود دارد که نشان می‌دهد اطلاعات فوق‌محرمانه است و فقط برای افرادی که در ایالات متحده آمریکا یا کشورهای پنج چشم (Five Eyes) مجوز امنیتی فوق‌محرمانه دارند، قابل مشاهده است.

پنج چشم [فایو آیز] اتحاد اطلاعاتی بین ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا است.

این سند بخشی از نشت اطلاعاتی بزرگ‌تری است که هفته گذشته در رسانه‌های اجتماعی نظیر دیسکورد (Discord)، تلگرام و توییتر منتشر شد.

این اطلاعات نخستین بار در دیسکورد نشت کرد که در آن فردی چندین صفحه اسناد فوق‌محرمانه حاوی اطلاعاتی درباره درگیری اوکراین و روسیه و نیز سایر کشورها مانند کره جنوبی و چین را منتشر کرد.

منشا این اسناد مشخص نیست، هرچند ماموران فدرال صبح پنجشنبه یک عضو ۲۱ ساله گارد ملی هوایی ایالات متحده آمریکا را دستگیر کردند.

به گزارش نیویورک تایمز، این اطلاعات را گروهی در دیسکورد «که بیشترشان مردان جوان و نوجوان» اند و درمورد «علاقه مشترک‌شان به اسلحه، میم‌های اینترنتی نژادپرستانه و بازی‌های ویدیویی» صحبت می‌کنند، افشا کرده‌اند.

افشای اسناد محرمانه پیش‌تر نیز در دیسکورد رخ داده است، اما این افشای اخیر برای مقام‌های ایالات متحده آمریکا نگران‌کننده‌تر است، چون برخی از اسناد کمتر از ۵۰ روز پیش تهیه شده بودند. 

© The Independent

بیشتر از جهان