منابع غربی: پایگاه‌های هوایی بمباران‌شده حمص محل استقرار حزب‌الله بود

بنیامین نتانیاهو در تازه‌ترین سخنرانی‌اش تاکید کرد اسرائیل در خارج از مرزهای خود «انتقام سنگینی از حکومت‌های حامی تروریست‌ها می‌گیرد»

تابلوی جاده‌ای در راستان، مرکز استان حمص، ۱۵ آگوست ۲۰۱۸ ـ AFP

وزارت دفاع سوریه اعلام کرد نیروهای اسرائیلی بامداد یکشنبه، ۲ آوریل (۱۳ فروردین)، به پایگاه‌های استان حمص حمله هوایی کردند، منابع اطلاعاتی غربی نیز می‌گویند در بمباران‌های خود آن گروه از پایگاه‌های هوایی را هدف قرار داده‌اند که نیروهای ایرانی در آن‌ها مستقرند.

به گزارش رویترز، ارتش اسرائیل از اظهارنظر درباره گزارش‌ها در پیوند با حمله‌های یکشنبه در سوریه که سومین تهاجم از پنجشنبه محسوب می‌شود، خودداری کرد. این در شرایطی است که رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که بر اثر حمله اسرائیل در نزدیکی دمشق، دو عضو سپاه پاسداران کشته شدند.

 بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یکشنبه بدون اشاره به هیچ مکان یا حمله خاصی، گفت اسرائیل در خارج از مرزهای خود «انتقام سنگینی از حکومت‌های حامی تروریست‌ها می‌گیرد». او این جملات را در گفت‌وگویی با اعضای کابینه خود بیان می‌کرد که از تلویزیون پخش می‌شد.

وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که اسرائیل ۳۵ دقیقه پس از نیمه‌شب شنبه با حمله‌ای هوایی از جهت شمال غربی بیروت، برخی پایگاه‌های شهر حمص و حومه آن را هدف گرفته است. یک منبع نظامی سوری نیز به رسانه‌های دولتی گفت این حمله‌ها خسارت‌هایی وارد کرده و پنج نظامی زخمی شده‌اند.

در همین حال، دو منبع اطلاعاتی غربی که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند راکت‌ها به پایگاه هوایی «تی۴» واقع در غرب شهر باستانی پالمیرا و فرودگاه الدبعه در حومه شهر القصیر نزدیک به مرز لبنان (محل استقرار شبه‌نظامیان حزب‌الله) اصابت کرد. این منابع تاکید کردند نیروهای ایرانی در کنار جنگجویان حزب‌الله لبنان در هر دو پایگاه مستقرند و شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی ایران در آن منطقه از استان حمص حضور نیرومندی دارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 منبع آگاه دیگری نیز خبر داد یک مرکز تحقیقات زیرزمینی جزو اهداف حمله بوده است. به گفته او، گمان می‌رود که در این مرکز متخصصان ایرانی می‌کوشند قابلیت‌های موشکی و پهپادی خود را توسعه دهند.

دمشق ادعاهای غرب و اسرائیل را مبنی بر اینکه حکومت ایران حضور نظامی گسترده‌ای در سوریه دارد، رد می‌کند و همکاری نظامی و تسلیحاتی با ایران را بخشی از روابط راهبردی برای مقاومت در برابر تهدیدات بلندمدت اسرائیل معرفی می‌کند. جمهوری اسلامی ایران نیز ادعا می‌کند نیروهایش به دعوت دمشق، در نقش مستشاری در سوریه خدمت می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در جریان جنگ داخلی ۱۲ ساله سوریه ده‌ها تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از جمله افسران ارشد، کشته شده‌اند.

اسرائیل که سال‌ها است حمله‌هایی علیه اهداف مرتبط با حکومت ایران در سوریه انجام می‌دهد، سال گذشته حمله خود را به فرودگاه‌ها و پایگاه‌های هوایی سوریه تشدید کرد تا آنچه «استفاده [حکومت] ایران از خطوط هوایی برای ارسال سلاح به شبه‌نظامیان» می‌نامد، مختل کند.

 منابع اطلاعاتی غربی گفته‌اند جمهوری اسلامی ایران به طرز فزاینده‌ای از چندین فرودگاه غیرنظامی برای تحویل تسلیحات بیشتر استفاده می‌کند و حتی از هواپیماهای باری کمک‌های امدادی پس از زلزله مرگبار فوریه نیز برای این منظور بهره برد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به کشته شدن نیروهایش در سوریه، تهدید کرد بی‌تردید اسرائیل پاسخ این «جنایت» را دریافت خواهد کرد.

نام نخستین کشته سپاه پاسداران در حمله‌های اخیر ارتش اسرائیل به مواضع جمهوری اسلامی ایران در سوریه، جمعه، ۱۱ فروردین (۳۱ مارس)، منتشر شد. سپاه در بیانیه‌ای اعلام کرد میلاد حیدری، از مستشاران نظامی و افسران سپاه در سوریه، در حمله بامداد جمعه اسرائیل به حومه دمشق کشته شده است. رسانه‌های داخل ایران سپس یکشنبه، ۱۳ فروردین، نام دومین عضو سپاه پاسداران را نیز که در حمله‌های هفته گذشته اسرائیل به سوریه کشته شد، منتشر کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، این فرد «مقداد مهقانی» نام داشته و عنوان کاری او نیز «مستشار نظامی سپاه پاسداران» در سوریه اعلام شده است.

وزارت‌های امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه در بیانیه‌های جداگانه‌ای، حمله‌های هوایی اخیر اسرائیل را به مواضع گروه‌های نزدیک به حکومت اسلامگرای ایران در دمشق، محکوم کرده‌اند. وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای ادعا کرد که اسرائیل برای «فرار از فروپاشی داخلی» دمشق را هدف قرار داده و تداوم این حمله‌ها، نشان‌دهنده «رویکرد فاشیستی این رژیم علیه ملت‌ها و دولت‌های منطقه است».

بیشتر از جهان