آماده‌باش ارتش و سامانه دفاع هوایی اسرائیل در آستانه روز قدس

درگیری‌های چند ماه‌ اخیر میان نیروهای فلسطینی و ارتش اسرائیل در سال‌های گذشته بی‌سابقه توصیف شده است

سیستم ضد موشکی گنبد آهنین اسرائیل راکت‌هایی را که از نوار غزه پرتاب می شود، رهگیری می کند- REUTERS/ Amir Cohen

ارتش اسرائیل به‌منظور مقابله با هرگونه حمله احتمالی در آستانه برگزاری مراسم موسوم به «روز قدس»، سامانه‌های دفاع هوایی خود را در سراسر کشور و به‌ويژه در مرزهای شمالی با لبنان مستقر کرد و در وضعیت آماده‌باش قرار داد.

روزنامه هاآرتص و شبکه تلویزیونی کان اسرائیل، شامگاه پنجشنبه ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین‌ماه) در گزارش‌های جداگانه‌ای به‌نقل از منابع خود نوشتند نیروهای امنیتی و پلیس اسرائیل هم برای مقابله با خشونت‌های احتمالی در مراسم آخرین جمعه ماه رمضان در اورشلیم و مناطق مختلف کرانه غربی رود اردن، به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

به‌گزارش شبکه تلویزیونی کان، پلیس اسرائیل شمار بیشتری از نیروهای خود را در آستانه برگزاری مراسم «روز قدس» در مناطق مختلف شهر اورشلیم مستقر کرده است.

به‌گزارش رسانه‌های داخلی اسرائیل، پلیس و نیروی نظامی اسرائیل تدابیر امنیتی خود را در شهر تل‌آویو نیز تشدید کرده‌اند.

شنبه این هفته، یک گردشگر ایتالیایی در جریان یک حمله «مشکوک به تروریسم» در تل‌آویو کشته شد. عامل این حمله، یوسف ابوجابر ۴۴ ساله یک شهروند عرب اسرائیلی معرفی شد.

روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در نخستین سال به‌قدرت رسیدن در مرداد ۱۳۵۸ در پیامی خطاب به مسلمان جهان آخرین جمعه ماه رمضان را «روز قدس» نام‌گذاری کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تنش و درگیری‌های چند ماه‌ اخیر میان نیروهای فلسطینی و ارتش اسرائیل در سال‌های گذشته بی‌سابقه توصیف شده است.

این تنش‌ها در ۱۰ روز گذشته، به‌دنبال درگیری پلیس اسرائيل در داخل مسجد الاقصی و بازداشت بیش از ۳۵۰ تن از نمازگزاران و فلسطینی‌های حاضر در مسجد تشدید شد.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، حدود ۹۰ فلسطینی تنها در مناطق مختلف کرانه غربی رود اردن کشته شده‌ و ۱۶ تن از شهروندان اسرائیلی هم در حملات نیروهای فلسطینی جان خود را از دست داده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بعد از شلیک ده‌ها راکت از مناطق مختلف نوار غزه، لبنان و سوریه، دولت و مقام‌های نظامی اسرائیل قصد دارند با همکاری متحدان خود توان نظامی این کشور را در برابر حملات گروه‌های وابسته به حکومت ایران تقویت کنند. 

روزنامه اورشلیم‌پست روز پنجشنبه به‌نقل از یک کارشناس امنیتی نوشت، در حال حاضر تقویت توان نظامی اسرائیل از این جهت اهمیت دارد که ممکن است ارتش اسرائیل در یک سال آینده در نهایت مراکز هسته‌ای حکومت ایران را هدف قرار دهد.

بیشتر از جهان